Міліція — з народом?
Незважаючи на те, що до Дня міліції залишилося чотири дні, працівники правоохоронних органів почали приймати привітання ще вчора — наприклад, у Печерському районі столиці вручили міліціонерам нагороди райради, а також ключі від нових автомобілів.
Так історично склалося: ставлення співгромадян до української міліції важко назвати позитивним. Згідно з останнім моніторингом, проведеним вченими Інституту соціології НАН, за рівнем недовіри до них органи внутрішніх справ зайняли п’яте місце в першій десятці — так би мовити, не пішли б у розвідку з міліцією 59,5% опитаних. Є й інші дані: у списку найбільш корумпованих держструктур в Україні міліція посіла друге місце, випередивши депутатів ВР і трохи відставши від ДАІ. Ці дані соцопитування (в ньому взяли участь близько 1,4 тис. респондентів із 25 міст і 33 сіл) опублікувало агентство ІТАР-ТАРС.
Однак давайте подивимося на проблему з іншого боку. Як свідчить інформація, викладена на сайті МВС, забезпеченість фонду оплати праці на наступний рік складає трохи більше половини від необхідного. Відповідно до рішення уряду, передбачувана номінальна середньомісячна зарплата працівників і службовців повинна становити 716 грн., тоді як за системою МВС — 574 гривні, тобто на рівні року нинішнього.
Що стосується рядових міліціонерів, чисельність яких складає понад 70% особистого складу, їхня середньомісячна зарплата складає 370 грн., що усього лише на 8 гривень вище за рівень прожиткового мінімуму. Туго і з матеріально-технічним забезпеченням. Потребу в коштах на придбання майна забезпечено на 7%, техніки і озброєння — на 2%. Якщо порівнювати обсяги фінансування силових міністерств і правоохоронних відомств, стане видно: в міліції цей показник найнижчий (до речі, найвищий — в Податкової адміністрації). Список можна продовжувати...
Однак деяке потепління у взаємовідносинах між «простими» людьми та людьми в синій формі відчувається. По-перше, як показує практика, міліція стала потихеньку «відкриватися». Наприклад, у столиці в минулому році з ініціативи МВС було проведено кілька масових акцій, на яких народ міг подивитися і «помацати»: побачити обмундирування і техніку, взяту рідною міліцією на озброєння, дізнатися про роботу кінологічної служби, отримати інформацію про навчальні заклади в структурі МВС і багато іншого. Вирішили затіяти в правоохоронних органах і реформу. Серед першорядних завдань — створення «Лінії довіри» та увага інституту дільничних інспекторів. А також — поліпшення іміджу патрульно-постової служби. Адже далеко не в останню чергу про якість нашої міліції судять по роботі останніх інстанцій як таких, що найчастіше контактують із народом.
До речі про народ. Судячи з того, що останнім часом відбувалося в країні, міліція може занести досить жирну «галочку» до списку власних добрих справ. «Помаранчеві» події яскраво, як ніколи до цього, засвідчили: навряд чи варто сприймати вітчизняних силовиків виключно як «дубину» в руках влади. Лозунг «Міліція — з народом» виявився не пустим звуком. (До речі, вчора стало відомо, до міністр МВД Микола Білоконь, який викликав гостре неприйняття, пішов у відпустку.)
І наостанку — ще одна, досить затерта, проте вічно актуальна думка. Про те, що міліція — один із головних індикаторів суспільства. А принцип «як платите — так і працюємо» поширюється не тільки на цю структуру. Давайте пригадаємо і про те, що ряди МВС поповнюються не жителями Марса. І гарні міліціонери, і погані «визрівають» серед нас.