Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

19 січня, 00:00

Лондон шукає шляхи економічного тиску на Москву

Велика Британія шукає можливість учинити економічний тиск на Росію через Євросоюз у відповідь на ситуацію з Британською радою, незважаючи не запевнення британських політиків про те, що культурні зв’язки двох держав не повинні впливати на політику, передають британські ЗМІ. Провідні британські видання висловлюють думку, що у зв’язку з скандалом, що вибухнув, напруження у відносинах між Великою Британією і Росією практично досягло рівня «холодної війни». Як повідомляє газета Guardian, британські дипломати напередодні обговорювали зі своїми колегами з ЄС і США можливість дії у відповідь у зв’язку зі створенням у Росії перешкод для діяльності регіональних офісів Британської ради. За даними видання, Велика Британія може приєднатися до Польщі й Литви з метою блокувати підписання Росією нової угоди про співробітництво з ЄС. Крім того, як повідомляє Guardian, можуть бути створені перешкоди на шляху вступу Росії в Організацію економічного співробітництва й розвитку (ОЕСР), переговори про яке були санкціоновані країнами-членами ОЕСР у грудні минулого року. Це також може негативно відбитися на переговорах щодо вступу Росії в СОТ. На думку Financial Times, офіційні особи вважають, що Росія, вчиняючи тиск на Британську раду, хоче примусити Велику Британію відмовитися від розслідування ймовірного вбивства екс-офіцера ФСБ Олександра Литвиненка і вимог передати британському правосуддю бізнесмена, депутата Держдуми РФ Андрія Лугового, звинуваченого в причетності до його загибелі.

Ольмерт загрожує бойовикам ХАМАСу війною

Прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт заявив у четвер, що війна проти палестинських бойовиків може стати неминучою, оскільки не припиняється ракетний обстріл ізраїльської території. Влада Палестинської автономії попереджає, що будь-які військові дії з боку Ізраїлю нанесуть непоправну втрату процесу мирного урегулювання, що поступово відновлюється. За останні два дні з боку Сектора Газа на Ізраїль було випущено близько 70 ракет. Бойовики ХАМАС заявляють, що ця акція — відповідь на авіаналіт ізраїльських ВПС, унаслідок якого загинули один із бойовиків Раєд Абу Фуль і його дружина. У свою чергу ізраїльське командування наполягає, що Абу Фуль був одним із лідерів «Ісламського джихаду» і спонсорував виробництво саморобних ракет. «У південних районах країни війна і так триває щодня й щоночі, — заявив Ольмерт. — Ми не можемо допустити, щоб стріляли по ізраїльтянах. Тому ми збираємося діяти обережно, але в той же час рішуче, і винищити тих, хто на нас нападає». Ізраїльський прем’єр також пообіцяв, що в операціях візьмуть участь найсильніші і найвідважніші солдати ізраїльської армії і співробітники спецслужб. За словами голови ізраїльського кабінету, «війна не закінчиться, доки не припиниться ракетний обстріл».

Елементи системи ПРО США в Чехії планується інтегрувати в НАТО

Система протиракетної оборони США, елементи якої планується розмістити на території Чехії, «буде повністю інтегрована в структури НАТО». З такою заявою виступили в четвер у Празі чеський прем’єр-міністр Мирослав Тополанек і директор Управління протиракетної оборони США Генрі Оберінг. «Елементи американської ПРО в Чехії і Польщі стануть складовою частиною системи НАТО», — заявив М. Тополанек. За його словами, радар, що планується розмiстити в Чехії, забезпечить безпеку не тільки цієї країни, але і всього регіону. «У зв’язку з цим ми сподіваємося на підтримку з боку інших європейських країн», — зазначив чеський прем’єр. У свою чергу Г. Оберінг заявив, що «ця система захистить народ Чеської Республіки, а також країни- партнерів НАТО, наприклад, від загрози з боку Ірану». Г. Оберінг відвідав засідання Національної ради безпеки Чехії, де обговорювалися деталі можливого розміщення елементів американською ПРО. Остаточну угоду про це сторони планують підписати до літа 2008 року. Проте для вступу в силу угода повинна бути схвалена чеським парламентом. Проти цього активно виступають опозиційні партії, які володіють приблизно половиною місць у Палаті депутатів.

Болгарія дала добро на «Південний потік»

Болгарія погодилася підтримати проект будівництва газопроводу «Південний потік», що укріпить домінуючу роль Росії в забезпеченні Європи газом. Болгарський кабінет міністрів погодився на проходження газопроводу територією країни. Про готовність Софії підписати відповідну угоду з Москвою повідомив учора прем’єр-міністр Болгарії Сергій Станішев. «Південний потік» йтиме з Росії дном Чорного моря в Болгарію й далі — в країни Південної Європи. Його пропускна спроможність складе до 30 млрд. кубометрів у рік, а вартість — понад $10 млрд. Газопровід, про спільне будівництво якого в листопаді минулого року домовилися російський державний монополіст «Газпром» і італійський концерн ENI, суперничає з іншим проектом — трубопроводом Nabucco, який підтримують Євросоюз і США.

Прем’єр-міністр Болгарії зазначив, що робота над двостороннім документом велася російськими і болгарськими партнерами до пізнього вечора четверга. «Результат хороший, уряд схвалив угоду, і [міністр економіки і енергетики] Дімітров уповноважений його підписати», — повідомив Сергій Станішев. За його словами, «болгарські інтереси в проекті повністю враховані, бо компанія, яка будуватиме й керуватиме газопроводом на території Болгарії, створюється за рівноцінною 50 відсотковою участю кожної зі сторін». Станішев пояснив,що переговори вдалося завершити тільки після втручання Володимира Путіна, бо ще напередодні Росія наполягала на збереженні за собою 51% акцій. Не всі в Болгарії підтримують досягнуті домовленості. Під час візиту російського президента в Софії відбулися різноманітні акції протесту під гаслами «Путін іди геть» на російській та англійській мовах. Також були розклеєні плакати, на яких зображення Путіна і Парванова супроводжує підпис «Болгарія продана».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати