Третій наступ на Запорізький феросплавний
Приватизація без конкурсів і розголосуТепер можна сміливо говорити про початок третього наступу (про два попередні, коли завод намагалися недорого продати «близьким» людям, «День» уже писав) на Запорізький феросплавний. Почався він наприкінці минулого року з листа голови правління «Українського кредитного банку» Ю.Ляха главі уряду. Лист пронизаний «почуттям глибокої стурбованості, викликаним негативною динамікою фінансового становища, яке склалося останнім часом... на Запорізькому феросплавному заводі». У результаті банк «просить передати в управління частину державного пакета акцій ВАТ ЗФЗ, щоб ефективно впливати на маркетингову політику підприємства...». 2 грудня з’являється розпорядження Кабміну (№ 996-р): «Призначити закрите акціонерне товариство «Український кредитний банк» уповноваженою особою в управлінні пакетом акцій відкритого акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів», який належить державі». А вже 4 лютого з’являється наказ голови ФДМ України Олександра Бондаря «Про звільнення голови правління ВАТ «Запорізький завод феросплавів... з 8 лютого 1999 року». Гаврилову наказано в 10-денний термін передати справи призначеному цим же наказом в.о. голови головному інженеру Юрію Галову. Службам наказано організувати проведення конкурсу на заміщення вакансії.
Не нам судити про досвід «Українського кредитного банку» зі спеціалізації феросплавного заводу, як і про відповідність В’ячеслава Гаврилова посаді голови правління. Нехай вирішують фахівці. Але — на законних підставах, дотримуючись усіх вимог і процедур.
Спостережна рада ВАТ ЗФЗ вважає, що розпорядження Кабміну від 2 грудня 1998 року про передачу державного пакета акцій «Українському кредитному банку» прийнято з порушенням законодавства України. Цей самий пакет мав бути переданий на конкурсній основі, у встановленому порядку.
Мало того, відповідно до законодавства України та статуту ВАТ, державні органи приватизації не наділені правом на відкликання голови правління. Це право перебуває виключно в компетенції загальних зборів акціонерів, чиї права в цьому випадку грубо порушено згаданим наказом. «За таких обставин спостережна рада ВАТ ЗФЗ не бачить підстав для розірвання контракту з головою правління ВАТ ЗФЗ Гавриловим В.О.»...
Тим часом у Запоріжжі говорять, що передача держпакета акцій феросплавного заводу «Українському кредитному банку» здійснюється нібито на замовлення дніпропетровської комерційної структури. До цього уряд вже передав в управління Дніпропетровської облдержадміністрації державні пакети акцій Орджонікідзевського і Марганецького ГЗК, Нікопольського феросплавного заводу. Кажуть також, що афера із Запорізьким феросплавним, якщо вона пройде, може стати прецедентом для узаконення методу приватизації без конкурсів, розголосу і «для своїх»... А ще своєрідну приватизацію ВАТ ЗФЗ, дії Кабміну і ФДМ України з даного приводу прямо пов’язують із майбутніми президентськими виборами, на що будь-які гроші зайвими не будуть...
До речі, зустрітися з В’ячеславом Олексійовичем так і не вдалося. З деякого часу він на контакт із пресою йде дуже неохоче. На одній із прес-конференцій якось відмітив, що опосередковано пов’язує всі біди, що спіткали завод, у тому числі і з тим, що він був дуже відвертий і відкритий перед пресою.
Як повідомив член спостережної ради ВАТ Олег Борисенко, попри те, що рада, за його словами, довела неправомочність наказу ФДМ про звільнення В’ячеслава Гаврилова з посади голови ВАТ, відповіді від Фонду держмайна України вони поки не одержали.
КОМЕНТАР
Олександр БОНДАР, голова Фонду держмайна:— Всі дії щодо ВАТ «Запорізький завод феросплавів» зроблені згідно з постановами Кабінету Міністрів. Нагадаю, що Фонд держмайна, як підзвітний і підконтрольний Кабміну інститут, зобов’язаний виконувати урядові розпорядження. Я їх і виконую. Перед зняттям пана Гаврилова з посади відбулися два урядові засідання, де й було вирішено звільнити його у зв’язку із заборгованістю перед бюджетом. Було видано відповідний наказ. Я особисто ніяких претензій до п. Гаврилова не маю. Я його навіть не знаю. Якщо люди, котрі підтримують Гаврилова, подадуть у суд і суд щось вирішить — я підкорюся.P.S. Анонімне інформоване джерело «Дня» у Фонді держмайна повідомило, що на голову ФДМ серйозно натиснули (чи то з Грушевського, чи то з самої Банкової. — Ред.) — «Бондареві твердо було сказано, що він повинен зробити».