Перейти до основного вмісту

Українці вшановують пам'ять загиблих під час голодоморів

24 листопада, 10:05

Україна і світова спільнота 24 листопада згадують мільйони жертв Голодомору. Пам'ятні заходи, присвячені 79-им роковинам геноциду, проходять у Києві, обласних центрах України, у 32 країнах світу і вперше на дипломатичному рівні - в Індії.

      Читайте також: Українці Індії вперше приєдналися до акції "Свічка пам’яті у вікні"

      Читайте також: Загальнонаціональною хвилиною мовчання пом'янули жертв Голодомору в Україні (фото)

День пам'яті жертв Голодомору був встановлений у листопаді 1998 року Указом Президента України. У 2000 році назва була змінена на "День пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій", а з 2007 р. він став називатися "День пам'яті жертв голодоморів".

Цього року суспільна кампанія ставить за мету, перш за все, розповісти про тих, хто у роки геноциду рятував співвітчизників від страшної смерті.

      Читайте також: Свічка у вікні

Згідно з визначенням, Голодомор 1932-1933 років, - голод у сільських районах Радянського Союзу, зокрема Української РСР, викликаний організованими заходами керівників УРСР та СРСР. Він спричинив масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці.

У деяких дослідженнях (у тому числі західних) фахівці доводять, що Голодомор відповідає загальноприйнятому визначенню геноциду. Голодомор 1932-1933 рр. офіційно визнаний як геноцид українського народу урядами України, Австралії, Угорщини, Ватикану, Латвії, Литви, Естонії, Італії, Аргентини, Канади, Грузії, Польщі, США, Іспанії, Перу, Чехії і Колумбії.

Окрім Голодомору 1932-1933 рр. в історії України були зафіксовані голодомори 1921-1923 і 1946-1947 рр.

До 75-их роковин Голодомору під керівництвом Українського інституту національної пам'яті була створена Національна книга пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 рр., що складається з 18 регіональних томів. Центральний елемент томів Книги - мартирологи (поіменні списки), в які включені дані про жителів, померлих під час Голодомору. Всього у мартирологи занесені імена 882 510 померлих. Цей список не є вичерпним, робота по встановленню масштабів Голодомору триває. У виданні на основі комплексу документів наводяться докази умисності Голодомору і його злочинної суті як геноциду українського народу. Наводиться також перелік населених пунктів (більш як 13 тисяч), постраждалих від голоду. В цілому у Книзі міститься 6 тисяч свідчень очевидців з 204 тис., зібраних за останні роки.

Джерело: Укрінформ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати