Перейти до основного вмісту

Той самий «Буржуй»

11 липня, 00:00

У приказці, що набила оскому, «Повторення — мати навчання» є не тільки народна мудрість про те, що наші знання, враження і досвід рухаються по спіралі, а й цілком нехитра думка — повернення до одного разу пройденого так чи інакше здатне викликати новизну. Змінюється людина, ситуації, історії… І продукт творчої діяльності, одного разу і назавжди оформлений, в різний час сприймається по-різному.

Чотири роки тому серіал каналу «1+1» — перша вітчизняна багатосерійка на сучасну тематику — «День народження Буржуя» створив ефект бомби, що вибухнула. Вперше в Україні зняли серіал, здатний заявити про нову якість нашого телебачення і кіновиробництва. «День народження Буржуя» з тріумфом пройшов на екранах відразу двох країн — України та Росії. Остання, за опитуваннями телеглядачів, навіть визнала його одним із найкращих серіалів року.

«День народження Буржуя» обласканий глядацькою любов’ю. Серіал у повторному своєму телевикладі та продовженні («День народження Буржуя-2») збирав біля екранів не меншу аудиторію, ніж під час першого свого показу. Цього літа нас знову чекає зустріч з улюбленими героями цієї сучасної казки: канал «1+1» повторює «Буржуя».

Герой Валерія Ніколаєва — бізнесмен Буржуй — вже став ім’ям загальним для українського глядача. Кумир мільйонів перетворився на деякий бренд, що активно використовується нині і в шоу-бізнесі. Так, останній кліп Тані Овсієнко «Цепочка» експлуатував сюжетний хід «Буржуя». Сьогодні Валерій Ніколаєв, запитаний актор Голлівуда, який проживає в Лос-Анджелесі, розповідає про те, що відео із цим серіалом розходиться в середовищі емігрантів солідними тиражами. І, що парадоксально, позитивний ракурс, в якому постать нового росіянина на прізвисько Буржуй розглядалася продюсерами серіалу Олександром Роднянським і Ігорем Толстуновим, сприймався вельми адекватно в західному світі. Що ж до нашого, то, звичайно, «Буржуй» продемонстрував свого роду модель нового суспільства, в якому «розпальцьовані» хлопці асоціюються не з «романтикою великої дороги», а швидше з будівниками сучасного соціуму. І якщо виходити з тези Оскара Уайльда, що мистецтво завжди на два кроки випереджає реальність, нам залишається чекати від нових українців вигляду і подоби Буржуя тільки позитивних результатів.

І ще кілька слів про кіно, яке замінює нам реальність: саме такою функцією наділені тривалі телевізійні саги. Саме в «Дні народження Буржуя» вигадка з життям сплелася дуже тісно, і учасники знімального процесу нарівні із зірками «Буржуя» — Іриною Апексимовою, Анатолієм Журавльовим, Володимиром Горянським, Олексієм Смоляковим, всіляко впроваджували своє «Я» в сюжетну канву серіалу. Так, в епізодах «Дня народження Буржуя» засвітилася вся знімальна група — від режисера Анатолія Матешка в ролі бандита-тортурника (що дуже символічно в його начальницькому статусі) до останнього гримера. Та що там! Автор цих рядків також взяла участь в епізоді пошуку «буржуйської» сестри Віри. Але головну з таємниць фільму ми так і не розгадали — то чим же гарний цей хлопець Буржуй, що очей від нього не відірвати і в енному перегляді!?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати