Продуктовий секонд-хенд
У Києві міська влада збирається відкрити магазини для біднихУ столиці міська влада збирається відкрити продуктові магазини для бідних, які вчорашній банкір і сьогоднішній мер Києва Леонід Черновецький планує назвати «Банками їжі». Служби міськдержадміністрації поки що нововведення відмовляються коментувати. Проте, як повідомив пресі один із заступників мера Олександр Ржавський, це будуть окремі торгові точки, де продаватимуть продукти на 20—25% дешевше, ніж у звичайних супермаркетах. Але їжа тут відрізнятиметься ступенем своєї свіжості: коли строки придатності підходитимуть до кінця, із звичайного магазину її переправлятимуть сюди. А ще у таких «Банках» буде трохи гірше обслуговування — менше касових апаратів та більше черг. За попередніми прогнозами, торгові заклади для малозабезпечених з'являться протягом цього року, а основним контингентом тут стануть пенсіонери.
У міській санепідемстанції «Дню» повідомили, що запиту про впровадження подібного нововведення до них ще не надходило. Однак завідуюча відділом гігієни харчування Алла Василенко вважає, якщо дотримуватимуться умови транспортування та зберігання продуктів, їхня реалізація на кінцевих термінах придатності цілком можлива. Також працівниця санітарної служби (до речі, підвідомчої міській владі) не могла не погодитися з тим, що випадки, коли у магазинах продають продукти харчування із простроченими (або підробленими) термінами, нині непоодинокі.
За словами завідуючої лабораторією гігієни харчування Інституту гігієни та медичної екології Академії медичних наук України Марії Гулич, реалізація продуктів за один-два дні до закінчення терміну придатності можлива, але, за обов'язкової умови інформування про це покупця. Прострочені харчі в жодному випадку продавати не можна, оскільки тоді порушується Закон «Про права споживачів». На запитання, чи часто трапляються випадки, коли навіть у «крутих» супермаркетах намагаються збути залежаний товар, співробітниця Інституту також відповіла ствердно.
«Дню» вдалося поспілкуватися й із жителем столиці Олександром Плешаківським, який потрапив до лікарні, отруївшись нібито свіжим сиром.
— Як з'ясувалося, продавці стерли дату на упаковці і написали нову. Тому переконаний, що швидше за все свіжі товари у «магазинах для багатих» продаватимуться дорожче, ніж сьогодні. А теперішні ціни будуть у «магазинах для бідних» і, не виключено, що там реалізовуватимуть відверту гниль, яку слід не продавати, а утилізувати. Окрім цього, вважаю, що відкриття подібних закладів є порушенням прав людини. Згодом підуть будинки, міліція, суди, лікарні для бідних і багатих? Замість того, аби піднімати рівень життя, мер Черновецький свідомо відмежовує 80% бідних від 20% багатих, — вважає пан Олександр.
А от депутат Київради Володимир Бондаренко переконаний, що подібні «Банки їжі» — це черговий трюк мера у боротьбі за майбутнього виборця.
— Нам уже відомі випадки, коли Леонід Черновецький здобував собі популярність серед малозабезпечених киян, роздаючи їм рис і гречку сумнівної якості та невідомого походження. Впевнений, що шляхом створення таких магазинів мер намагається здобути симпатію серед пенсіонерів — основного контингенту на виборах. Також не сумніваюся, що ці заклади фінансуватимуться із міського бюджету. Не виключено, що там продаватимуть і ті продукти, яким пряма дорога на смітник. Ліпше би пан Черновецький подбав про гідне фінансування установ для дітей-сиріт чи притулків для старих.