Перейти до основного вмісту

Україну чекає додаткова вакцинація проти кору та краснухи

05 вересня, 00:00

Навесні 2008 року на вісім мільйонів українців очікує сюрприз від медиків: молодим людям у віці від 15 до 29 років зроблять додаткове щеплення проти кору та краснухи. Таку ініціативу висунуло Міністерство охорони здоров’я, а підтримала її Всесвітня організація здоров’я. Причина в тому, що сьогодні в Україні очікується новий спалах епідемії кору. Лікарі стверджують, що єдиний спосіб уникнути хвороби — це вчасна вакцинація і оскільки взимку традиційно проводяться щеплення проти грипу, то кампанія проти кору буде здійснена навесні.

За словами заступника головного державного санітарного лікаря України Людмили Мухарської, останній спалах кору в Україні був у 2005— 2006 роках. Тоді на кір перехворіли 46 тисяч людей, причому 90% з них — це доросле населення. Як відомо, дорослі люди значно тяжче переносять цю дитячу хворобу. «У результаті захворювання у дорослих людей можуть виникнути ускладнення у вигляду пневмонії, отиту чи менінгіту, — продовжує пані Людмила. — Іноді ця небезпечна хвороба забирає життя людей. Проте найбільша небезпека кору у тому, що ним дуже легко заразитися. Досить ввійти до кімнати хворого на кір, і людина вже інфікована».

Як розповіла Людмила Мухарська, причиною останнього спалаху кору став слабкий імунітет українців. Адже останнє щеплення проводилося ще 20—30 років тому (нагадаємо, що такі вакцинації проводилися планово у 1968 та 1988 роках). Через це сьогодні 50% українців мають невідомий вакцинальний статус. Адже багато хто не пам’ятає, чи взагалі робили йому таке щеплення. До того ж, у 14% дорослого населення немає достатньої кількості антитіл, які повинні захищати людський організм від збудника кору.

За словами пані Людмили, медиків трохи насторожило те, що у 2004 році було зафіксовано усього 146 випадків захворювань на кір. Це дало підстави вважати, що в Україні ліквідовано циркуляцію збудника. «Однак ця інформація не підтвердилася. А якщо не провести додаткової вакцинації найближчим часом, через п’ять років може бути ще більший спалах кору, — стурбована пані Мухарська. — Хоча в Україні такі щеплення не примусові, але втікати від них небажано. З одного боку, батьки можуть відмовитися від щеплення своїх дітей. Проте з іншого — дитина без вакцинації не зможе відвідувати навчальні заклади. Це не стосується лише тих дітей та дорослих, кому протипоказані подібні щеплення. А їх в Україні всього два відсотки».

Фахівці нагадують, що після щеплення в людини можуть виникнути певні ускладнення, наприклад, почервоніння шкіри, підвищення температури або припухлість. Як розповідає заступник головного санітарного лікаря країни, подібні ускладнення можуть виникати з кількох причин: неправильне введення вакцини, зберігання її в неналежних умовах або ж індивідуальні особливості організму кожної людини. Але поява ускладнень лише підтверджує те, що вакцина спрацювала.

Слід наголосити, що замість традиційної тривакцини (проти кору, краснухи та паротиту) у весняній кампанії буде використано дивакцину (лише проти перших двох хвороб). Її Україна отримає від ЮНІСЕФ у вигляді гуманітарної допомоги. Професор Всесвітньої медичної організації Стенлі Плоткін переконує, що дивакцина є безпечною для життя людей та високоефективною. Вона допомогла мільйонам людей в Америці, Азії та Європі. Але багатьом країнам світу вона взагалі не знадобилася. Адже вони вчасно проводили планові, а не додаткові вакцинації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати