ДО РЕЧI
«Московський газ»: фахівці сперечаютьсяУ неділю вранці деякі провідні американські газети надрукували матеріали з приводу таємничого газу, застосованого в Москві під час звільнення заручників.
Не знаючи назви і складу газу, який російські офіційні представники поки що характеризують лише як «спецзасіб», американські експерти можуть лише гадати на підставі репортажів з Москви, що описують приблизну клінічну картину. «Нам надали інформацію, що це виводячий або заспокійливий реагент, але ми не маємо конкретних даних про характер цієї речовини», — зазначив посол США у Москві Олександр Вершбоу.
Місцеві фахівці, з якими консультувалася «Вашингтон пост», говорять, що, очевидно, йдеться про якийсь виводячий засіб, можливо, заборонений міжнародною конвенцією з хімічної зброї.
Перші припущення щодо цього висловило ще в суботу вранці агентство ЮПІ, науковий кореспондент якого Джозеф Верренджіа назвав два можливих «спецзасоби» — аерозоль валіуму або галлюциноген БЗ (BZ), розроблений армією США під час холодної війни. «Росіяни могли застосувати в залі БЗ, але, можливо, у вищій концентрації», — сказав агентству завкафедрою медичної токсикології Вірджинського університету лікар Крістофер Холстедж, який схиляється, проте, до версії аерозольного валіуму.
Валіум і БЗ називають також експерти, з якими розмовляла «Вашингтон пост», хоч вони посилаються на брак інформації і на те, що в Росії більше знають про цей предмет, ніж в Америці. «Не дивно, що у росіян є такі речі, — сказав агентству Ассошіейтед Прес Рон Мадрид з Пенсільванського університету. — Вони працювали над ними 30 років, тоді як нам заважали договори і президентська заборона».
У недавній доповіді ВПС США з питань «несмертельної зброї» стверджувалося, що радянські війська застосовували якісь заспокійливі засоби проти моджахедів під час війни в Афганістані.
Досвідчений фахівець з хімічної зброї Джонатан Такер, який працює в Інституті миру у Вашингтоні, зазначає, що застосування БЗ або аналогічних засобів було б порушенням конвенції з хімічної зброї, яку Росія підписала 1997 року. Конвенція робить виняток для таких коштів, як сльозоточивий газ, хоча межа між ними і забороненими речовинами досить розпливчаста.
«Речі на зразок сльозоточивого газу, дія якого швидкоплинна, дозволені, — говорить Такер, — але реагент, який виводить людину з нормального стану на кілька годин, точно заборонений».
Якщо росіяни «застосували в цій ситуації щось крім сльозоточивого газу, — повторює за ним колишня співробітниця ради національної безпеки США Елайза Харріс, — то це цілком може бути порушенням конвенції з хімічної зброї. Але насправді зараз ще дуже мало інформації, щоб говорити напевно».
Проти варіанта газу БЗ свідчить те, що він надто непередбачуваний і часто доводить людей до стану великого збудження, що навряд чи ставили собі за мету росіяни, напускаючи його на терористів. Як пише «Лос-Анджелес таймс», американські вчені завжди попереджали, що встановити точне дозування спецзасобів з тим, щоб вони тимчасово знешкоджували людей, але не вбивали їх, надто важко. На війні це не має значення, але за наявності заручників калькуляції інші.
Випуск газети №:
№197, (2002)Рубрика
Панорама «Дня»