Дніпропетровці схиляються до «метеоритної версії»
Iсторія із загадковим спалахом у небі над Дніпропетровщиною, який пізнього вечора 4 липня бачив пілот ізраїльського літака, що летів рейсом Тель-Авів — Москва, несподівано розвинулася, коли із сільської глибинки області почали надходити свідчення очевидців, які спостерігали незвичайне атмосферне явище, досить схоже на падіння метеорита. Першими до преси звернулися жителі села Хороше Петропавлівського району, розташованого на північному сході Дніпропетровщини, які, за їх відгуками, із здивуванням слухали по телебаченню і радіо версії про феєрверк і навіть ракетний обстріл ізраїльського літака українськими військовими. Так, за словами колишнього кіномеханіка, а нині пенсіонера Івана Карпенка, увечері 4 липня, близько 22.20 за київським часом, знаходячись у дворі свого будинку, він став свідком падіння якогось космічного тіла, яке пролетівши по небу із заходу на схід, спалахнуло і розсипалося на оранжеві й сині іскри. Спалах при цьому був настільки сильним, що видно було сусіднє село. Слова і опис Івана Карпенка підтверджують багато його односельчан, що знаходилися в цей момент на вулиці. Всі вони вважають, що стали свідками падіння великого метеорита, що розсипався в небі і не долетів до землі. У селі Хороше багато хто впевнений у тому, що це атмосферне явище повинні були бачити жителі інших населених пунктів Петропавлівського району, міста Першотравенська і навіть сіл сусідньої Донецької області.
Велику ймовірність падіння метеорита в одному із районів області в бесіді з кореспондентом «Дня» підтвердила провідний спеціаліст Дніпро петровського планетарію Люд мила Марченко. За її словами, протягом доби на територію України, як вважають учені, випадає з космосу 12 тонн метеоритної речовини. Проте, сказала Л. Марченко, практично всі космічні тіла згорають у щільних шарах атмосфери і за всю історію спостережень на території нашої країни було знайдено всього лише 39 уламків. «Зовсім недавно, — зазначила у зв’язку з цим вона, — фахівці планетарію виїжджали на пошуки метеорита в той же Петропавлівський район. Однак його пошуки нічого не дали, хоч інформації місцевого вчителя фізики, що спостерігав падіння метеорита, ми абсолютно довіряємо. Не виключено, що і на цей раз ніяких слідів падіння метеорита ми не виявимо, незважаючи на численні свідчення очевидців». «На жаль, — додала Л. Марченко, — жодна служба на території Дніпропетровської області, наскільки нам відомо, сьогодні не веде постійного контролю за космосом, падінням метеоритів та інших космічних тіл, а тому і про причини спалаху в нічному небі тепер, мабуть, можна говорити лише з точки зору версій і здогадок».
Цікаво, що версію про падіння метеорита тепер вважають найбільш вірогідною і в авіадиспетчерських службах Дніпропетровщини. Принаймні заступник директора регіонального підрозділу «Укравіаруху» Сергій Корган вважає, що на її користь говорить ряд свідчень очевидців, хоч остаточні висновки робити ще рано, а спеціалісти ніби не прийшли до єдиної думки де саме і над якою територією спостерігався загадковий спалах.