Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ДО РЕЧI

«Московський газ»: фахівці сперечаються
29 жовтня, 00:00

У неділю вранці деякі провідні американські газети надрукували матеріали з приводу таємничого газу, застосованого в Москві під час звільнення заручників.

Не знаючи назви і складу газу, який російські офіційні представники поки що характеризують лише як «спецзасіб», американські експерти можуть лише гадати на підставі репортажів з Москви, що описують приблизну клінічну картину. «Нам надали інформацію, що це виводячий або заспокійливий реагент, але ми не маємо конкретних даних про характер цієї речовини», — зазначив посол США у Москві Олександр Вершбоу.

Місцеві фахівці, з якими консультувалася «Вашингтон пост», говорять, що, очевидно, йдеться про якийсь виводячий засіб, можливо, заборонений міжнародною конвенцією з хімічної зброї.

Перші припущення щодо цього висловило ще в суботу вранці агентство ЮПІ, науковий кореспондент якого Джозеф Верренджіа назвав два можливих «спецзасоби» — аерозоль валіуму або галлюциноген БЗ (BZ), розроблений армією США під час холодної війни. «Росіяни могли застосувати в залі БЗ, але, можливо, у вищій концентрації», — сказав агентству завкафедрою медичної токсикології Вірджинського університету лікар Крістофер Холстедж, який схиляється, проте, до версії аерозольного валіуму.

Валіум і БЗ називають також експерти, з якими розмовляла «Вашингтон пост», хоч вони посилаються на брак інформації і на те, що в Росії більше знають про цей предмет, ніж в Америці. «Не дивно, що у росіян є такі речі, — сказав агентству Ассошіейтед Прес Рон Мадрид з Пенсільванського університету. — Вони працювали над ними 30 років, тоді як нам заважали договори і президентська заборона».

У недавній доповіді ВПС США з питань «несмертельної зброї» стверджувалося, що радянські війська застосовували якісь заспокійливі засоби проти моджахедів під час війни в Афганістані.

Досвідчений фахівець з хімічної зброї Джонатан Такер, який працює в Інституті миру у Вашингтоні, зазначає, що застосування БЗ або аналогічних засобів було б порушенням конвенції з хімічної зброї, яку Росія підписала 1997 року. Конвенція робить виняток для таких коштів, як сльозоточивий газ, хоча межа між ними і забороненими речовинами досить розпливчаста.

«Речі на зразок сльозоточивого газу, дія якого швидкоплинна, дозволені, — говорить Такер, — але реагент, який виводить людину з нормального стану на кілька годин, точно заборонений».

Якщо росіяни «застосували в цій ситуації щось крім сльозоточивого газу, — повторює за ним колишня співробітниця ради національної безпеки США Елайза Харріс, — то це цілком може бути порушенням конвенції з хімічної зброї. Але насправді зараз ще дуже мало інформації, щоб говорити напевно».

Проти варіанта газу БЗ свідчить те, що він надто непередбачуваний і часто доводить людей до стану великого збудження, що навряд чи ставили собі за мету росіяни, напускаючи його на терористів. Як пише «Лос-Анджелес таймс», американські вчені завжди попереджали, що встановити точне дозування спецзасобів з тим, щоб вони тимчасово знешкоджували людей, але не вбивали їх, надто важко. На війні це не має значення, але за наявності заручників калькуляції інші.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати