Чемпіонський початок президентства Франції в Євросоюзі
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000704/4116-1-1.jpg)
Уперше в історії чемпіонатів Старого Світу чинні чемпіони світу, тобто французи, стали тріумфаторами. Натрапивши з перших хвилин матчу на щільну оборону «Сквадри Адзурри», підопічні Роже Лемера почали поступово, крок за кроком розхитувати її захисні порядки. Однак у Діно Дзоффа був свій, побудований на швидких контратаках, план гри. Глибокі контрвипади апеннінців завершилися таки в другому таймі (56-та хвилина) голом у ворота Фаб’єна Бартеза — після прекрасного пасу Джанлуки Песотто Марко Дельвеккіо залишилося тільки підставити ногу — 1:0. І саме тоді «фізкультурник» Роже Лемер (так його ще недавно з глузуванням називали французькі журналісти) ввів у гру резервний козир — Сильвена Вільтора, Давіда Трезеге і Робера Піреса. Саме «лавка» «триколірних» і вирішила долю гри. Спочатку, на 4-й хвилині, коли вже італійські «тіффозі» збиралися святкувати перемогу своїх улюбленців, Вільтор узяв гру на себе і «пробив» не здолану впродовж 240 хвилин на ЧЄ- 2000 стіну в особі голкіпера італійців Франческо Тольдо — 1:1. В овертаймі маховик атак французів став більш осмисленим і з лівого, «прохідного» для них того дня флангу, народилася атака, яка завершилася «золотим голом» — Давід Трезеге після вивіреного пасу Робера Піреса приніс перемогу своїй країні.
Важко передати словами, що відбувалося в серцях уболівальників усієї Франції, і відповідно Італії, яка програла, втратила таку, здавалося, близьку перемогу. Пізно вночі на Єлісейські поля в Парижі висипали мільйони радісних французів. Команда Роже Лемера довела, що вона справедливо стала найкращою не тільки у світі, а й у Європі.
«Це велике щастя для всіх французiв, які пишаються своїми футболістами, — сказав після матчу президент країни Жак Ширак. — Так чудово грати можуть тільки французи». «Це — хороший початок періоду президентства Франції в Євросоюзі», — зазначає вже прем’єр Ліонель Жоспен.
Детальний аналіз чемпіонату ще попереду. Сьогодні ми знайомимо вас зі «свіжими» враженнями відразу після закінчення Євро-2000. Звісно, нас передусім цікавить, наскільки гра збірної України відповідає рівню футболу, продемонстрованому на полях Бельгії і Голландії, адже менше двох місяців залишилося до старту нашої команди у відбірковому циклі чемпіонату світу-2002. Про думки фахівців з цього приводу читайте в наступних номерах «Дня».
КОМЕНТАР «Дня»
Стефан РЕШКО, заслужений майстер спорту, начальник кафедри фізвиховання Національної академії МВС України:
Футбол у фіналі вийшов по-справжньому бойовим; італійці, як завжди, були сильні в обороні. У контратаках вони могли забити не один гол. Та французи, за яких, не приховаю, я вболівав, були більш гідними Кубка Європи. Шкода голландців, фінал Франція — Голландія був би цікавішим.
Якихось нових тенденцій у розвитку футболу я не побачив; але одна була, як на долоні, — загальний рівень команд став вищим, немає в Європі явних лідерів чи аутсайдерів. Іспанці, португальці, голландці опинилися «за бортом», але могли за певного збігу обставин бути й у фіналі. Важливі зараз, як ніколи, морально-вольові якості. Я, як інспектор вищої ліги чемпіонату України, хочу зауважити, що судді часто не справлялися зі своїми обов’язками, припускалися помилок у найпростіших ситуаціях. Командам дуже важливо вміти регулювати темп гри, варіювати тактичний план на гру з її перебігом; більшість національних збірних, як правило, вміють «керувати» грою. Однак голландці у півфіналі не спромоглися зібратися, мобілізувати свої чималі ресурси, два незабитих пенальті надламали їх; хороші майстри без вольових якостей, майстерність без психологічної стійкості — це біда збірної Голландії. У цьому напрямку є ще резерви у будь-якої команди. УЄФА, арбітр Всесоюзної категорії:
Багато з фахівців очікували, що футбол у фіналі буде нуднуватий. Італійці часто мали перевагу у володінні м’ячем, у відборі (на відміну від півфіналу з голландцями) вони грали «чисто»; для судді Андерса Фріска матч був нелегким, але було мало моментів, які можна трактувати двозначно; різких, грубих атак на гравців майже не було. А.Фріск дуже добре пересувався по полю, асистенти на лінії також виконали своє завдання. Для суддів чемпіонат Європи став складним випробуванням. У низці компонентів футболу, особливо у швидкісних і силових діях, жорстких єдиноборствах, ЧЄ-2000 став кроком уперед. Прозирає тенденція — розвиток футболу чимраз більше залежить від уміння команд міняти тактику з перебігом гри і — знову ж таки — від використання швидкісних, силових, атлетичних якостей. Італійці, як і французи, були гідні «золота», але в переможців у всіх без винятку лініях є прекрасні виконавці і, як мінімум, дві людини на одне місце. Клас команди визначає не лише її командна гра, а й наявність широкої «лавки» гравців, які в будь-який момент можуть вийти на заміну. Роже Лемер дуже вдало провів заміни на останніх хвилинах — С.Вільтор, Д.Трезеге і Р.Пірес і вирiшили долю цього надцікавого поєдинку.
Костянтин ВИХРОВ, офіційний делегат