Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Майбутнє вищої школи – за університетськими консорціумами

Чотирирічним досвідом ділиться Національний університет «Острозька академія»
03 липня, 00:00
ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

У Національному університеті «Острозька академія» відбулося IV засідання Консорціуму Українських університетів та Варшавського університету, який створили у 2005 році (Острозька академія — однин із засновників). Нині в його складі — вісім університетів, тож нещодавно Острозьку академію відвідали ректор Варшавського університету Катажина Халасінська-Мацуков, проректор Варшавського університету Влодзімєж Ленгауер, директор студій Європи Східної при цьому ж навчальному закладі Ян Маліцкі, ректори Волинського національного університету, Тернопільського педагогічного університету, Чернівецького національного університету, Прикарпатського національного університету, Кам’янець-Подільського національного університету та Житомирського державного університету. Почесним гостем зустрічі був генеральний консул Республіки Польща в Україні Томаш Янік.

Питання необхідності оптимізації вищих навчальних закладів в Україні недавно піднімало Міністерство освіти й науки України. Адже процес укрупнення університетів зробить їх більш конкурентно здатними. Провідні українські університети швидко усвідомлюють вимоги часу, а тому в Україні вже почали утворюватися так звані консорціуми вищих навчальних закладів. Острозька академія є одним із лідерів у цьому процесі, адже вона була біля витоків створення Консорціуму українських університетів та Варшавського університету у 2005 році. Відтоді посилилася тісна співпраці Острога з Польщею. Це унікальна можливість обміну науковим досвідом студентів та викладачів, надання стипендій, створення спільних наукових студій, видання спільних наукових праць. На цьогорічному засіданні члени консорціуму обумовили надання нових стипендій для навчання у Варшавському університеті, котрі пропонуються Студіями Східними, організацію зимових та літніх шкіл для студентів, а також проведення спільних конференцій. У рамках роботи Консорціуму, окрім Студій Східних, вже діють Центр дослідження Східної Європи при Прикарпатському національному університеті, Центр вивчення політичних відносин Східних країн. Подальше поглиблення співпраці дозволить створювати програми, учасники яких матимуть змогу отримувати одночасно дипломи від двох університетів.

Ще одним напрямом подальшої співпраці є запровадження спільного конкурсу написання книги на тему українсько-польських відносин. Острозька академія вже має досвід подібного співробітництва, адже при університеті працювала група вчених-істориків, які спільно досліджували спірні моменти в історії обох країн.

У рамках роботи Консорціуму було підписано угоду між Національним університетом «Острозька академія», Волинським національним університетом ім. Л. Українки, Житомирським державним університетом ім. І. Франка, Рівненським державним гуманітарним університетом про створення Асоціації університетів Великої Волині. Це дозволить, окрім розвитку міжнародного співробітництва, поглибити співпрацю на регіональному рівні.

Ігор ПАСІЧНИК, ректор Національного університету «Острозька академія»:

— Проведення міжнародного консорціуму на базі Національного університету «Острозька академія» є одним з найбільших досягнень за період її існування. Тому що отримати таке високе визнання з вуст ректора Варшавського університету, одного з найкращих європейських університетів, Катажини Халасінської-Мацуков, яка сказала: «Ми мусимо визнати, панове ректори, що нам є чому повчитися в Острозької академії». Це є молодий навчальний заклад, який може стати незабаром флагманом не тільки української, а й європейської освіти». Вперше у наших стінах зібралося таке суцвіття ректорів з провідних університетів всієї Західної України, де обговорювалися не просто формальні питання співпраці, а конкретної інтеграції у європейський освітній простір. Оскільки таке співробітництво передбачає не лише обмін студентами, а й створення спільних наукових шкіл. Наприклад, піднімалося питання про створення суміжної школи перекладознавства сакральних книг. Лише в Острозькій академії працюють унікальні вчені, яких немає в жодному іншому навчальному закладі, що знають більше 17 іноземних мов, в тому числі і мертвих мов, фахівці з арабістики. Долучивши до такої співпраці вчених з Варшавського університету та отримавши доступ до архівів, ми могли б зробити доступними для широкого загалу твори українців, XIV—XVII століть, які досі невідомі. Це одне з важливих завдань українців, яке розв’яже Острозька академія завдяки участі у Консорціумі. Окрім цього, на засіданні ми домовилися про взаємостажування студентів та визнання кредитів університетами-учасниками Консорціуму, що є прямим доказом дії Болонської системи в Острозькій академії.

Не менш важлива подія, що відбулася, це створення Асоціації університетів Великої Волині. Міністерство освіти й науки постійно наголошує на необхідності об’єднання університетів. Я постійно наголошував, що процес механічного об’єднання призведе до руйнації системи освіти загалом. Прообразом інтеграції університетів замортизованої, ініціатором якої виступили самі навчальні заклади, і є створена Асоціація. Який задум лежить в основі? Ми хочемо після підписання угоди звернутися до Міністерства освіти і науки та Вищої атестаційної комісії, щоб нам дозволили створювати сумісні спеціалізовані вчені ради, які б вважалися спеціалізованими радами університетів-членів Асоціації. Окрім цього, пріоритетним завданням є створення спільних наукових шкіл. Наприклад, в Житомирському університеті є прекрасні фахівці з історії та джерелознавства, є окремі фахівці у Волинському національному університеті, а також ціла школа джерелознавства в Острозькій академії, створена професором Ковальським. Об’єднання зусиль цих вчених дало б змогу створити найпотужнішу школу джерелознавства в Україні. Таким чином ми можемо не формалізовано, а природнім шляхом створити регіональні університети, про які ми так багато говоримо. І якщо Міністерство освіти й науки та Вища атестаційна комісія підуть нам на зустріч, з часом ми можемо створити єдиний регіональний університет на базі членів Асоціації за виключенням Острозької академії. Острозька академія ніколи не повинна входити у формалізоване об’єднання, оскільки це є специфічний навчальний заклад, покликаний не тільки відродити нашу історію, це є духовна й освітянська святиня нашого народу, яка мала б функціонувати як самостійний навчальний заклад з хорошими інтегративними зв’язками. Ми показали хороший приклад. Мене тішить, що угода була підписана у присутності багатьох ректорів. Ректор Варшавського університету зазначила, що і вони готові приєднатися до нашого регіонального об’єднання, адже ми показали хороший приклад наукової інтеграції не тільки для України, а й для Польщі.

Ігор КОЦАН, ректор Волинського національного університету ім. Л. Українки:

— Засідання в Острозькій академії — це вже четверте зібрання членів Консорціуму. Зустріч в Острозькій академії відбулася на високому рівні, кожен університет представив свою робочу програму, яка була проаналізована всіма учасниками. Це чудовий приклад об’єднання зусиль для надання високоякісних освітніх послуг.

Роман КОВАЛЬ, студент Національного університету «Острозька академія»:

— На мою думку, участь Острозької академії у Консорціумі українських університетів та Варшавського університету є досить хорошим поштовхом для інтеграції української освіти та залучення наших спеціалістів до світової науки. Відомий факт, що коли над проблемою працюють декілька університетів, та ще й з різних країн, то таку проблему можна набагато швидше вирішити. Сподіваюсь, що цей консорціум надасть якісно новий поштовх до розвитку освіти й науки як в Україні, так і в Польщі. Позитивним є те, що ініціатива створення такого об’єднання надходить власне від самих університетів. Як на мене це свідчить про те, що серед науковців є люди, котрим це не байдуже й котрі вбачають перспективу в такій співпраці. Влада також не повинна забувати про таку ініціативу й всіляко допомагати. Таке утворення може свідчити про продовження становлення громадянського суспільства, яке вкрай необхідне для нашої держави.

Анна КОЗАЧЕНКО, студентка Національного університету «Острозька академія»:

— Я вважаю, Консорціум українських університетів та Варшавського університету — цікавий і головне доцільний задум, який не лише інтегруватиме взаємосторонній розвиток вищих навчальних закладів, а й надаватиме більше можливостей для самореалізації креативної молоді. А створення спільних програм, надання стипендій та інші подібні ідеї послужать чудовим стимулом для студентства.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати