Перейти до основного вмісту

ЄС розширюється, проблеми залишаються

14 грудня, 00:00

Лідери Європейського Cоюзу схвалили приєднання до ЄС десяти нових членів у травні 2004 року. Впродовж трьох років їм буде надано фінансову допомогу в розмірі $40 млрд. Країни, що вступають до ЄС, поки не погодилися з цією сумою. Найбільша з них — Польща — наполягає на більшій сумі, зокрема — на більш щедрих субсидіях для фермерів.

На саміті ЄС вирішено у грудні 2004 року розпочати переговори про вступ до ЄС Туреччини, яка вимагала початку переговорів уже наступного року. Британський міністр закордонних справ Джек Стро заявив, що для Туреччини це хороше рішення. Однак турецький прем’єр-міністр Абдулла Гюль назвав рішення провести переговори про вступ Туреччини до ЄС наприкінці 2004 року дискримінаційним. За словами офіційного турецького представника, в розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Тоні Блером Гюль заявив, що Туреччина не може погодитися з цією датою, повідомила Бі-Бі-Сі.

Особливо різкій критиці турецький прем’єр піддав Францію. Гюль заявив, що президент Франції Жак Ширак чинив тиск на представників країн-членів ЄС у рішенні відтягнути переговори про розгляд кандидатури Туреччини для вступу до Євросоюзу на два роки. У телефонній розмові з Блером Гюль розповів, що йому відомо про те, що на одному із засідань ЄС Ширак ніби звинуватив Туреччину в шантажі. Протягом кількох десятиліть ЄС відмовлявся назвати точну дату переговорів — здебільшого через стан справ із правами людини в Туреччині.

До початку саміту багато хто висловлював побоювання про те, що процес розширення ЄС припиниться, так і не розпочавшись. Аналітики припускали, що перешкодити йому можуть вимоги кандидатів до ЄС пом’якшити фінансові вимоги єдиної Європи до нових членів союзу. Усього за кілька годин до початку саміту представники Польщі заявили, що їм удалося домовитися про збільшення розмірів субсидій сільськогосподарської галузі економіки країни. У четвер фермери Чехії перекрили прикордонні автомагістралі. Таким чином вони висловили свій протест проти того, що Прага, на їхню думку, отримає недостатньо грошей для субсидування агропромислового комплексу.

У четвер представник ООН на Кіпрі Альваро де Сото заявив, що на саміті може бути знайдене вирішення кіпрської проблеми. Іншими словами, він натякнув, що вже найближчими днями можуть прозвучати повідомлення про возз’єднання Кіпру. Дипломати ЄС говорять, що хотіли б бачити єдиний Кіпр у складі ЄС вже в 2004 році.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати