Пролетарі, об’єднуйтеся!
Нове видання старого гасла: Україні потрібні справжні соціалісти та справжні профспілки
Коли мова заходить про занадто малу купівельну спроможність українських громадян, про їхній слабкий соціальний захист, тобто про їхній злиденний стан, то більшість висловлювань при цьому є явним докором державній владі, тому що саме від неї українські робітники найманої праці очікують благ. Проте такий підхід є проявом соціально-політичного та економічного романтизму (щоб не назвати це явище короткозорістю або дитячою наївністю), який дуже заважає Україні. Верховна Рада та уряд сьогодні повністю знаходяться під контролем певних (хоча часом і конкуруючих) комерційно-підприємницьких кіл або окремих підприємців — це вже довершений факт.
Одного разу мені пощастило відвідати тижневий семінар в Німеччині, влаштований Фондом Фрідріха Еберта (Ф. Еберт (1871—1925) — відомий діяч німецької соціал-демократії). Нас, громадян України, розташували в чудовому профспілковому санаторії, де поруч із нами оздоровлялися літні німці — робітники й робітниці. Першою несподіванкою для мене стало те, що на стіні в коридорі висіли портрети Маркса та Енгельса, яких до того часу я вважав духовними батьками більшовиків, тому особливої поваги до них не мав і не думав побачити їхні портрети тут, у демократичній Німеччині. Виявилося, що в німецькому робітничому і соціал- демократичному русі ці дві постаті користуються повагою.
Другою несподіванкою стало те, що ми, учасники семінару із України, почули вже в перші хвилини занять.
Лектор, профспілковий лідер регіонального рівня, спитав: «Ну як, непогано живуть робітники в Німеччині?» «Добре живуть!» — відповіли ми хором. Він обвів нас уважним поглядом, а потім проказав жорстко: «Ну так запам’ятайте — на те, що підприємці віддають нам добровільно, так не поживеш. Більшість наших чесно зароблених благ ми відбираємо у них. Як це робити в демократичній державі ми й хочемо вам розповісти».
Ми були здивовані та розчаровані цими словами: так хотілося щось мати просто так, без будь-якої боротьби, через людську доброту. Нам всім вже набридла «боротьба за справу ленінської партії та героїчного робітничого класу» за комуністичних часів. Чесно кажучи, тоді я цьому профбосу не дуже й повірив. Тільки ознайомившись із історією і сучасною діяльністю західно-європейської соціал-демократії та профспілок я зрозумів, що той лектор мав таки рацію.
Дійсно, стрімке зростання благополуччя найманих працівників почався в Європі тільки після розквіту робітничого руху, причому саме соціал-демократія (в різних країнах під різними партійними назвами) та профспілки зіграли тут вирішальну роль. Вони пройшли через десятиріччя переслідувань та гонінь, життєві історії деяких їхніх представників прикрасили б найцікавіші пригодницькі романи, а декому прийшлося заради цієї справи віддати життя.
І сьогодні укладання колективного договору в розвинених європейських країнах часто перетворюється в багатоденну боротьбу за кожен євро.
Повідомлення про соціальні конфлікти — страйки, пікети, масові демонстрації, виснажливі перемови — є невід’ємною частиною інформації західних ЗМІ. А коли ми чули останнім часом про щось подібне в Україні? І не пригадаєш. Якщо подивитися на наш соціальний спокій, то можна подумати, що наші наймані працівники найбагатші у Європі.
Та причин для соціальних конфліктів у нас безліч. Ось головні.
Дуже низька оплата праці. Проте майже на всіх приватних підприємствах вже зараз можливе підвищення зарплатні, тим більш можливе її поступове підвищення, бо в нас прибутки бізнесу чи не найвищі в Європі порівняно з вкладеними грошима. Значно підвищити платню можна й на державних підприємствах, якщо навести там елементарний лад.
Частина заробітної плати майже всюди видається в конвертах, що зменшує розміри майбутньої пенсії, можливість взяти кредит тощо.
Видача зарплатні затримується або не видається взагалі, що є порушенням прав людини.
Хаос царює в системі охорони здоров’я, від чого тяжке захворювання сьогодні практично фінансове руйнує бюджети робітників найманої праці. Слід зауважити, що саме створення системи лікарняних кас, в яку робили відрахування підприємці, було однією із перших перемог західноєвропейських соціал-демократів та профспілок ще наприкінці ХIХ століття.
Наймані працівники приватної сфери у нас майже абсолютно безправні при звільненні з роботи. Те, що нещодавно виборола для себе французька молодь, є тільки мрією для нашої молоді. Отже, кричущих соціальних проблем у нас дуже багато.
А соціальний спокій в Україні царює тому, що наші робітники не мають організуючої сили — потужної соціал-демократичної партії (або соціалістичної) та профспілок — вільних і по-справжньому незалежних від держави, підприємців та адміністрації, і тому вони, ці наші неорганізовані працівники, по іншому вирішують свої біди — пияцтвом, поганою роботою, безсилою лайкою на адресу держави та хазяїв, частою зміною місця роботи або пошуком щастя в інших країнах.
Дійсно, розвиненого соціал- демократичного та незалежного профспілкового руху у нас майже немає.
СДПУ(О) є за своєю суттю партією крупного капіталу, інакше підприємці в неї б не вступили. Те ж стосується й Соціалістичної партії. Які конкретні соціальні вимоги або програми українських соціал- демократів та соціалістів були оприлюднені перед парламентськими виборами? Жодних. Більше всього ці «робітничі» партії переймалися проблемами НАТО та російської мови, що аж ніяк не є тим, що постійно турбує найманих працівників в Україні. А які конкретні законопроекти на захист робітників ці партії ініціювали в парламенті? Цього не знає ніхто. Це тому, що інтереси найманих працівників вони захищати й не збирались, бо залишились би без фінансової підтримки деяких підприємців, соціальні та індивідуальні замовлення яких вони й виконують в парламенті... Захищаючи в першу чергу соціальні права всіх заробітчан, справжні соціал-демократи та соціалісти міцно би об’єднували всі регіони України, а виконуючи соціальні замовлення великого капіталу наші так звані соціал-демократи ці регіони тільки роз’єднують.
Соціал-демократичним активом повинні стати самі наймані працівникі-ентузіасти, а не колишні комуністичні функціонери, які гарячково шукали, куди б вигідніше пристроїтися й подалися хто в демократи, а хто навіть в соціал-демократи...
Є у нас якісь інші дрібні партії з соціал-демократичною назвою, але про них та їх програми мало хто з найманих працівників чув. Або у цих партійців не вистачає талантів, ентузіазму та працьовитості, або вони теж є фіктивними соціал-демократами і за допомогою цього бренду лише вирішують якісь свої приватні або бізнесові проблеми.
На Заході більша частина профспілок на виборах підтримує партії соціал-демократичного (соціалістичного) спрямування. А кого на минулих виборах підтримували наші профспілки? Вони про це мовчали, але деякі висновки зробити можна. Пан Стоян, колишній лідер українських профспілок, залишивши посаду, вступив до лав партії крупного капіталу — Партії регіонів. Факт свідчить сам за себе. А на так званих зборах робочих колективів завжди одностайно підтримувались ті кандидати, на яких вказувала адміністрація. Нинішні українські профспілки, які благополучно перекочували із командного соціалізму в ринкову економіку, є тим, що на Заході називається «жовтими профспілками» і абсолютно непридатні виконувати свою головну функцію — захист соціальних прав найманих працівників. Профспілкові функціонери в профспілки пішли колись за «завданням» партії, вони вправно обслуговували «хазяїв життя» в ті часи, добре роблять це й зараз.
Отже, на черзі дня в Україні стоїть питання створення справжньої сильної соціал-демократичної (соціалістичної) партії та дійсно незалежних профспілок. Де-не-де незалежні профспілки вже створюються, але їх створення супроводжується шаленим опором підприємців та адміністрації. Мені довелось почути, наприклад, як важко працювати членам незалежної профспілки на «Укрзалізниці». А ось офіційні профспілки та партія «Відродження» там були завжди у великій шані у адміністрації.
Соціал-демократи мусять вміти захищатися від великого бізнесу, який в усіх країнах всіляко намагається або прибрати її до своїх рук, або послабити та знешкодити. Якщо деякі підприємці мають добре серце, то це не значить, що їх треба приймати в партію — вони можуть організувати партію ліберально-демократичного напрямку або благодійницькі фонди і таким чином допомагати робітникам і взагалі всім, хто потребує допомоги.
Соціал-демократія пильнує за тим, аби її члени не були перекуплені великим капіталом під час їх активної заангажованості в політиці. Наприклад, в Німеччині члени соціал-демократичної партії, яких вибирали в бундестаг (парламент), значну частину своєї досить високої депутатської зарплатні мусять віддавати в фонд партії — щоб народні захисники не звикали до великих грошей. Взагалі тому, хто шукає великих статків або багатств, в справжній соціал-демократичній партії робити нема чого. Більшість її фінансів — то є внески найманих працівників та інколи дрібних підприємців. І занадто дорого оплачувати працю функціонерів або, скажімо, платити гроші за участь у масових акціях така партія не зможе й не буде (на відміну від наших «захисників» людей найманої праці).
Але активна соціальна діяльність соціал-демократії та профспілок потрібна ще й із інших причин.
Не дозволяючи підприємцям одержувати основні прибутки за рахунок низької платні робітників, ця діяльність змушує їх шукати інші прибуткові джерела. Це може бути краща організація праці, механізація, автоматизація й роботизація, збільшення кількості, асортименту та покращення якості продукції, пошук нових сфер для вкладання капіталу, тобто все те, що є основою суспільного прогресу та благополуччя.
Навіщо українським підприємцям ламати собі голови над цими проблемами, якщо вони і так збагачуються в декілька разів швидше, ніж їх західні колеги? Ніколи вони не будуть гідно оплачувати працю талановитих менеджерів, інженерів та вчених, якщо їх не змусить це зробити життя — у вигляді сильних профспілок та сильної соціал-демократії, яка примушує парламент приймати законодавство, що захищає інтереси найманих працівників. Наші підприємці досягли майстерності, яку розвивають і далі, в іншому: вони добре знають кому та скільки треба «дати», коли із однієї партії треба перебігти в іншу і так далі. Витрати ж на хабарі та на підтримку «цінних» політиків відраховуються із зарплатні працівників ще заздалегідь.
А якщо до необхідності сплачувати нормальну платню робітникам додасться жорстка конкуренція з іншими підприємцями через впровадження справжнього ринку в економіці, то навіть наші найбагатші власники заводів будуть змушені шукати талановитих спеціалістів і добре оплачувати їхню працю, відкривати науково- технічні лабораторії, модернізувати виробництво, заощаджувати енергоносії і тому подібне, тобто вони будуть по- справжньому працювати.
Тоді у наших «трудяг від бізнесу» не буде вільного часу для того, аби цілими днями, місяцями й роками протирати штани у Верховній Раді.
І якщо в українському парламенті підприємців стає все більше й більше, то це від того, що наймані працівники своєю терплячістю створили для них майже тепличні умови в порівнянні із Західною Європою. Поки англійські або французькі капіталісти працюють у своїх офісах, наші сидять у Верховній Раді, щоб вибивати для себе ще більш сприятливі умови. Тож ясно, що ніколи не захоче більшість нашого великого бізнесу, щоб Україна вступила в ЄС, бо довелося б жити за зовсім іншими правилами, а цього вони просто не вміють! Їм би в ЄЕП на чолі з Росією, де також злидарюють робітники, де теж ціниться вміння дати хабарa та підмазатися до «великого начальства», де вже довгі століття переважає азіатська деспотична система влади та господарювання; яка, до речі, свого часу вже призвела до більшовицького перевороту і встановлення тиранічної влади, що швидко знищила взагалі російських підприємців.
Зрозуміло, що справжні українські соціал-демократи та соціалісти обома руками б голосували проти вступу в ЄЕП, бо подальше сплетіння з економічною організацію олігархів азіатського типу в перспективі гарантує принизливе становище як всім українським найманим працівникам, так і самим соціал-демократичним партіям. Де вона нині — та російська соціал-демократія? Про неї взагалі не йдеться мова... Росія — то країна, де соціал-демократи можуть бути тільки журнальними теоретиками або радикалами на кшталт більшовиків.
У науково-технічному відношенні Радянський Союз свого часу страшенно відстав від Заходу саме через те, що мало хто в ньому був зацікавлений в науково-технічному прогресі матеріально.
Із тих часів у нас майже нічого не змінилося. Отже, в Україні відбувається те ж саме, через що СРСР iз часом став своєрідною крамницею науково-технічних старожитностей.
Мабуть, вже настав час міняти цю ситуацію. Треба людям найманої праці не стогнати, не жалітися та не очікувати доброго президента, прем’єр-міністра та олігарха, а обирати нових профлідерів або організовувати нові профспілки. Треба організувати справжню соціал-демократичну (або соціалістичну) партію, яка буде боротися (!) за права найманих працівників в умовах ринкової економіки парламентськими методами, а всім робітникам слід бути активними й захищатися всіма можливими засобами. А гроші на добру зарплатню і у держави, і у бізнесу швидко знайдуться! Треба тільки навести всюди елементарний порядок.
Великий капітал в Україні, за всіма моральними мірками, нажито нечесно. Але якщо в Україні зробити для підприємців ті ж умови, що і в Західній Європі, тобто щоб свої проблеми вони вирішували не через низьку зарплатню працівникам, хабарі чиновникам та поблажливі закони, а через вдосконалення виробництва, то вкрадений у всіх нас капітал залишиться лише у найрозумніших, нездари його швидко позбудуться, якими б нахабними та нечесними вони не були; бо для того, щоб загарбати пару заводів за безцінь, потрібні одні здібності, а щоб досконало налагодити роботу цих підприємств у вільному ринку, таланти потрібні вже зовсім інші. Конкуренція й боротьба із застосуванням законних засобів є двигуном капіталістичної системи, яку так лаяли за часів хазяювання КПРС. Занепад і банкрутство нездарних бізнесменів є невід’ємною частиною ринкової економіки. Багаті теж плачуть. Особливо коли банкрутують і стають бідними.
Отже, висловлюючись фігурально, профспілкові та соціал-демократичні щуки для того й потрібні, аби не дрімали жирні підприємці-карасі.
Розбудова справжньої соціал-демократії та вільних профспілок, без яких сьогодні не можна собі уявити політичний та економічний ландшафт Західної Європи, — то довга і важка праця, яка потребує багато ентузіастів. Але час зараз для цього «дозріває». Багато людей вже позбуваються наївних очікувань щастя, подарованого добрими правителями та жалісливими олігархами. Потрібні ентузіасти різних гатунків: політики, організатори середньої та низової ланок, люди, які вміють переконувати... Чи є вони в Україні, покажуть час і зусилля.