Хто поверне гроші?
«Банк «Україна» — в епiцентрi «полiтичного землетрусу»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010713/4122-1-2.jpg)
Мабуть, найгострішою проблемою останнього дня голосування Верховної Ради стало обговорення законопроекту про випуск додаткових облігацій Держпозики для «погашення» заборгованості банку «Україна» перед кредиторами. Нагадаємо, що ця ініціатива Міністерства фінансів спочатку (в понеділок) не знайшла підтримки в народних депутатів України, і законопроект про випуск ОВДП було відхилено. Така ж доля спiткала учора і його «молодшого брата», доопрацьованого Міжвідомчою робочою групою під патронатом міністра фінансів Ігоря Мітюкова в справі сприяння розв’язанню проблем АКБ «Україна». З-поміж 197 депутатів 152 проголосували «проти».
Тим часом, як сказав учора перший заступник міністра фінансів України Павло Германчук, «стовідсотково, за короткий термін повернути гроші вкладникам банку «Україна» можна тільки шляхом випуску ОВДП. Якщо ж ми підемо шляхом процедури банкрутства, то із 227 млн. грн., які банк винен дрібним та середнім кредиторам, повернути вдасться лише 67 мільйонів». «Таким чином, — підкреслив він, звертаючись до народних депутатів, — сьогодні від вашого рішення залежить, чи отримають 1,7 млн. українських громадян свої гроші, чи ні. Чи буде розв’язано цю проблему, яка вже давно вийшла за суто фінансові рамки».
Утім, абсолютно в іншому світлі оцінює ситуацію заступник глави тимчасової слідчої комісії Верховної Ради Віктор Суслов. На його думку, виплата заборгованості банку «Україна» за рахунок держбюджету (а отже, за рахунок самих же платників податків) є лише способом «зам’яти» скандал навколо банку і залишити «в тіні» причетних до цього людей, у той час як повернення боржниками банку «Україна» майже 1 млрд. грн. дозволило б цілком вирішити існуючу проблему.
Однак учора так і не вдалося заслухати інформацію спеціальної парламентської комісії, яка займається розслідуванням причин банкрутства колись одного з найбільших національних банків. Як сказав В. Суслов, «у своїй роботі ми наштовхнулися на низку проблем. Нацбанк, Міністерство фінансів, Податкова адміністрація просто відмовилися надати необхідну нам інформацію стосовно 50 найбільших боржників банку «Україна». У зв’язку із цим висококласним детективом виявив себе лідер фракції «Яблуко» Михайло Бродський. Депутат офіційно заявив, що в його руках є «вбивчі» документи, які підтверджують, що не тільки Вадим Гетьман, Віктор Ющенко, але й сам Ігор Мітюков безпосередньо причетний до банкрутства банку «Україна». За словами М. Бродського, згідно з документами, які депутат пообіцяв негайно передати в Генпрокуратуру, міністр фінансів узяв у банку кредит на $20 млн. і не повернув його.
Разом із тим подальший розвиток подій навколо банкрутства «України» передбачити досить складно. Імовірно, повернути гроші його кредиторам так і не вдасться. Проте, за словами голови тимчасової слідчої комісії Віктора Короля, його зустрічі із Президентом та прем’єр-міністром України, які «дуже хочуть розібратися в ситуації, що склалася, і запобігти можливості її повторення», дають надію на підвищення ефективності роботи слідчої комісії. Як сказав Анатолій Кінах, «уряд цілком підтримує слідчу роботу. Це має загальнодержавне значення. Однак те, що ми робимо сьогодні, необхідно було робити півтора-два роки тому». «Уряд створить усі умови для роботи парламентської слідчої комісії, і кожну посадову особу, винну в банкрутстві банку, незалежно від її рангу, буде притягнуто до відповідальності», — пообіцяв він.
Крім того, учора депутати Верховної Ради підтримали ініціативу народного депутата України Григорія Омельченка і практично одноголосно ухвалили рішення надіслати запити в СБУ та Генпрокуратуру для з’ясування обставин банкрутства банку «Україна» і перевірки наявних даних про причетність низки високопосадових персон (з поміжних і деяких депутатів) до цього банкрутства.
ДО РЕЧІ
У депутатському запиті Григорія Омельченка й Анатолія Єрмака, надісланому на ім’я Генерального прокурора країни Михайла Потебенька, мовиться, що на 1 червня поточного року 116 комерційних структур, які одержали кредити в банку «Україна», мали заборгованість перед ним у сумі 827 млн. 754 тис. 441 грн., повідомляє агентство Інтерфакс-Україна. Крім того, 10 фізичних осіб, які одержали кредити в цьому банку на 1 липня поточного року, мали заборгованість перед банком у сумі 1 млн. 319 тис. 739 грн. Учора парламент 297 голосами підтримав цей запит.
Депутати вважають, що Генеральній прокуратурі потрібно встановити обставини одержання вищезгаданих кредитів, а також те, на які цілі вони були використані, причини їх неповернення, суму боргу вищезазначених комерційних структур і фізичних осіб перед банком «Україна» на час розгляду депутатського запиту.
У депутатському запиті пропонується також установити, хто із посадових осіб і народних депутатів, із зазначенням прізвищ, надавав допомогу цим комерційним структурам і фізичним особам в одержанні кредитів у банку «Україна».
При цьому до депутатського запиту додається список 116 комерційних структур і список із зазначенням імен 10 фізичних осіб — боржників банку. З-поміж них і, зокрема, колишні начальники управлінь банку «Україна», керівники Волинської дирекції банку, а також служби безпеки Вінницької дирекції банку «Україна».