Коротко / УКРАЇНА
Ющенко надіслав співчуття до РФ, де поминають жертв «Великого терору»
Президент України Віктор Ющенко надіслав звернення учасникам вшановування пам’яті жертв «Великого терору» 1937—1938 рр. в урочищі «Сандармох» (Карельська Республіка, РФ). «Ми розділяємо біль кожного народу, чиї найкращі сини й дочки стали жертвами тоталітарного режиму», — зазначив Президент у зверненні. В. Ющенко підкреслив, що від сталінських репресій зазнали втрат народи України, Росії, Білорусі, Грузії, Азербайджану, інших республік колишнього СРСР, і це є спільною трагедією. «В історії України пам’ять про Соловки має святе значення», — сказав глава держави, зауваживши, що сотні видатних наукових працівників, діячів культури, духовних лідерів, яких замучили в «Сандармосі», були «розстріляним відродженням» нації. «Наш обов’язок — зробити все можливе, щоб грядущі покоління ніколи не забули цих трагічних сторінок нашої спільної історії. Злочини тоталітаризму мають бути засуджені», — зазначив Президент.
У 1930-ті роки урочище Сандармох під Медвежогорськом використовувалося як місце розстрілу й поховання засуджених жителів сусідніх районів Карелії та в’язнів Беломоро-Балтійського табору НКВС. З 27 жовтня по 4 листопада 1937 року до Сандармоху були привезені й розстріляні понад 1,1 тис. в’язнів Соловецького табору; серед них багато видатних діячів науки, культури, релігійного та громадського життя Татарстану, Удмуртії, Республіки німців Поволжя, України, Білорусі, Грузії, Азербайджану та інших регіонів колишнього СРСР.
У рамках виконання указу Президента України з Києва до РФ уже вирушила українська делегація (родичі репресованих, священики), яка візьме участь у традиційних Днях пам’яті жертв політичних репресій 1937—1938 років на меморіальному кладовищі в урочищі Сандармох і на Соловецьких островах. 5 серпня в урочищі Сандармох буде організовано мітинг, а 7 серпня мітинг відбудеться на Соловках, там же відбудеться панахида.
У Мінприроди підрахували збитки від «фосфорної аварії»
За оцінками Міністерства охорони природного навколишнього середовища, збитки України від «фосфорної аварії» у Львівській області перевищують 1,5 млн. грн., передає Інтерфакс. Про це журналістам сказав заступник міністра охорони природного навколишнього середовища Степан Лізун. Він також поінформував, що ситуація на місці катастрофи є нормальною. «Вчорашні результати проб води, грунту, повітря — в граничних нормах», — сказав він. За словами С. Лізуна, міністерство на місці катастрофи здійснило рекультивацію місцевості за всіма стандартами: у п’ятницю було завезено 90 вагонів грунту, створено шар перекриття від 1,5 до 2 метрів. Заст. міністра також поінформував, що відомство протягом двох місяців здійснюватиме моніторинг на місці катастрофи. «Зараз ми його проводимо три рази на тиждень, можливо, найближчим часом графік буде переглянуто в бік зменшення», — наголосив С. Лізун. За його словами, вартість двомісячного моніторингу оцінюється приблизно в 800 тис. грн. 16 липня в Буському районі Львівської області на залізничному перегоні Червоне — Броди біля станції Ожидів Львівської залізниці внаслідок аварії зійшли з рейок 15 цистерн з жовтим фосфором, шість з них загорілися. Аварія створила загрозу населенню 14 населених пунктів, які прилягають до її епіцентру. 27 липня було завершено роботи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Вагони з цистернами з жовтим фосфором відправлено до Казахстану.
Ліга чемпіонів: хто дістався українцям
Учора в швейцарському Ньоне відбулося жеребкування 3-го кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів, під час якого визначилися майбутні суперники київського «Динамо» і донецького «Шахтаря». Чемпіон України київське Динамо зіграє з переможцем пари «Генк» (Бельгія) — «Сараєво» (Боснія). У першому матчі з мінімальним рахунком перемогли боснійці (1:2). Донецький «Шахтар», у разі загальної перемоги над чемпіоном Вірменії єреванським «Пюніком», битиметься за вихід до основної сітки Ліги чемпіонів з переможцем пари «Вентспілс» (Латвія) — «Зальцбург» (Австрія). У першому матчі австрійці перемогли 3:0. Московському Спартаку дістався шотландський «Селтік». Матчі третього відбірного раунду заплановані на 14/15 і 28/29 серпня. «Севілья» при цьому незалежно від результатів жеребкування свій другий матч зіграє у вівторок 28 серпня, тому що наприкінці того тижня андалузьцям зустрічатися з Міланом у двобої за Суперкубок УЄФА, повідомляє korrespondent.net з посиланням на uefa.com.
На місці фосфорної аварії під Ожидовом знову горить фосфор
На місці аварії «фосфорного» потяга під Ожидовом знову загорівся фосфор. Причина займання — погана рекультивація грунтів. Про це повідомив депутат Буської районної ради Ростислав Сліпець, який безпосередньо виїздив на місце події. Як передає кореспондент unian.net, за його словами, з місця аварії насправді вивезли «десь дві бочки» грунтів, а не як повідомляли офіційно. Наразі на місце горіння фосфору виїхали представники Буської районної ради, а також кілька депутатів Львівської обласної ради. Нагадаємо, 16 липня в Буському районі Львівської області на залізничному перегоні Красне-Броди поблизу станції Ожидів Львівської залізниці в результаті нез’ясованих обставин сталася аварія вантажного поїзда. У результаті аварії зійшли з рейок 15 цистерн з жовтим фосфором, 6 з яких загорілися. Під час ліквідації пожежі утворилася хмара з продуктів горіння, в зону ураження потрапили 14 населених пунктів Буського району і окремі території Радехівського і Бродівського районів області.
Підняти артефакти!
Унікальну експедицію з підняття артефактів із середньовічного корабля IX—X сторіч буде проведено поблизу Севастополя з 10 по 21 серпня. Про це повідомляє прес-служба Департаменту підводної спадщини України Інституту археології Національної академії наук України. Корабель перебуває на глибині 139 метрів у акваторії Чорного моря, в 19 милях від Херсонеса в бік Босфору. За даними Інтерфакс-Україна, точні координати об’єкту було встановлено під час спільної україно-американської експедиції 2006 року. Тоді вчені виявили верхню частину палуби з кількома десятками цілих плоскодонних глеків таманського типу. Завдяки значній глибині галера збереглася в ідеальному стані. Що знаходиться в амфорах і причина затоплення галери — достовірно не відомо. Завдання експедиції — підняти десять артефактів (керамічних та органічних матеріалів) з місця загибелі корабля для їх датування і передачі в Морський музей України. Підняття артефактів буде здійснюватися без занурення аквалангістів — лише за допомогою автономного підводного обладнання, яке керується дистанційно. До складу флотилії експедиції входять два науково-дослідні судна «Аlliance» (Німеччина) і «Фламінго» (Україна). Організатором експедиції виступить Департамент підводної спадщини Інституту археології Національної академії наук України за підтримки Національної комісії зі справ ЮНЕСКО. Допомогу в обладнанні надає Інститут археологічної океанографії (США). Варто відзначити, що планується участь у роботі експедиції вченого Роберта Балларда. 1985 року він знайшов у водах Атлантики залишки знаменитого «Титаніка». Р. Баллард займається науковою роботою в журналі National Geografic, викладає океанографію.
Випуск газети №:
№129, (2007)Рубрика
День України