Перейти до основного вмісту

Кримські татари мітингували. Зенітки не стріляли

11 березня, 00:00
Але одна "жертва" є - представник Президента Тетяна КОРОБОВА, "День"

Як і було заявлено, 10 березня кримські татари зібралися на мітинг на підтримку своїх політичних вимог: громадянство, представництво в органах влади, визнання меджлісу. Напередодні представник Президента України Василь Кисельов обнародував "екстрене звернення" до громадян Криму, попереджаючи їх про можливий "кривавий конфлікт", що було розцінено кримськотатарськими лідерами як нагнітання обстановки і дестабілізація становища.

Місцеві спостерігачі вважають, що основним дійством була не кримськотатарська акція, а демонстрація сили влади.

На вулицях, що межують з головним майданом Сімферополя, всі двори та підворіття були заповнені міліціонерами, спорядженими за всіма вимогами. Навколо Радміну, що розташований на майдані, стояли шереги "Беркута", також, судячи з екіпірування, готові до бою. Але апофеозом психічної атаки став проїзд центральною вулицею, якраз перед початком мітингу, шести військових машин - чотирьох з людьми, а двох - із зенітними установками 23-2. Татари, побачивши ці машини, кричали: "Ганьба!" і дуже по-слов'янському проводжали їх свистом вкладаючи два пальці до рота.

Віце-голова Верховної Ради і заступник голови меджлісу Рефат Чубаров намагався заспокоїти людей. Наскільки, звичайно, це було можливо. Він сказав, що до Києва деякі кримські урядовці дають спотворену інформацію про кримських татар і їх прагнення. І саме це породжує протистояння. "Багато хто хоче провокацій, - сказав Рефат Чубаров, - але від нас вони їх не дочекаються". Проте вимоги кримськотатарського народу залишаються. І Чубаров заявив, що 24 березня, коли Верховна Рада збереться на пленарне засідання, від того, чи вирішить вона проблему представництва кримських татар в органах влади через внесення поправок до "кримського" закону про вибори, залежить подальший розвиток подій. "Це та межа, - сказав Чубаров, - яка дозволить визначити, потрібні ми цій державі на своїй землі або - не потрібні".

Після мітингу пролунав клич про те, що глава українського парламенту знаходиться у ВР Криму. Відтіснивши міліцейські шереги на узбіччя, люди рушили до будівлі Ради з криками "Аллах акбар!", що викликають у правоохоронців важко стримувану реакцію. Взагалі ж, за приблизними підрахунками кримських колег, на 3,5-4 тисячі мітингуючих було стільки ж правоохоронців, що вирізнялися за формою. Кількість "цивільних" обліку, звісно, не піддається. До будівлі ВР, в очікуванні народу, підігнали пожежні машини. Судячи з реакції Голови Анатолія Гриценка та віце-голови Анушавана Данеляна, котрі вийшли до людей, - вони на таку правоохоронну прудкість не чекали. Тим більше, що саме переговорний процес з Мустафою Джемільовим, який напередодні невпинно вів Анатолій Гриценко, можливо, і послабив масштаби кримськотатарської акції, що не вийшла за розумні межі.

З мітингуючими зустрівся й Олександр Мороз, який перебуває в Криму. Він пообіцяв "поважно поставитися" до питань про участь кримських татар у виборах. І висловив надію, що "все буде реалізоване так, щоб не були ущемлені права кримських татар, а з іншого боку, щоб дотримувалися законів держави".

З тим і розійшлися. Зенітки не стріляли. Жертв не було. Якщо не зважати на представника Президента Василя Кисельова, якого, за резолюцією мітингу, необхідно відправити у відставку.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати