Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Завтра у Львові розглядатимуть питання стосовно демонтажу скульптури Франца Ксавера Моцарта

24 листопада, 19:57
Фото автора

«День» неодноразово висвітлював дражливу ситуацію, що склалася довкола композиції австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта у середмісті Львова – на площі Євгена Маланюка (див., зокрема, публікацію «Бути чи не бути? Депутати Львівської міської ради розглянуть питання про демонтаж скульптурної композиції з присвятою сину Моцарта – Францу Ксаверу» від 16 листопада 2021 року).

Питання має бути у порядку денному сесії Львівської міської ради завтра, 25 листопада. Якщо точніше – петиція мисткині Наталії Криничанки «Демонтаж пам'ятника Ксаверу Моцарту як такого, що спотворює історичний і культурний простір Львова», яка наприкінці серпня була зареєстрована на сайті Львівської міської ради і набрала достатню кількість голосів для того, щоби її взяли до уваги. Про це 15 листопада повідомив на своїй сторінці у соціальних мережах депутат ЛМР Петро Адамик.

«Сьогодні комісія культури, молоді, спорту та зовнішніх зв'язків Львівської міської ради розглянула електронну петицію про демонтування пам'ятника Францу Ксаверу Моцарту на площі Євгена Маланюка. Ми вирішили винести цю петицію на розгляд сесії Львівської міської ради, – зазначено у дописі Петра Адамика. – Також наша комісія прийняла протокольне доручення до виконкому Львівської міської ради з проханням не приймати жодних рішень про встановлення пам'ятників, пам'ятних знаків, монументальних споруд, інсталяцій до остаточного прийняття положення, яке регламентуватиме цю процедуру встановлення. Львів вже давно потребує чіткого положення про встановлення пам'ятних знаків та пам'ятників у місті. Тому що виконком, як бачимо, користуючись тим, що Львові не має наразі такого положення, поставив без жодного обговорення з громадою пам'ятний знак Францу Ксаверу Моцарту площі Маланюка. Якщо у Львові так легко поставити будь-який пам'ятний знак, то де тоді пам'ятні знаки Нижанківському, Людкевичу чи Скорику? Також я запропонував дати протокольне доручення новому керівнику управління культури Львівської міськради щодо інформації про джерело фінансування та хід встановлення пам'ятного знака Ф. К. Моцарту. Шкода, звичайно, що не було жодної дискусії перед встановленням цього пам'ятного знаку, а тому мусимо принаймні зрозуміти, звідки той троянський кінь розбрату взявся у Львові, що всі пересварилися довкола нього у ці нелегкі для країни та нашого міста часи».

Кілька днів тому активно включилася в процес захисту композиції Швайкерта світової слави диригентка Оксана Линів, яка, власне, й була ініціатором встановлення алегоричної скульптури саме цього автора і саме на цій площі. Нагадаю, що відкрили цей пам’ятний знак  26 серпня з нагоди V, ювілейного, фестивалю LvivMozArt і до 230-річчя від дня народження сина геніального Вольфганга Амадея Моцарта – Франца Ксавера. Світової слави диригентка Оксана Линів урочисто відкриває скульптурну композицію Франца Квавера Моцарта авторства австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта (площа Євгена Маланюка, 26 серпня 2021 року)

«Львову, на жаль, поки що не вдалося вибороти титулу «Молодіжної столиці Європи», і дуже хочеться вірити, що не буде допущено вибороти і іншого, набагато менше привабливішого, адже такі цінності, як толерантність, свобода слова і мистецтва є основою Європейського суспільства», – пише Оксана Ярославівна на своїй ФБ-сторінці 22 листопада. Додає, що за збереження скульптури Ф.К.Моцарта на площі Маланюка вже висловилися десятки митців та спеціалістів України та цілого світу: «І я вірю, що середньовічна розправа над сучасним арт-об'єктом не відбудеться, a здоровий глузд і прогресивна думка лідерів нашого суспільства переможуть!».

Наводить пані Линів і список прізвищ і думки відомих осіб, які проти демонтажу композиції: «Бернд Альтенштайн, відомий німецький скульптор, переможець 1-ї Великої виставки Родена Музею під відкритим небом Хаконе (Японія), професор Художньої академії Бремена; Йоханес Хонсіг-Ерленбург (Австрія), президент Міжнародної Фундації Моцартеум у Зальцбурзі; Др. Арі Хартог, (Німеччина), директор одного з найважливіших музеїв сучасного мистецтва Gerhard-Marcks-Haus Bremen; Сергій Жадан (Україна), письменник, перекладач, громадський діяч, володар українських та міжнародних премій; Влад Троїцький, український театральний актор, режисер, драматург і телеведучий. Засновник першого в України незалежного театру «Дах». Засновник і художній керівник гуртів dakhabrakha, фрік-кабаре Dakh Daughters, лялькове кабаре ЦЕШО, проєкту NOVAOPERA. Засновник і президент фестивалю ГОГОЛЬФЕСТ. Режисер у театрах України, Німеччини, Угорщини, Польщі, Швейцарії. Офіцер Ордену Мистецтв і Літератури. Лауреат Шевченківської премії 2020 року; Елізабет Фрайзмут, екс-ректорка Університету мистецтв м. Грац, Австрія, спеціальна співпробітниця Міністерства мистецтв, культури та спорту Австрії у Відні; Володимир Цісарик, український скульптор-монументаліст;  Василь Вовкун, генеральний директор – художній керівник Львівської національної опери, режисер, народний артист України, кандидат культурології, професор…»

Список довгий, з прізвищами і титулами українських та з-за меж України  відомих особистостей, котрі проти демонтажу композиції Швайкерта, можна ознайомитися тут – https://www.facebook.com/oksana.lyniv.«Перша Леді Львова вже задружилася з Моцартом!» – коментує Оксана Линів фото Катерини Кіт-Садової біля Франца Квавера Моцарта на площі Євгена Маланюка

Дуже підтримує позицію Оксани Линів дружина Львівського міського голови Андрія Садового – Катерина Кіт-Садова. «Хто переможе?! Якщо демонтують скульптуру Ксаверу Моцарту! Ніхто! – зазначено в одному з постів у соцмережах пані Катерини. – Перемога можлива лише у випадку, якщо скульптуру залишать в спокої і візьмуться за справді назрілу потребу – за формування експертної ради, до котрої б увійшли не громадські активісти-діячі, а справді знавці мистецтва. ЗНАВЦІ!!!! Не любителі, не співчуваючі, не заряджені на «псевдопатріотизм» люди і в жодному разі не політики!!! Це не виключає, а навіть заохочує до громадських обговорень! Люди мають право висловлювати свою думку! Стільки скільки треба, поки це не суперечить здоровому глузду! Але рішення мають приймати знавці!!!, авторитетні, освічені і практикуючі! Нехай ця петиція стане початком конструктивної ініціативи! А не перетворюється на політичні торги і загравання на почуттях городян! Скульптуру знести – нехитре діло, в якому може бути 100% правди, але любові ані на йоту! Значить, то й не правда, тільки пародія на неї, як казав один отець «гі*но-правда». І перемога буде Піровою, з присмаком самозвеличення! Та й то ненадовго!».

З іншими коментарями стосовно бронзової алегоричної фігури Ксавера можна ознайомитися, зокрема, тут – https://m.facebook.com/tvoyemisto/posts/5994129040662463.

Отже, завтра, ймовірно, стане відомо, що переможе – заклик Наталії Криничанки «Вимагаю перегляду законності встановлення даної скульптури і демонтажу, як такої, що спотворює історичний та мистецький простір Львова» чи, за формулюванням пані Линів, «здоровий глузд і прогресивна думка лідерів нашого суспільства».

Продовження теми – у наступних числах «Дня».

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Фото з ФБ-сторінки Оксани Линів

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати