Перейти до основного вмісту

Новий склад Нацради: шлях до демократизації чи заангажованості ефіру?

19 березня, 00:00

Вибори представників з парламенту до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, що відбулися у вівторок у ВР, викликали неоднозначну реакцію навіть у самому парламенті.

Член Руху, секретар профільного комітету ВР депутат Віталій ШЕВЧЕНКО розповсюдив у ЗМІ відкритий лист, у якому звинувачує парламентаріїв і керівництво ВР у тому, що «новий склад Нацради було сформовано без будь-яких обговорень, без інформування про наявність альтернативного проекту рішення, з порушенням норм закону про Нацраду та регламент ВР». Він вважає, що до складу Нацради потрапили «навіть люди, які ввійшли в запропонований список кандидатур шляхом фальсифікації документів та обману членів профільного комітету, який готував це представлення. Це хоч би одіозна фігура Володимира Цендровського, який став висуванцем без висунення (у депутатів були на руках документальні підтвердження сфальсифікованої подачі Української телевізійної спілки, яку він очолює) й увійшов до складу Нацради з приватними комерційними інтересами, які вимірюються сумами в сотні мільйонів доларів: непогашений банківський кредит, величезна заборгованість перед державою за ретрансляційні послуги телекомпанії НАРТ».

«День» попросив прокоментувати ситуацію з виборами до Нацради з ТБ і РМ.

Володимир АЛЕКСЄЄВ, заступник голови комітету ВР з питань свободи слова та інформації:

— Цю четвірку представив профільний комітет голові ВР. При їх визначенні враховувалися три чинники: перший — це професійна придатність тих, кого ми пропонуємо, другий — рейтингова оцінка кандидатів у комітеті ВР і третій — «проходження» кандидатів, що прогнозується, на голосуванні в самій ВР: те, чи підтримують їх фракції. Тобто після консультацій із фракціями з семи кандидатів було відібрано четверо, і ВР голосувала за них пакетом.

— Ви знаєте, що Віталій Шевченко вже направив відкритого листа до ЗМІ про то те, що він категорично проти кандидатури Цендровського?

— Те, що він спочатку виступав проти нього в комітеті, відомо. Гадаю, тут не тільки особиста неприязнь, але й, можливо, Цендровський багатьом наступив на хворі мозолі.

— Як відомо, очолювана Цендровським телекомпанія НАРТ — один із найбільших боржників РРТ. До того ж якість її продукції дуже низька. Чи має право пан Цендровський входити до органу, який буде відповідати за весь телепростір України?

— Цендровський, на мій погляд, це один із небагатьох телевізійників, які опозиційно настроєні до нинішньої влади. Гадаю, це одна з причин, через яку його так завзято просувають, і через яку за нього проголосували фракції ВР. Щодо альтернативних рішень, то були такі ідеї: висунути до Нацради кінознавців, філософів, поетів... Такі прекраснодушні ідеї. Ті процеси, які зараз проходять у телерадіопросторі — з перерозподілом частот, сутичкою угруповань, з політичними битвами, цим людям далекі, як Марс або Місяць. Щонайбільше вони б просторікували про порнографію або про те, як погано з культурою.

— Слободян або Ляхов також не пройшли рейтингового голосування, адже Ляхов, наприклад, чудовий фахівець із технічної частини телебачення.

— Ляхова це не стосується. Він, звичайно, професіонал. Він, швидше за все, пройде до Нацради з боку Президента. У будь-якому випадку не можна було допускати до Нацради людей, які не варилися в цій кухні, не знають пружин, ходів тощо.

Микола КНЯЖИЦЬКИЙ, який також став одним із членів Нацради, на запитання «Дня» про законність проведених виборів відповів так:

— Я вважаю, що новий склад Нацради було сформовано абсолютно законно, відповідно до всіх норм і правил. Те, що деякі депутати мають свою особливу думку, — це їх право. Однак існує демократичний механізм голосування й більшість депутатів підтримала саме такий склад. З точки зору приватних комерційних інтересів Володимира Цендровського, кожний громадянин нашої країни має на це конституційне право. Однак після входження до Нацради кожний його член дійсно втрачає право займатися комерційною діяльністю.

— Учора ТСН («Студія «1+1») повідомила, що ви не тільки залишаєте пост керівника каналу СТБ, але й відмовляєтесь від своєї частини акцій каналу. Наскільки це відповідає дійсності?

— Так, із каналу СТБ я пішов, але від акцій не відмовлявся, оскільки їх у мене немає.

Микола СЛОБОДЯН, заступник голови колишнього складу Нацради з ТБ і РМ:

— Якщо в колишній Нацраді було кілька докторів наук, заслужених діячів мистецтв, академіків, то ті, кого в результаті обрала ВР до нового складу... Я пам’ятаю, як Сергій Аксьоненко приходив на засідання Нацради й стукав кулаком по столу, вимагаючи видати ліцензію ГУРТу, причому однозначно в порушення закону.. Як Цендровський лобіював той же ГУРТ. Побоююсь, що деякі представники нового складу можуть деструктивно вплинути на весь телерадіопростір України.

Наталія КОНДРАТЮК, завідуюча бюро ОРТ в Україні:

— До нового складу Нацради прийшли люди, які давно пов’язані з телебаченням. Певна річ, Микола Княжицький — професіонал, хоча мені не зрозуміло, навіщо такому хорошому телевізійнику участь у Нацраді. Цендровський — як би там не було, керує своїм телеканалом. Сергій Аксьоненко — голова Асоціації кабельного телебачення України. Нарешті, наша Нацрада стане нормальною організацією.

Хоч я вважаю, що рівень телевізійників на кшталт Цендровського та Кучменка (телекомпанія НТУ) руйнівно позначається на телебаченні. Але як члени Нацради вони зобов’язані не лобіювати інтереси власних структур. Подивимося, яких людей ще введе до Нацради Президент. Проти п’яти-шести інших членів Нацради Цендровський та Аксьоненко нічого не зможуть вирішити. Цікаво, однак, які порушення минулої Нацради — зокрема щодо видачі ліцензій — винесе на публіку цей склад.

Нагадаємо читачам «Дня», що ще чотирьох членів Нацради повинен найближчим часом призначити Президент.

А в середу, виступаючи перед журналістами, Іван Чиж, голова профільного комітету ВР заявив, що «певні клани», представники яких не потрапили до нового складу Нацради, намагаються «за формальними ознаками відмінити голосування депутатів».

На думку І. Чижа, «якщо і були якісь порушення регламенту і процедури в голосуванні, то вибори все одно дійсні, четвірка Верховної Ради повністю легітимна і працюватиме в цьому складі».

Діана КЛОЧКО, Анатолій ЛЕМИШ, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати