Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Шовіністична істерія»

Михайло Касьянов заступився за грузинів
07 жовтня, 00:00

Російська влада вже збирає плоди антигрузинської кампанії, розв’язаної Кремлем. Нагадаємо, що як привід Москва використала арешт грузинською міліцією чотирьох російських військовослужбовців за звинуваченням у шпигунстві, які були депортовані до Росії. Після початку конфлікту росіяни ще більше полюбили сильного президента Володимира Путіна і ще сильніше незлюбили грузинів. Про це свідчать останні опитування громадської думки. Все це, зрозуміло, є плодом роботи російської пропаганди і прокремлівських політологів, які повідомили про те, що війна між Грузією та Росією почнеться з 15 до 20 жовтня.

А тим часом Кремль все більше нарощує тиск на Тбілісі. Після оголошення всіляких блокад: від повітряної до земної, Путін взявся за «зачистку» притоку мігрантів до Росії. На засіданні Ради з національних проектів він закликав захистити від них «корінне населення» і обмежити активність торговців-інородців на ринках. Зрозуміло, під інородцями насамперед маються на увазі грузини. Цікаво, що за Грузію заступився колишній російський прем’єр Михайло Касьянов, лідер руху «Народно-демократичний союз». Він назвав запровадження неформальних санкцій проти грузинського народу «непристойною шовіністичною істерією, що не відповідає статусові великої держави». Грузинський президент Михаїл Саакашвілі висловив стурбованість з приводу зростаючої ксенофобії, яка повинна хвилювати не лише Грузію, але й усі інші держави.

Здавалося б, після передачі арештованих російських військовослужбовців проблема у стосунках між Росією та Грузією повинна була бути знята. Але глава російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров назвав таку думку помилковою. Більше того, він підкреслив, що ні в кого не повинно створюватися враження, що з Росією можна розмовляти мовою шантажу та провокацій.

Саакашвілі сказав, що не боїться можливого підвищення російською стороною ціни на природний газ, від поставок якого з РФ залежить Грузія. Президент також вважає, що Росія навряд чи зможе завдати серйозного удару по економіці Грузії. Вони вже використали всі свої можливості, — зазначив президент Грузії, маючи на увазі запроваджену Росією заборону на імпорт грузинського вина, мінеральної води, а також сільськогосподарської продукції.

КОМЕНТАРI

Сергій МИХЕЄВ , заступник генерального директора фонду «Центр політичних технологій»:

— Росія намагається зазначити, що в її політиці стався якісний перелом. Росія намагається показати, що жарти та розмови закінчилися. Незалежно від того, хто і як до наших розвідників ставився. Ситуація якісно змінюється, й колишня політика, коли можна було дивитися крізь пальці — елементарно неефективна. Вона ні до яких позитивних результатів не приводить. Ми досить довго спонсорували Грузію різними шляхами, однак віддачі, за великим рахунком, немає. Я особисто впевнений, якщо навіть Москва виконає всі вимоги Саакашвілі, відносини між Грузією та Росією насправді не поліпшаться. Тому Москва вирішила продемонструвати, що підхід до цих проблем якісно змінився. Я думаю, що це адресовано не лише Грузії, але й іншим можливим партнерам Росії.

За Саакашвілі ніяке пом’якшення відносин між Москвою та Тбілісі в принципі неможливе. На мій погляд, лише прихід у Тбілісі більш зваженої, більш помірної влади, яка, принаймні, у своїй риториці буде більш помірна, може вирішити проблему. У випадку з Грузією Москва готова до повного припинення відносин. Нинішні заходи це показують: згортання рівня диппредставництв, перекриття всіх каналів. Росія від цього не страждає. Реально ніяких дивідендів від підтримки більш-менш нормальних відносин із Грузією в нас немає. Грузія користується Росією, а не навпаки. В економічному плані наші прибутки від бізнесу й торгівлі з Грузією просто копійчані.   

Автандил ДЖОХАДЗЕ , виконавчий директор Кавказького інституту миру, демократії й розвитку:

— На мій погляд, таким тиском Росія намагається домогтися того, щоб Грузія облишила спроби зміни статусу російських миротворців. Я гадаю, що в цьому полягає головна мета реакції російської влади. Поки що ж російські миротворці не мають наміру залишати зайняті позиції в Абхазії та Південній Осетії. Чи зможе Грузія витримати нові санкції, які запровадила Росія? Це для нас не новина. Економічна блокада проти Грузії давно почалася. Але тоді російська сторона не досягла ефекту, на який вона розраховувала. Ми сподіваємося, що наша країна буде готова витримати й ці нові санкції. Звичайно, потрібно готуватися до можливого припинення всіх відносин Росії з Грузією. Який може бути вихід із нинішньої ситуації? Ми сподіваємося за допомогою європейських і американських друзів домовиться, щоб російських миротворців було виведено. Однак, я не думаю, що в найближчі місяці станеться поліпшення стосунків між Грузією та Росією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати