Ціни політизують одеситів
Таких масових виступів місто не бачило давноПонад чотири тисячі жителів Одеси в суботу 25 січня вийшли на демонстрацію протесту проти політики міської влади. Основною причиною невдоволення стало нещодавнє підвищення тарифів на воду, комунальні послуги і проїзд у маршрутному таксі. Напередодні суд Приморського району Одеси задовольнив позов міської влади про заборону проведення демонстрації на вулицях міста. Організатори опротестували це рішення. І 25 січня крізь потік машин колона пройшла від центральної площі міста через весь центр до будівлі міської ради. Тут відбувся мітинг, названий організаторами «Народне віче». У ньому взяли участь дванадцять партій і громадських рухів міста й області.
Комуністи, соціалісти, лідери місцевих осередків «Українського братства», «УНА- УНСО», «Батькiвщини», ПРП, «Собору», УРП, Спілки радянських офіцерів, Громадянського контролю звинувачували мера Одеси Руслана Боделана і вимагали його негайної відставки. Під крики «Боделану ганьба!» у натовпі збирали копійки «для прописки мера в пеклі». Своє отримала й міська рада, чиї рішення змогли об’єднати в протесті непримиренних опонентів. «Сьогодні листівка, а завтра гвинтівка!» — паперову продукцію з такими закликами відкрито розповсюджували в місті.
З постаменту пам’ятника Пушкіну, де знаходилася імпровізована трибуна, лунало: «Українське братство вітає вас із початком революції!» Під лозунгом «Боже, бережи Тимошенко!» депутати Верховної Ради від партій комуністів і соціалістів закликали жителів бойкотувати нові тарифи і не платити «грабіжницькій владі». До речі, сам міський голова у цей час знаходився неподалік, у приміщенні оперного театру, де урочисто спілкувався з ветеранами.
Учасники мітингу зажадали негайного скликання позачергової сесії міської ради для скасування нових тарифів. Апогеєм мітингу стала заява організаторів про рішення ініціювати міський референдум із питання відставки мера і міськради. ЇЇ прийняли під захоплені крики натовпу.
Подібних масових виступів Одеса не бачила давно. Аполітичне загалом місто рідко відгукувалося на партійні заклики. Просто працювало і заробляло всупереч усім катаклізмам у верхах. Але події останніх кількох років вкрай загострили обстановку. Починаючи з 1998 року, Одеса стала полігоном для відпрацювання нововведень влади. Підвищення тарифів на воду і комунальні послуги у два з половиною рази переповнило чашу терпіння. Причому не тільки нижчих верств населення. Загрожуючи повним розвалом системи житлово-комунального і водного господарства, міська влада спробувала звалити всі витрати на її відновлення на жителів. У середньому по 200 — 300 гривень на сім’ю на місяць. Обіцянки всіляких дотацій, субсидій та іншого мало кого заспокоїли.
Мер Одеси за день до народних виступів звернувся до одеситів із заявою. Спробував виправдатися і пояснити, що все те, що відбувається, лише підступи його політичних ворогів. При цьому категорично відмовився знизити тарифи на воду. А для чергового вивчення питання про комунальні тарифи, які вводять із 1 березня, створив чергову комісію. Опублікована у вибраних газетах заява не мала суспільного резонансу.
...У день проведення демонстрації різко знизилася кількість покупців на центральному ринку міста «Привоз». Зі слів продавців, «усі пішли на фронт».