Коротко / КУЛЬТУРА
Тест на почуття гумору
«Усмішка в акварелі» — називається виставка київського художника Валерія Литовченка, що відкрилася в галереї «Майстерня».
Іронічний реалізм — так можна охарактеризувати стиль, в якому виконані станкові графічні роботи, представлені в експозиції. Нині українські майстри олівця й пензля так майже не працюють. Не слід плутати з карикатурами, які покликані клеймити й викривати різні недоліки. Хоча й цей вид творчості не чужий В. Литовченку. Багато років він малював карикатури для друкарських видань, був, зокрема, художнім редактором журналу «Перець». Нинішні ж композиції — це втілення на папері ситуацій, вигаданих автором. Багата фантазія Валерія, проте, не відводить їх в якісь космічні далі, а фокусує на цілком зрозумілих життєвих сюжетах.
Головні герої робіт художника — представники не лише людського племені, але й флори, фауни, а також неживі предмети. Наприклад, зображений на картині «Готель «Яблуко»: справжній плід, заповнений гусеницями, на якому відразу впадає в око табличка зі словами «Місць немає». Або пес, який натхненно співає під гітару, з тарілочкою для грошей («Собачий вальс»): чи мало сьогодні на вулицях і в підземних переходах подібних «менестрелів»?.. Або «співавтор» (у значенні «й ми орали») трудяги мурашки («Киш, комарихо!»)...
Зі, здавалося б, не найоптимістичніших колізій художник з доброю усмішкою вміє зробити висновок: якби не людська дурість, жадність, неосвіченість тощо, то світ став би прекрасним... А так навіть шахова битва здатна перерости в криваву баталію («На війні як на війні»).
«Художник має бути зрозумілим глядачу», — вважає Литовченко й не перетворює свої роботи на ребуси й кросворди. Повiдомляє Ірина КАЛИНОВА.
Премія Кафки
Японський письменник Харукі Муракамі отримав літературну премію імені Франца Кафки, повідомляють РІА «Новости». У нагородному дипломі сказано, що премія «присуджується авторам, чиї роботи виняткової художньої якості знаходять дорогу до сердець читачів, незалежно від їхнього походження, національності або культури». Церемонія нагородження пройшла в міському залі зборів у Празі, де номінанту була вручена невеличка статуетка Кафки й чек на $10 тисяч.
Харукі Муракамі дебютував у літературі 1987 року своїм романом «Норвезький ліс», який дуже швидко став бестселером. Відтоді його твори мають незмінну популярність й перекладені 35 мовами світу, в тому числі — російською. Роман «Кафка на березі» був включений літературним додатком до газети «Нью-Йорк Таймс» у десятку кращих книжок 2005 року.
Шпигун-чародій
Через 80 років після загибелі легендарного американського фокусника Гаррі Гудіні в США вийшла його нова біографія, автори якої Вільям Калуш і Ларрі Сломан стверджують, що чародій активно співпрацював зі Скотланд-Ярдом й американськими спецслужбами, фактично виконуючи шпигунську роботу. Книжка «Секретне життя Гудіні» може стати бестселером, пише gazeta.ru.
Нагадаємо, що 21 жовтня 1926 року в Монреалі американський фокусник попросив глядача вдарити його в живіт. За офіційною версією, він помер від удару через десять днів. Проте автори книжки вважають інакше, заявляючи, що його могли вбити у зв’язку з викриттям руху спіритуалістів.
Свої знахідки автори біографії базують на щоденниках Вільяма Мелвіла, відомого британського шпигуна, який згадував ім’я Гудіні кілька разів. Мелвіл, будучи співробітником Скотланд-Ярду, допоміг фокуснику в становленні його кар’єри в Європі. Саме він організував у Лондоні відомий виступ, під час якого Гудіні звільнився від поліцейських наручників. Що стосується співробітництва з американськими спецслужбами, Калуш і Сломан стверджують, що Гудіні, який багато подорожував Сполученими Штатами, допомагав владі країни боротися з фальшивомонетниками.
Випуск газети №:
№189, (2006)Рубрика
Культура