«Мені ніколи дивитися Верховну Раду»
Відповідно до постанови ВР про порядок висвітлення роботи другої сесії четвертого скликання Національній телекомпанії України доручається забезпечити трансляцію засідань Верховної Ради на каналах УТ-1 і УТ-2 у дні пленарних засідань парламенту і проведення Днів уряду, а також трансляцію у вечірній час 30-хвилинної інформаційної програми «Щоденник Верховної Ради України» з повтором наступного дня. Крім того, щосуботи у прямому ефірі УТ 1 повинні проходити 45-хвилинні тематичні передачі за участю в них на пропорційній основі представників депутатських фракцій і груп, а також позафракційних народних депутатів.
Національній же радіокомпанії України доручено проводити пряму трансляцію пленарних засідань Верховної Ради (вівторок і четвер — з 10.00 до 18.00, середа і п’ятниця — з 10.00 до 14.00) на Першому каналі НРКУ, а також забезпечити трансляцію у прямому ефірі щотижневих 45-хвилинних тематичних передач.
«День» уже неодноразово звертався до теми трансляції сесій ВР, пропонуючи висловитися з цього приводу своїм експертам. Але, зважаючи на все, віз і нині там. Депутати вважають за краще нав’язувати свою думку і себе своїм платникам податків і виборцям, не намагаючись з’ясувати, як зробити так, щоб прагнення до максимальної прозорості у відображенні законотворчого процесу збігалося з побажаннями мас. До речі, серед аргументів, які було озвучено у «Дні», наводилося, що у багатьох країнах Заходу для подібних трансляцій існують спеціальні кабельні канали.
«День» звернувся до керівників двох національних компаній, яким належить практично — за рахунок своїх кадрів і програм (які змушені будуть на час сесії «простоювати») — вирішувати проблему трансляції сесії, прокоментувати постанову ВР.
КОМЕНТАРI
Сергій БІЛОУС, перший віце-президент Національної телекомпанії України:
— Ми готові виконувати всі постанови Верховної Ради. Ми готові у будь-який час надати студію, встановити графік, точніше, одержати графік від парламенту. Ми готові виконувати постанови — тут немає ніяких сумнівів.
Віктор НАБРУСКО, президент Національної радіокомпанії України:
— Щодо постанови Верховної Ради — без сумніву — ми будемо її виконувати, але будемо пропонувати свої форми виконання, тому що радіомовлення має кілька варіантів для виконання рішення про трансляцію сесій ВР. Але так, як записано в останній постанові парламенту — я б сказав, що це просто неповага до радіослухачів, до аудиторії. Тому що весь Перший канал зробити трибуною, власним каналом ВР — це ненормальне явище для демократичного суспільства. Тому що народ, маючи проводове радіо, одну радіоточку, немає, власне, права вибору. Він має тільки слухати ВР. Перший канал національного радіо — я переконаний у цьому — має бути справді народним каналом. Народно-політичним, синтетичним каналом, де має звучати і політика, і музика, і дитячі передачі (крім нас, ніхто не робить дитячих програм). Я спробую цього разу довести ВР, що в нас є інші варіанти. Ми можемо, наприклад, транслювати в ефірі. У нас є спосіб поширення, наприклад, на УКХ, на проводовому мовленнi буде транслюватися УР-1, а на частоті довгих хвиль той, хто бажає, може слухати ВР. Це буде цивілізований вихід. Тому що насправді спеціальні парламентські канали є у всьому світі — і люди, які цікавляться політичним процесом, мають можливість це слухати. У такий спосіб, як у нас це робиться, що всі повинні слухати тільки парламент — цю ситуацію я вважаю ненормальною.
ЗАПИТАННЯ «Дня»
Як ви ставитесь до того, що вестиметься пряма трансляцiя наступної сесiї Верховної Ради?
Олександр Петрович, пенсіонер:
— Це добре. Я цим цікавлюся. Чого ж не подивитися. Цікаво, чим вони там займаються. І нічого страшного, що перериватимуть мережу мовлення. Це ж уроки. Хоча часто можна бачити, як депутати просто сидять і газети читають. А за них, напевно, хтось працює.
Надія Володимирівна, пенсіонерка:
— Мені ніколи цікавитися: займаюся онуками.
Юрій Миколайович, гравер:
— Я УТ-1 взагалі не дивлюся. І цю сесію мені теж нецікаво дивитися. Тому що депутати не турбуються про народ, а тільки про себе і своє становище. Їм наплювати на народ. Сесії — це переливання з пустого в порожнє.
Марина:
— Мені сесії Верховної Ради нецікаві. А коли вони починають сваритися — стає нестерпно. Я переконана, Верховна Рада живе тільки для себе, а не для народу.
Лариса Дмитрівна, санітарка:
— Мені нецікаво, тому що я вже ні в що не вірю. З кожним роком усе гірше й гірше. Що ж нового можна почути?
Валентина Аркадіївна, медсестра:
— Якщо у цей час я не буду на роботі, то, звичайно, дивитимусь із задоволенням. Це цікаво: як вони вирішують питання. І не має значення як — інтелігентно чи грубо — стає зрозуміло, до чого ми йдемо.
Підготували Юлія КАЦУН, Ольга АЛЕКСАНДРОВИЧ
Випуск газети №:
№142, (2002)Рубрика
Панорама «Дня»