Ціни й зовнішні борги зростатимуть
Уряд, певна річ, не виненТа годі говорити про новий бюджет, коли зі старим (на цей рік), попри те, що рік уже закінчується, безліч проблем. «Нереальність Держбюджету на цей рік, — вважає екс-міністр економіки Віктор Суслов, — значною мірою обумовлено тим, що в розрахункові показники бюджету закладено валютний курс у межах 1,9 грн. за долар».
Отепер усе стало зрозумiло: уряд, склавши бюджет процвітаючої держави з працюючою економікою, розвинутим приватним сектором, нормальною податковою системою і виплаченими зарплатами, трішки недометикував і просто не зміг передбачити фінансову кризу з падінням гривні.
Словом, винуватця «неспроможності» бюджету, написаного ще коли Суслов був міністром економіки, знайдено — старий курс гривні. Але з чим неможливо не погодитися, то це з прогнозами Суслова, котрий пояснив агентству Інтерфакс-Україна, що пониження курсу веде до подорожчання імпорту й загального підвищення цін у країні (хоча сьогоднішній уряд заколисує — підвищення не буде). Хочеться також додати: розширення меж валютного коридору означає автоматичне подорожчання зовнішніх доларових боргів. Хоча, за законами фізики, коли десь зменшилося, то десь і додалося. Так воно й є: внутрішній гривневий борг у перерахунку на долари подешевшав, але не настільки, щоб різниця істотно допомогла покрити зовнішній борг. Необхідно, вважає екс-міністр, терміново зробити прогноз реальних темпів інфляції, збільшення витрат на утримання бюджетних організацій і виплату зарплат (невже натяк на індексацію?), а також розрахувати зміни бюджетних видатків на обслуговування зовнішнього та внутрішнього боргу. Для початку, щоправда, не завадило б хоч якось стабілізувати гривню, бо можна й заморитися розраховувати.
Інакше кажучи, віднісши «високі» обіцянки Міжнародному валютному фонду «переглянути-переробити-перерахувати» до рецидиву хронічного замилювання очей, можна й далі сумніватись у реальності бюджетів як на цей, так і на наступний роки.
№172 10.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»