Чи настав кінець одеським довгобудам?
Саме кризова ситуація й викликала до життя розробку програми «Квартири в розстрочку до 10 років». Рішення про підтримку й спільну реалізацію програми, запропоновану комерційно-виробничою фірмою «Югсел», було ухвалено облдержадміністрацією після експертизи проекту.
Основну ідею директор «Югсела» Володимир Щамбура висловив так: «Ми досконально вивчили кон’юнктуру ринку і пересвідчилися: інвестувати будівництво житла і врятувати галузь від повного краху спроможні самі одесити, котрі гостро потребують житла».
Однак не все так просто. В Одесі поки що немає потужних будівельних організацій, спроможних акумулювати заощадження громадян і обертати їх на комфортні житла. Ще один аспект проблеми: якою повинна бути подібна організація — суто будівельною чи такою, що координує спорудження житла в мегаполісі? Не зайве нагадати: у багатьох західноєвропейських країнах інвестування будівництва і продаж житла у розстрочку (від 10 до 20 років) бере на себе держава.
Одеський «Югсел» поставив мету — стати своєрідним координатором зусиль будівельників, підприємств промбудіндустрії та сімей, які бажають обзавестися дахом над головою. А щоб «випадково» грошові струмочки не спрямувалися мимо будівництв, продумали автори проекту і схему щоденного контролю за будівництвом — як технічного, так і фінансового.
«Югсел» уклав договори на спільну реалізацію програми як із облдержадміністрацією, так і з будорганізаціями. «Закріпилися» за «Югселом» як прямі партнери із забезпечення безперебійного будівельного конвеєра найнадійніші підприємства — Аккаржанський завод залізобетонних виробів, Одеський цегельний, завод «Буддеталь», база механізації «Одесагробуду» та інші. «Югсел» уклав також договори про співробітництво з одеською Академією архітектури і будівництва. Не можна ж будувати сучасне житло у відриві від новітніх європейських технологій і архітектурних напрямів, не використовуючи проектно-конструкторські розробки учених-будівельників.
Поки що житло від «Югсела» найдешевше в Одесі. За словами В. Щамбури, квартири обходяться клієнтам фактично за собівартістю: на етапі становлення фірму влаштовують навіть мінімальні доходи, оскільки головна мета — завоювання довір’я і розширення кола клієнтів. Щоб уникнути дорожчання будівництва, фірма не бере дорогих банківських кредитів — орієнтується виключно на кошти учасників програми.
Зараз на багатьох міських будмайданчиках кипить робота. Пропозицій про спільне добудовування незавершеного житла цілком досить (завод «Більшовик», видавництво «Чорномор’я», фірма «Кодакс» тощо). А всього облдержадміністрація передала «Югселу» для завершення будівництва 20 житлових об’єктів.
Наскільки успішно буде реалізовано програму «Квартири у розстрочку до 10 років» і чи знайде вона продовження в інших регіонах України, судити поки що рано. Але одне все ж безсумнівно: концепція одеських будівельників щодо відродження будкомплексу країни гідна вивчення.