Приємний прецедент
МЗС України про переваги візового режиму з ПольщеюПідписання Україною та Польщею угоди про умови поїздок громадян створює «позитивний прецедент», який Київ має намір активно використовувати у переговорному процесі з європейськими країнами щодо лібералізації візового режиму для українців. Про це вчора заявив радник прес- служби Міністерства закордонних справ Сергій Довбешко.
У будинку на Михайлівській учора детально роз’яснили, якими перевагами користуватимуться поляки та українці після запровадження візового режиму Варшавою з 1 жовтня цього року. На минулому тижні під час візиту до України прем’єр-міністра Польщі Лєшека Міллера якраз і було підписано відповідну угоду, згідно з якою громадяни України зможуть відвідувати сусідню країну, отримавши безкоштовну візу, а жителі Польщі матимуть змогу приїздити до нас взагалі без віз. Для української дипломатії таке рішення доволі незвичне, а тому його оцінка як «прецедент» цілком відповідає суті справи. Раніше Україна регулювала візові питання на основі паритетності: якщо певна держава запроваджує візовий режим для України, то до такого ж кроку у відповідь вдавався й Київ. Можливість чинити інакше українські дипломати з різних причин відкидали, доки не почала розмову про скасування безвізового режиму Польща, яку відвідає дуже багато українців (особливо з прикордонних областей). Статистика свідчить, що число щорічних перетинів кордону з Польщею сягає майже 6 млн, при цьому кордон перетинають в основному українські громадяни. Радник МЗС України Сергій Довбешко наголосив, що підписана 30 липня угода «буде першим міжнародним договором України, який встановлює так званий «асиметричний» режим поїздок громадян України та Польщі».
Підписаний документ передбачає, що для громадян України візи видаватимуться безоплатно та без необхідності пред’являти запрошення. Також будуть видаватися багаторазові візи терміном до п’яти років для осіб, які беруть участь у регулярних двосторонніх контактах у галузі економіки, освіти, науки, культури й спорту, для підтримання родинних зв’язків, відвідань місць, де людина народилася, та особам пенсійного віку. Не потребуватимуть віз члени екіпажів повітряних суден цивільної авіації та морських суден, залучених до міжнародних вантажних або пасажирських перевезень. Українські дипломати повідомляють, що громадяни, котрі матимуть шенгенську візу або візу, видану компетентними органами Чехії, зможуть прямувати через територію Польщі без додаткової транзитної візи — що теж є прецедентом української дипломатичної практики.
На цьому крапку в МЗС України обіцяють не ставити. Візовий досвід, отриманий у переговорах із Варшавою, Київ прагне використати для регламентації поїздок українських громадян і в інші держави. Зокрема, переговори щодо укладення нових угод про умови поїздок громадян, аналогічних польському документу, зараз ведуться з Угорщиною, Словаччиною та Литвою. Раніше зазначалося, що польським прикладом зацікавилася Болгарія. Запровадження візового режиму для громадян України, Білорусі, Росії є однією з вимог Європейського Союзу для країн-учасниць щодо сусідніх держав, які не є його членами. Польща має стати членом ЄС із травня наступного року.