Бюджет «Універсалу»
Учорашній день, мабуть, уперше за останній час приніс позитивну звістку. Як повідомив прем’єр-міністр Віктор Янукович, Президент України Віктор Ющенко підписав закон про Державний бюджет на 2007 рік. Таким чином, гілки влади нарешті пішли один одному назустріч. (Як тут не нагадати про чарівність української мови, яка має для цього чудове слово «порозумілися». І тут же напрошується ущипливе запитання: чи порозумнішали?).
Прем’єр, уряд і коаліція погодилися на умови Президента підвищити рівень пенсійного забезпечення в Державному бюджеті. А Президент не заперечує, що уряд зробить це не негайно, а переглянувши бюджет за підсумками першого кварталу наступного року. «За підсумками першого кварталу бюджет буде переглянутий і, по можливості, будуть підняті пенсії», — уточнив учора Янукович.
Варто зазначити, що ще напередодні позиції гілок влади різко відрізнялися й більше нагадували протистояння, ніж співробітництво. Щоправда, Янукович, а також перший віце-прем’єр і міністр фінансів Микола Азаров неодноразово говорили про те, що Президент усе-таки підпише бюджет. За оцінками близького до уряду експерта «Дня», в уряді оцінювали ймовірність підписання як 90% і рівень «яструбиного» впливу Секретаріату всього лише як 10%.
Не можна також не наголосити на досить високому рівні організованості й оперативності коаліційної команди. Щойно стало відомо про джентльменську бюджетну угоду, досягнуту між прем’єром і Президентом, Верховна Рада зобов’язала Кабмін подати до парламенту законопроекти про перегляд прожиткового мінімуму й мінімальної зарплати. За це проголосували 376 народних депутатів з 429 зареєстрованих. Партія регіонів — 185, БЮТ — 81, «Наша Україна» — 58, соціалісти — 28, комуністи — 20, позафракційні — 4. Нагадаємо, що в складі фракції БЮТ 129 народних депутатів, а в НУ — 80. Звичайно, «противники» ні на що вплинути вже не могли, але їхню позицію, мабуть, не враховувати не можна. Зокрема, народний депутат Олександр Турчинов під час виступу в Раді зазначив, що «Президент розміняв бюджет на Дріжчаного» (в той же день парламент підтримав його звільнення з посади голови СБУ) й зауважив, що цей обмін «нееквівалентний». Він закликав ухвалити не постанову ВР, а закон, і наголосив, що в іншому випадку «це буде просто фільчина грамота, яка робиться лише задля того, щоб прикрити цей розмін, який відбувся на Банковій».
Згідно з постановою, Кабміну доручено за результатами попередніх розрахунків обсягу ВВП у 2007 році внести на розгляд парламенту законопроект про зміни до Держбюджету щодо збільшення 2007 року прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і встановити його з 1 квітня в розмірі 397 гривень, а з 1 жовтня — 406 гривень.
Крім того, уряду доручається за результатами виконання планових прибутків Держбюджету за перший квартал 2007 року підготувати законопроект, в якому запланувати збільшення мінімального розміру зарплати з 1 травня — 420 гривень, з 1 серпня — 430 гривень, з 1 грудня — 460 гривень.
Зараз, у принципі, не так уже важливо, що саме спонукало сторони до компромісу. Здається, що менше за все на це могло вплинути питання про Дріжчаного. А от приїзд до України російського президента Володимира Путіна — не виключено. Уявляєте, як виглядала б наша країна на переговорах у випадку, якби вона прийшла на них практично без бюджету? Цілком можливо, що нас сприймали б як бідних і навіть частково неплатоспроможних родичів, на яких можна навіть дивитися дуже звисока. І надзвичайно добре, що топ-менеджери країни змогли приборкати свої амбіції й виступити з єдиних позицій. Це також стосується й міністра закордонних справ, без якого засідання комісії Ющенко — Путін виглядало б не зовсім правомірним.
Дотепники говоритимуть, що в бюджетному конфлікті перемогла «дружба». Насправді йдеться, звичайно, про те, що державне керівництво України, незважаючи на гострі перманентні конфлікти, володіє цілком достатнім ресурсом здорового глузду, щоб їх вирішувати й ефективно керувати країною. Потрібно лише тримати на відстані яструбів, яких, як відомо, і м’ясом не годуй, а дай повоювати, й якнайчастіше використовувати цей безцінний ресурс.