Перейти до основного вмісту

Киргизстан: нова влада чи анархія?

26 березня, 00:00
КИРГИЗЬКІЙ РЕВОЛЮЦІЇ НЕ ВДАЛОСЯ УНИКНУТИ КРОВОПРОЛИТТЯ / ФОТО РЕЙТЕР

Кілька тисяч людей учора вранці знову зібралися на мітинг біля Будинку уряду Киргизії, де один із лідерів опозиції — Курманбек Бакієв — оголосив про своє призначення в.о. президента та прем’єра і закликав мітингуючих розійтися по домівках, пообіцявши припинити грабежі й мародерства. Влада країни повідомила про п’ятьох загиблих і 367 поранених внаслідок позавчорашніх заворушень у столиці.

Події минулого четверга поставили під сумнів мирний характер «революції тюльпанів» у Киргизстані. Після кривавих сутичок демонстрантів із силовими структурами та масових заворушень, які закінчилися нічним розграбуванням і спаленням магазинів, наявним є той факт, що опозиційні сили не контролюють своїх прибічників. Хоча мародерів, або «вандалів», як їх називають працівники пограбованих магазинів, швидше можна назвати псевдоприхильниками революції. Однак саме проблема вандалізму та неконтрольованості народних мас сьогодні є головною на порядку денному нової киргизької влади. Учора депутати парламенту, відновленого в минулому складі, в якому він працював до нещодавніх виборів, були змушені перервати засідання саме через те, що молодь закидала будівлю камінням. Курманбек Бакієв, оголошений учора Конституційним судом Киргизстану легітимно призначеним в.о. президента країни, який має право видавати свої укази, заявив, що поки немає жодної необхідності вводити надзвичайний стан. Водночас він закликав співгромадян чинити опір мародерам і не допускати грабежів.

Бакієв, який обійняв одночасно президентську і прем’єрську посади, вчора ж подав на розгляд парламенту пропозиції щодо формування нового кабінету міністрів, затвердити який планується сьогодні. Причому сам Бакієв попросив прийняти весь склад нового кабміну без розгляду в зв’язку зі складністю ситуації в країні, що певною мірою сприймається як відхід від демократичних принципів, так завзято обстоюваних опозицією останніми тижнями. Учора також було оголошено про те, що нові вибори в Киргизстані можуть відбутися в червні. Саме до цього часу працюватиме тимчасовий уряд.

Володимир Путін, коментуючи події в Киргизстані, заявив, що ситуація, яка склалася в цій країні, — результат слабкості влади та накопичених соціально-економічних проблем. «Це не стало для нас чимось несподіваним», — сказав президент Росії. «Водночас викликає жаль та обставина, що вкотре в одній із країн на пострадянському просторі політичні питання вирішуються неправовими способами, супроводжуючись погромами і людськими жертвами», — зазначив Володимир Путін, не уточнюючи, в яких країнах політичні питання вирішувалися подібним чином. Схоже, киргизькі події стали черговим ударом по політиці впливу Москви на пострадянському просторі. Путін також заявив про готовність прийняти в Росії Аскара Акаєва, якщо він захоче приїхати. Зараз, за повідомленням Інтерфаксу, Акаєв перебуває в Казахстані. Раніше повідомлялося, що Акаєв хотів приїхати до Росії, однак йому в цьому відмовили.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати