Перейти до основного вмісту

Шпагат між Заходом і Сходом

22 серпня, 00:00

У тому, що новий український прем’єр Віктор Янукович, який фальсифікацією результатів виборів 2004 року спровокував прозахідну «помаранчеву» революцію, вирушив у свою першу зарубіжну поїздку до Росії, не треба вбачати зміни курсу країни. Минулого року помаранчевий президент Віктор Ющенко після свого вступу на посаду теж одразу відвідав Росію. Їм обом добре відомо, що ціна на російський газ — це ключ до української економіки. Вона залежить від енергоємної важкої промисловості — і збільшення цін на газ суттєво позначиться на макроекономічних параметрах.

На сьогодні ця небезпека, схоже, відступила. За словами Януковича, він досяг згоди по кількох спірних пунктах, що стосуються поставок газу. Механізм ціноутворення до кінця 2007 року не переглядатимуть. Однак він ані словом не обмовився, яка нова ціна газу. Прем’єр Росії Михайло Фрадков після консультацій сказав, що ще мають відбутися «нелегкі» переговори.

У будь-якому випадку Янукович і російське керівництво вміють жити в злагоді одне з одним. Однак те, що Януковичу ще довго вдаватиметься виторгувати особливі умови, сумнівно. Навіть новий голова державної енергетичної компанії «Нафтогаз України» Олександр Болкісєв уже сподівається не на вічно дешевий газ, а на якнайбільш поступове та плавне зростання цін. Москва знову дала зрозуміти, що має намір підняти ціни на газ до світового рівня і — трохи більш завуальовано — що вона хоче отримати доступ до національної мережі трубопроводів.

На запитання, чи здійснюватиме новий уряд примирення з Росією за рахунок економічного зближення із Заходом, сьогодні однозначно відповісти не можна. Ющенко взяв із Януковича обіцянку не чіпати західний курс. Поки що змінилася лише риторика. Якщо «помаранчеве» керівництво не хоче зближення з Заходом за рахунок відносин із Росією, то, як сказав днями Азаров, європейський вибір не перешкоджає процесам інтеграції, що відбуваються в СНД у рамках створення Єдиного економічного простору.

Цьому протистоїть запланований вступ до СОТ. Як стверджує український політолог Михайло Погребинський, сильна бізнес-еліта з дружньої Росії партії Януковича вельми зацікавлена у вступі до СОТ. За перший тиждень існування нового уряду ставало чимраз очевидніше, що курс колишнього «помаранчевого» уряду може бути переглянутий. Так, за словами Азарова, три з чотирьох «вільних економічних зон», які Тимошенко скасувала, оскільки вони були податковим притулком для олігархів, можуть бути відновлені. А Ринат Ахметов, найбагатша людина Україні, сірий кардинал Януковича, вважає, що настав час, коли можна оскаржити продаж найбільшого українського металургійного комбінату «Криворіжсталь» компанії Mittal Steel. Ще до помаранчевої революції Ахметов отримав комбінат за смішні гроші. Минулого року Тимошенко провела його реприватизацію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати