Прощавай, зброє
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020409/465-6-1.jpg)
До речі, якби не суворі закони, перший фільм про Гаррі Поттера зняли б набагато раніше, а тут на все про все пішло дев’ять місяців. Справа в тому, що згідно із законом, дітям можна працюватися не більше 4 годин на день. Проте режисер Кріс Коламбус і не наполягав на ущільненні робочого графіка. Бліді худі англійські дітлахи на чолі з худим очкариком Деніелом Редкліффом вибивали скупу чоловічу сльозу навіть у цього режисера, який чимало бачив на своєму віку. Але жалість жалістю, а режисер цілком по- стахановськи узявся за продовження «Філософського каменя» вже через три дні після його прем’єри. Уся знімальна група зібралася у Хартфордширі, щоб почати «Гаррі Поттера і таємну кімнату». До речі, рішення доручити це Коламбусу прийшло до босів Warner Bros. не відразу, а лише після того, як було відзнято робочий матеріал першої половини «Філософського каменя». Продюсерам вона сподобалася, і вони дали «зелене світло» на закінчення першої і як мінімум на другу серію епопеї про хлопчика-мага.
Цікаво, що новий кумир тінейджерів та їхніх батьків цілком міг так і залишитися звичайним середньостатистичним англійським школярем. Спочатку за проект узявся «зоряний» Стівен Спілберг, який на роль Гаррі бачив єдиного кандидата — Хейлі Джоела Осмента. Того самого, який прекрасно зіграв у «Шостому почутті». Але тут заграв англійський патріотизм. Джоан Кетлін Ролінг поставила ультиматум: або Гаррі грає англійський хлопчик, або ніхто. Ображений Спілберг залишив проект, і почалися нескінченні кастинги, під час яких переглянули близько 2 тисяч(!) претендентів. Деніела знайшли, як це часто трапляється, в останній момент і зовсім випадково. А може, і не випадково. Хто їх розбере, цих хлопчиків-магів?
Хто ж такий Гаррі Поттер? Це худорлявий англійський хлопчисько в окулярах, склеєних скотчем, батьки якого, за твердженням тітоньки і дядечка, у яких він живе, загинули в автомобільній катастрофі. Родичі, треба сказати, у Гаррі — не найкращі. Вони всіляко принижують майбутнього мага і докоряють у недбайливості. Зате свого синочка Дадлі — обожнюють. Одного разу Гаррі зустрічає величезного бородатого дивака на ім’я Хігрід, який йому розповів страшну таємницю. Батьки Гаррі насправді були магами, яких убив злий чаклун Вольдеморт. Він хотів убити і їхнього юного нащадка, але у нього нічого не вийшло. Усе, чого досяг Вольдеморт — так це залишити тавро-шрам у вигляді блискавки на лобі хлопчика. Після доленосної зустрічі життя Гаррі змінюється. Його прийняли до школи чаклунства Хогвартс, де навчають різним замовлянням і магічним трюкам, літати на мітлі та грати у квіддич — небесне поло.
Джоан Кетлін Ролінг вигадала Гаррі Поттера, коли їй було 25 років, під час чотиригодинної поїздки поїздом із Манчестера до Лондона. Чи могла скромна шкільна вчителька розраховувати на такий величезний успіх? У світі продано 130 мільйонів книг про Гаррі Поттера. Романи перекладено 42 мовами світу. У Великій Британії тираж першої книги перевалив за мільйон, у Росії 200 тис. примірників «Гаррі Поттера і в’язня Азкабану» видавництво розпродало, ще не надрукувавши. Без магії, напевно, і тут не обійшлося. Кожна нова книга розповідає про черговий рік навчання Гаррі у магічній школі. Як розповіла письменниця, в останньому романі юнак благополучно змужніє й одружиться. Невідомо із ким, щоправда. Усього казкарка планує написати сім романів про хлопчика-мага. Це ж у яку кабалу потрапив бідний Деніел! Проте «бідний» у цьому випадку слово не підходяще. Так і сподівайся, що через кілька років юний англієць пережене за гонорарами весь зоряно-американський полк акторів. А враховуючи юний вік англійця — всього 13 років — він цілком зможе років до двадцяти вже самостійно ставити фільми про Гаррі Поттера.
Думається, відповідь на запитання, сформульована на початку статті, треба, як це не парадоксально, шукати у трагічних подіях 11 вересня минулого року. Підсвідомо люди потяглися до чогось доброго і світлого. Туди, де немає терористів і бен Ладена, де немає божевільних ура-патріотів і бомбових ударів. Люди залишаються людьми. Вони відпочивають від реальності і мріють про добрих чарівників. Тому без ризику можна припустити, що добрі казки й надалі громитимуть «Зоряні війни» і «Гладіаторів», а Гаррі Поттер буде популярніше за Рембо і Коммандоса. Прощавай зброє, хай живуть хлопчики-маги!
ДО РЕЧI
Мама Гаррі Поттера вийшла заміж
Найбагатша самотня мама, британська письменниця Джоан Кетлін Ролінг, автор книги про Гаррі Поттера, вдруге вийшла заміж. У свої тридцять п’ять років Дж. К. Ролінг стала мультимільйонеркою, а, за прогнозами, нинішнього року може стати першим в історії письменником-мільярдером. Її першим чоловіком і батьком восьмирічної доньки Джессіки був португальський журналіст Хорхе Арантес, але цей шлюб протримався всього один рік. Новим чоловіком письменниці став лікар Ніл Мюррей (на фото), і «мама» Гаррі Поттера житиме з ним у розкішній садибі, яку вона купила у Шотландії за півтора мільйона фунтів стерлінгів, повідомляє «ТВ Парк». Як щасливий шлюб позначиться на подальшій творчості письменниці?