У пошуках вкладів. Хто більше?
Кабінет Міністрів звернувся до Президента Леоніда Кучми з проханням накласти вето на закон «Про державні гарантії компенсації вкладів громадян України». Нагадаємо, що цей закон передбачає повну виплату «згорілих» вкладів у Ощадбанку та Держстраху СРСР за курсом 1 крб./1,05 грн. протягом 14 років. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах заявив, що в уряду немає грошей для виконання цієї вимоги Верховної Ради. Йдеться про щорічну виплату населенню 9,6 млрд. гривень, а з 2007 року — 18 млрд. гривень щорічно.
Прийнятий місяць тому цим же складом Верховної Ради закон про бюджет передбачає цього року виділення на компенсації вкладникам лише 500 мільйонів гривень. Збільшення цієї видаткової статті майже в 20 разів, за словами прем’єра, не підкріплене будь-якими фінансовими джерелами. «Щоб виконати цей закон, необхідні емісійні методи», — говорить Кінах. Іншими словами, Верховна Рада пропонує Кабмінові ввімкнути друкарський верстат, і роздати населенню стільки грошей, щоб хоча б на період до виборів воно відчуло себе помітно краще. До чого згодом призводить грошова емісія, ще добре пам’ятають українці, які пережили інфляційний шок на початку дев’яностих.
Напередодні виборів тема компенсації вкладів незмінно набуває популярності в політиків, але розробити узгоджену з урядом програму розв’язання цієї проблеми чомусь не вдається. Очевидно, комусь вигідна саме невизначеність навколо «згорілих» вкладів. Відверто проти ідеї виплати населенню «всього, скоріше й будь-якими методами» ніхто з політиків не виступає. Заступник голови Верховної Ради Степан Гавриш заявив, що затверджений депутатами варіант погашення вкладів є одним з найбільш вдалих і реальних. «Виплата вкладів протягом 14 років не стане великим навантаженням на державний бюджет», — обіцяє Гавриш. Перспективність довготермінової розстрочки заборгованості держави перед населенням відзначає й Анатолій Кінах. Але його, як нинішнього прем’єра, природно, більше непокоїть нинішня бюджетна ситуація. А ось внести суму компенсації 9,6 мільярда гривень до держбюджету-2002 депутати вчасно чомусь забули. І лише тепер, повернувшись з різдвяних канікул і донесхочу наслухавшись у округах від виборців про наболіле, вони раптом вирішили зобов’язати уряд терміново розшукати десь ще 9 мільярдів гривень.
За останні роки Україну від грошової емісії рятує лише те, що президентські та парламентські вибори проходять у різний час. Розглядаючи пропозиції уряду на рахунок вето на закон про компенсації вкладів, Президент Леонід Кучма навряд чи виходитиме лише з передвиборних міркувань. Йому, на відміну від більшості депутатів, у нинішній ситуації більш вигідна економічна стабільність у країні, аніж задоволення хвилинних примх виборців. Тож шанси на вето досить великі. Швидше за все, Леонід Кучма запропонує Верховній Раді доопрацювати закон, передбачивши чіткі джерела його фінансування. А значить, масовані виплати населенню почнуться не раніше наступного року. Якщо, звичайно, Верховна Рада раптом у передвиборній лихоманці не вирішить терміново підвищити всі податки вдвічі.
Ну а щоб позиція уряду щодо компенсації вкладів не дуже поранила душі вразливих громадян, він представив свої плани щодо підвищення зарплати бюджетникам та пенсій. Характерно, що ці плани обмежуються лише трьома місяцями, тобто на період до виборів. З першого лютого на 10% виростуть ставки у працівників культури та освіти. Також до кінця кварталу приємні фінансові новини чекають на армію та міліцію. Прем’єр нагадав, що з першого січня на 10% було підвищено пенсії, й, окрім цього, пообіцяв, що всі соціальні гарантії та пільги для населення до виборів діятимуть у тому ж обсязі, що й торiк. А значить, закон про поновлення пільг на проїзд, санаторне лікування та користування телефоном, прийнятий Верховною Радою минулого тижня, Кабмін також виконувати не планує. Закон цей зараз також лежить на столі у Президента, і уряд знову ж просить про вето.