Перейти до основного вмісту

Євген МАРЧУК: Невизначеність блокує соціальні гарантії військовослужбовцям

05 червня, 00:00

Житло, пенсії, зарплати, скорочення армії. Саме на ці теми довелося найбільше говорити Міністру оборони України Євгену Марчуку під час учорашньої «гарячої лінії» в уряді. Щоправда, у світлі останнього голосування в парламенті за законопроектом про реформування Збройних Сил України, до якого в депутатів нарешті «дійшли руки», але, очевидно, ще «не дійшло» усвідомлення проблеми, багатьом військовослужбовцям і членам їхніх сімей, які додзвонилися, міністр рекомендував «при нагоді» запитати в депутата з їхнього округу, чи голосував він і політична сила, яку він представляє, за цей документ.

Відповідаючи на дзвінки, Євген Марчук ще раз описав складну ситуацію, що склалася на сьогодні в українській армії. Зокрема, щодо проблеми утилізації боєприпасів, яка актуалізувалася після трагедії під Мелітополем. За його словами, сьогодні в Україні з 2-х мільйонів 447 тисяч тонн боєприпасів негайної утилізації потребує 40 тисяч тонн, а через 2 роки це буде вже 500 тисяч тонн. Ці боєприпаси не можна розстрілювати на навчаннях або підривати, оскільки вони є надто екологічно небезпечними, зазначив міністр, наголосивши, що проблема боєприпасів та їх утилізації — це проблема загальнонаціональна. «Вона загальнонаціональна не тільки тому, що несе величезну небезпеку для навколишнього середовища, для людей, для суспільства загалом. Вона загальнонаціональна й за своїми масштабами, оскільки ліквідація гігантської кількості боєприпасів, які зберігаються в Україні, непосильна не тільки для Міністерства оборони, а й навіть для двох міністерств — Мінпромполітики і Міноборони», — зазначив Марчук. Крім того, міністр оборони наголосив, що всі наявні сьогодні в Україні виробничі можливості можуть забезпечити утилізацію максимум 50-ти тисяч тонн боєприпасів за рік (у 2003 було утилізовано 35 тис.). «Ситуація критична, якщо до неї підходити ординарним звичайним методом», — сказав Євген Марчук. Окремо він зауважив, що в минулі роки відбувалася «дика» утилізація боєприпасів, «коли головним чином забирали латунні гільзи та інші «вигідні» частини боєприпасів, а «невигідні», на зразок гексогену, який практично не піддається утилізації, залишалися на складах». «З усіх боєприпасів, які сьогодні потребують утилізації, лише 3% можна перенаправляти на господарські потреби. Утилізація решти боєприпасів буде в будь- якому разі збитковою для держави», — наголосив міністр оборони України.

Відповідаючи на запитання про долю майора Бевза, якого називають винним у мелітопольській трагедії, Є. Марчук заявив, що є правила здорового глузду, неписані правила, згідно з якими не можна сірник кидати там, де може щось загорітися. «Незалежно від того, хоч яким було безладдя, хоч яке було б старе обладнання, є речі, за які військовий командир, навіть рядовий військовослужбовець відповідає не тільки за службовим обов’язком», — наголосив міністр.

Він також повідомив, що цього року Збройні Сили фінансуються з бюджету «копійка в копійку». За його словами, на сьогодні залишилися тільки борги за минулі роки, які становлять 614 мільйонів гривень. «Структура бюджету Міноборони, яка виходить з інфраструктури чисельності армії, робить цей бюджет виверненим», — зазначив міністр. Також Євген Марчук наголосив, що 92% усіх коштів ідуть на утримання Збройних Сил, а «ті кошти, які ніби виділено на розвиток і науку, задекларовані лише формально». Міністр оборони України зауважив, що згідно з детальним планом військової реформи, підтвердженим урядом, «якби реформа відбувалася належним чином, то наступного року в держбюджеті вивільнилося б 440 мільйонів гривень, а ще через рік — 640». Ці гроші, за його словами, можна було б спрямувати на соціальні компенсації військовослужбовцям.

Марчук заявив, що Міністерство оборони порушить питання, «щоб у бюджеті наступного року було підвищено фінансування ЗС мінімум на 50%». Окремо він зазначив, що голосування, яке відбулося у ВР, заблокувало чисельність армії, а вона прямо пов’язана з визначенням інфраструктури. «Наступним законом після зміни закону про чисельність ЗС мав бути закон про соціальні гарантії військовослужбовцям, але оскільки ці два закони взаємопов’язані — заблокувавши перший, депутати заблокували і другий», — сказав міністр.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати