Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мовчати не можна говорити

Українських журналістів не арештовують, проте на них тиснуть судовими позовами
13 червня, 00:00

Такий висновок можна зробити проаналізувавши останні дослідження в сфері мас-медіа. За результатами дослідження Асоціації медіа- юристів стосовно судової практики, з інформаційних спорів майже 49% позовів на журналістів подають посадові, службові, офіційні особи та політики. Приблизно 70% позивачів вимагали не лише захисту честі, гідності, а й відшкодування моральної шкоди. Суми відшкодування у 68,7% становлять від 1700 до 170 тисяч, а в чверті випадків більше, ніж 170 тисяч гривень. Позивачів навіть не спиняє те, що вони мають сплатити 5—10% від суми, заявленої у позові.

Так, наприклад, Юрій Сидоренко — сьомий номер у списку «душителів» свободи слова, оприлюдненому Національною спілкою журналістів України, подав позов до газети «Бізнес» і журналіста Максима Біроваша з вимогою відшкодування 46 млн. грн. моральної шкоди за публікацію журналістського розслідування про проблеми паспортної системи України. Тетяна Котюжинська, президент Асоціації медіа-юристів, секретар НСЖУ наголосила:

— Вже сама сума заявлених позовних вимог є перешкодою у діяльності журналіста й видання.

Окрім того, люди публічні мають змогу спростувати інформацію і не в судовому порядку — на прес-конференції, а не душити редакції економічно. Попри це 23 травня Деснянський суд міста Києва задовольнив позов пана Сидоренка і постановив, що газета «Бізнес» повинна виплатити йому 27 млн. грн.

— На сьогоднішній день — це найбільша сума позову, — зазначає Тетяна Фоміна, керівник правового центру Незалежної асоціації телерадіомовників.

А з 5 червня цього року ми маємо ще одну гучну — передусім через суму позову — справу. Згідно з рішенням Високого суду Правосуддя, що в Лондоні, інтернет-видання «Оглядач» повинне сплатити моральне відшкодування у розмірі 100 тисяч доларів США Рінату Ахметову в якості моральної компенсації за низку статей. Постанова винесена проти двох редакторів видання — Олега Медведєва (нині депутат Київради від БЮТ) і Ярослава Білика, а також проти журналіста Тетяни Чорновіл. Про це повідомила «Українська правда».

Тим часом результати моніторингу Інституту масової інформації видаються доволі втішними. Згідно з дослідженнями ІМІ, арештів та затримань журналістів порівняно з 2004 роком поменшало у 8 разів. Побиття та напади на журналістів зменшилися удвічі порівняно з 2002 роком. Перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура зменшилися (23 випадки) порівняно з 2006 р. (29), проте збільшилася порівняно з 2005 м (14). Політичний, економічний, непрямий тиск збільшився у 1,5 разу порівняно з 2006 р. Судові позови до ЗМІ та журналістів у 2007 р. склали 14 випадків і зменшилися майже удвічі порівняно з попереднім роком. Але чи відображає дійсний стан справ статистика? Адже у 2008 році прогнозують, що число позовів до ЗМІ та журналістів істотно зросте.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати