Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Цінності — традиційні

В Україні збільшується кількість родин, які хочуть взяти на виховання чужу дитину
03 вересня, 00:00
БЛАГОДІЙНИКИ ПОЇХАЛИ... (ДИТБУДИНОК У МІСТІ БОГУСЛАВ) / ФОТО СЕРГІЯ ПОЛЕЖАКИ

Немає нічого кращого для дитини за сім’ю. Навіть якщо це сім’я нерідна чи неповна. Навіть, кажуть психологи, якщо мати чи батько свої обов’язки виконують не дуже сумлінно. В Україні вже кілька років на одному рівні тримається прикра статистична цифра — дітей-сиріт разом з дітьми, батьків яких позбавили їхніх батьківських прав, офіційно у нас то 101 тисяча, то — 102, то — 103. Кількість таких дітей не зменшується, попри те, що торік у нас усиновили 3 800 дітей (українці разом з іноземцями). Це не беручи до уваги, що значну кількість дітей взяли ще й у прийомні сім’ї, в дитячі будинки сімейного типу чи встановили над ними опікунство. У всякому разі, в Україні ще дуже багато дітей, які потребують особливої уваги.

Із початком нового навчального року в Україні активізується кампанія «Урок», під час якої працівники міліції разом з інспекторами у справах неповнолітніх (медиками, журналістами тощо) відшукують дітей, які тиняються вулицями, пропускають уроки чи взагалі не відвідують школу, оскільки не мають де жити. Наприклад, за даними Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, якщо в профілактичних рейдах два роки тому (перший квартал) з вулиці вилучено майже сім тисяч дітей, то через два роки — понад 5300. Різниця — є, але незначна.

Два роки тому, аби акцентувати в суспільстві увагу на обездолених дітях, Віктор Ющенко запровадив офіційний День усиновлення, який відзначається щороку 30 вересня. Рік 2008-й був оголошений Роком національного усиновлення, і це дало результати. Невідомо, чи дотримається теперішня влада цієї традиції, беручи до уваги те, що не так давно прем’єр-міністр Микола Азаров висловився за зміцнення роботи інтернатів в Україні. Газета «День» писала про це в номері за 15 липня 2010 року. Наразі про цю ініціативу в уряді поки що не говорять.

Втім, поки що тих, хто бажає зробити чужих дітей рідними, в Україні є (для цього є й підѓрунтя: кожна п’ята-шоста українська родина не може мати дітей). За даними Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, офіційно таких — 1802 родини (на обліку). Дітей же, які можуть бути усиновленими, у нас — майже 30 тисяч (вони мають необхідний для цього статус). У першій половині цього року в нас було усиновлено 1636 дітей (у третині випадків батьками стали іноземці). Для порівняння: торік усього усиновили 3800 українських дітей (трохи більше 1400 — іноземці). А от 2005 року картина виглядала по-іншому: з усіх усиновлених 3529 дітей — 2110 дітей усиновили іноземці. Тобто за останні три роки українці стали більше за іноземців усиновляти дітей

Та найбільш поширеною формою піклування про дитину в Україні є, власне, взяття під опіку. За інформацією Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, загальне число опікунів у нас (дані — на середину цього року) — 51362 особи. Вони займаються вихованням понад 57 тисяч дітей. При цьому, як показує досвід, у 94,7% випадках дітей беруть на виховання родичі. Найбільше відповідальності за долю дітей відчувають баби та діди дітей — у 59% випадків. Тітки й дядьки усиновлять племінників у 21%, дорослі сестри та брати — у 7,3%, інші родичі — у 7,2%. За офіційними даними, тільки 5,2% опікунів не є родичами дітей, які виховуються в їхніх родинах. Що стосується тих людей, які беруть до себе на виховання чужу дитину, то це, як правило, добрі знайомі батьків дитини, які знали дитину і родину, в якій вона жила (хрещені, друзі батьків та ін.).

— Опіка та піклування залишаються найбільш традиційною формою сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і я закликаю українців активніше брати дітей, які потребують виховання в родині, під опіку та піклування. В українських традиціях завжди охоче родичі, хрещені батьки, сусіди брали під опіку та піклування дітей, які з тих чи інших причин лишилися без батьків, — сказав міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Равіль Сафіуллін, коментуючи соціально-демографічні характеристики сімей опікунів.

Проаналізувавши дані про українських опікунів, можна дійти висновку, що бажання піклуватися про когось найбільше виявляється в людей, старших 40 років. Тому що, згідно з даними Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини, 48% опікунів — від 40 до 60 років, 30% — понад 60 років. Таких, хто у віці від 25 до 40 років опікується нерідною дитиною, — 17%, до 25 років — 3%. При цьому серед опікунів та піклувальників половина мають повну сім’ю та половина — неповну (одинока жінка, одинокий чоловік) і 84% опікунів — це жінки, майже 17% — чоловіки. Більшість сімей опікунів (64%) проживають у містах, 36% — у селах.

— 56844 дитини, які виховуються під опікою, піклуванням, отримують державну допомогу. Це 90,4% від загальної кількості таких дітей, — зазначив Равуль Сафіуллін. Серед характерних причин неотримання державної допомоги є, зокрема: інші виплати на дитину (пенсії з втрати годувальника тощо), перевищення рівня допомоги — 3,09%. Є випадки, коли опікун, піклувальник не звертався за отриманням допомоги — 1,2% (високий рівень доходів сімей опікунів, піклувальників, небажання опікунів, піклувальників збирати необхідні для призначення допомоги документи); або їм відмовлено в отриманні допомоги (відсутність визначених законодавством документів, зокрема, рішення суду про стягнення з батьків дитини аліментів) — 0,2%;

Важливо, що в останні роки в Україні змінюється ставлення до родин, які беруть під опіку чи усиновлять чужу дитину. Про це говорять самі матері, про це свідчать дані соціологічних досліджень. Так, наприклад, на сайті Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини є розділ із запитанням: «Чи взяли б у свою родину чужу дитину?». Із понад трьох тисяч респондентів «так» відповідають 55%, «так, але не знаю, як» — 15% і «ні» — 32%. Непогані результати, можливо, зміни в громадській думці приведуть до змін у житті знедолених дітей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати