У Києві презентували книжку про матір дисидента і журналіста Валерія Марченка

4 квітня у нижньому залі Спілки письменників України презентували книжку про матір дисидента і журналіста Валерія Марченка.
Ніна Марченко – дочка історика Михайла Марченка та відома громадська діячка, яка ще під час політичного ув’язнення сина передавала його так звані ксиви (записки невеликого розміру з антирадянськими статтями) у дисидентські самвидави та на радіо «Свобода» і «Голос Америки». А після його смерті упорядкувала видала й «Листи до матері з неволі», «Вірити – і тільки!», «Творчість і життя». Вона часто виступала перед громадськістю, й особливо перед молоддю, з глибокими розповідями про сина і його вибір.
Під палітуркою книжки – інтерв’ю Ніни Михайлівни Василеві Овсієнку, спогади про неї дисидентів – Євгена Глузмана, Євгена Сверстюка, Мирослава і Люби Мариновичів, Віри Лісової, однодумців Валерія – Сандри Фап’янно та Джекі Бакс, а також тих, хто познайомився з Ніною Михайлівною вже під час її громадської діяльності.
«Пам’ятаю, в листопаді 2011 року ми саме були у 175-й школі міста Києва (власне тоді виповнилося сім років, як там відкрився музей пам’яті Валерія Марченка), і мовознавець Наталя Пуряєва (одна з упорядників і друг Ніни Михайлівни) запропонувала видати книгу спогадів про Ніну Михайлівну, якраз до 15 квітня, річниці з дня смерті. Багатьом людям було що про неї розказати. Попри виток ідіотизму в нашому суспільстві, все ж є люди, які хочуть знати, що відбувалося насправді. Я висловив бажання теж працювати над книжкою, бо я найбільше знаю Ніну Марченко, і просто мав написати. А в книжці я вийшов і упорядником, і художнім редактором, і перекладачем з англійської, бо в нас були автори з-за кордону – вони одразу відгукнулися. Зважаючи на той архів фотографій, що був, виникла потреба максимально зробити книжку ілюстрованою, тобто ті події, перипетії життєві, свідком яких була Ніна Михайлівна, люди мають побачити. Знаєте, змінити суспільство можна тільки змінивши людей. Тому такій книжці місце в кожній бібліотеці», - розповідає Андрій Горбаль, племінник Ніни Марченко.
Новодрук вийшов у відомому видавництві «Смолоскип», засновник якого, Осип Зінкевич, перевіз редакцію в Україну з Америки. Наталія Ксьонзик, випусковий редактор видавництва «Смолоскип», говорить, що книжка знакова : «Ми вважаємо за честь, що цю книжку запропонували саме нам. З Ніною Михайлівною нас пов’язує дуже давня історія, бо ще в 1960-ті роки «Смолоскип» ще тільки починав працювати в еміграції, ми поширювали самвидав, і розповсюджували інформацію про українських політв’язнів. А уже в незалежній Україні в нас виходив альманах «Молода нація», присвячений Валерію Марченку, і листування Валерія з італійкою Сандрою Фап’янно, яке впорядкували Мирослав та Люба Мариновичі. І всі роки ми були вражені моральною силою Ніни Марченко».
На презентацію прийшли учні 175-ї школи міста Києва, що з 2011 року носить ім’я Валерія Марченка. «Книга спогадів про Ніну Марченко надзвичайно важлива. Цю жінку я справді вважаю видатною. Бо витерпіти, пережити те, що випало на долю, і після цього не зламатися, а навпаки – піднятися духом, під силу одиницям. Справа Валерія Марченка не втратила сенсу, бо її продовжила Ніна Михайлівна. Вона зберегла все і донесла до нас. Якби не вона, то… ми, може б, і не знали про Валерія Марченка», - зізнається одинадцятикласниця та екскурсовод Музею пам’яті Валерія Марченка Тетяна Скорик.
Під час презентації показали відеофрагменти інтерв’ю Ніни Марченко, записаного Вахтангом Кіпіані, та фільм Юрія Луканова "Хто ви є, містер Джекі?» Після завершення заходу протоієрей Валерій Копійка, духівник Ніни Марченко, прочитав молитву за неї як за людину, що випромінювала світло і доносила його до інших.
Неля ВАВЕРЧАК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»