«Повернення людям почуття історичної справедливості є цінністю саме по собі»
Як українці сприймають знаковий Указ Президента?З’ясовуючи ставлення українців до нововизначеного статусу Степана Бандери, який, нагадаємо, Указом Президента Віктора Ющенка від 20 січня 2010 року посмертно здобув звання Героя України, ми звернулися в тому числі й до письменниці Оксани ЗАБУЖКО. Останній роман, який видала «примусово пошита в матері сучукрліту» (так у нещодавному інтерв’ю виданню «Український тиждень» пані Оксана назвала сама себе) — «Музей покинутих секретів» — великою мірою заснований на темі повоєнного націоналістичного підпілля в Україні, історію якого письменниця тривалий час досліджувала в українських і закордонних архівах, а також з перших уст живих свідків і учасників українського Резистансу. «День» запитав Оксану ЗАБУЖКО, чи вчасним і чи доречним вона вважає таке рішення Президента Ющенка не з точки зору його власних політичних перспектив, а з точки зору готовності до цього українського суспільства?
Продовжуючи тему, свою точку зору ми також попросили висловити представника Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергія БУТКА.
Оксана ЗАБУЖКО, письменниця:
— Замість коментаря можу оповісти Вам «сцену з місця подій»: я в ці дні саме відбуваю промо-тур із «Музеєм покинутих секретів» по містах України, і власне в День Соборності, 22 січня, мала вечір у Львові. Несподівано для мене ведуча вечора, проф. Марія Зубрицька відкрила його повідомленням про присвоєння Президентом Степану Бандері звання Героя України — і зал вибухнув овацією, аж шибки загриміли! Треба було бути там, щоб навіч пережити цю визвольну радість колективного «Нарешті!», — тільки в ту мить я по-справжньому змогла оцінити вагу цього Указу. Бачите, повернення людям почуття історичної справедливості є цінністю само по собі, незалежно від міркувань перемінної «політичної доцільності», і з боку Президента, який залишає свій пост, це гарний і щирий крок, вартий всілякої пошани.
А щодо непоінформованості українського суспільства про свою історію (і новітню в тому числі!), то тут, перепрошую, великою мірою відповідальність лежить і на вітчизняній журналістиці. Не далі, як учора, приміром, зателефонувала мені за таким самим коментарем журналістка одної з київських газет, почала щось говорити про «сотрудничество Бандеры с фашистами», — чекайте, кажу, яке ж «сотрудничество», коли якраз фашисти його, після проголошення Акту незалежности, арештували, і він до кінця війни в Заксенхаузені просидів. і родина його там загинула? «Первый раз от вас слышу!» — недовірливо і майже ображено заявляє дівчинка... Знаєте, я загалом не маю особливих ілюзій щодо професіоналізму вітчизняних журналістів, але тут і я була в шоці: а погуглити, перш ніж «збирати коментарі відомих людей», аби хоч знати, про що розпитуєш, — цього вже на журфаках не вчать?
Тож яка вже тут «готовність» до історичних дискусій може бути в суспільстві при такій цілковитій розумовій незайманості — гаразд хоч, що Указ вийшов, і факт доконаний: українська держава, по 18 роках незалежності, нарешті офіційно спромоглася визнати Героєм того, хто віддав за неї життя. Пізненько, але спромоглася...
Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області:
— Коли представники патріотичного табору починають говорити про те, що все не так і не те, нехай згадають, в яких умовах був прийнятий Четвертий Універсал. Нагадую. Січень 1918 року. Наступають війська Муравйова, влада в Києві ледь утримується — і згодом Муравйов таки візьме Київ. Але в цих умовах був прийнятий Четвертий Універсал, який ми відзначаємо як проголошення державної незалежності України.
Будь-яке офіційне відзначення державою, за яку поклав своє життя один із легендарних лідерів українського національно-визвольного руху Степан Бандера — свідчення життєздатності, самоусвідомлення й самоповаги держави Україна. Тобто, це потрібно нам, а не Бандері. І чим швидше це відбувається, тим краще для країни у справі вирішення сучасних проблем, зміцнення умов для наближення головної мети — стати успішною державою щасливого й заможного народу у колі світового співтовариства. Борці за волю України у різні історичні періоди ототожнювали себе тільки з трьома лідерами: Іваном Мазепою, Симоном Петлюрою і Степаном Бандерою. Народного героя України відзначено найвищою державною нагородою саме таким чином. Це вже сталося, і дискусії про форму і час відзначення, — якщо виходити із інтересів Українського народу та його держави — втратили свою актуальність. Я вітаю цей крок і закликаю українську духовну та інтелектуальну еліту використати свій творчий потенціал для донесення правди про Бандеру, його чесноти і героїчні вчинки. Вкрай важливо, щоб приклад діяльності провідника українських націоналістів допоміг політичній еліті нації, державному керівництву, майбутньому президенту України успішно вивести країну з економічної кризи. Не треба хвилюватися щодо реакції за кордоном — це наша українська історія і українські герої. На мою думку, впевненість і послідовність української держави у відстоюванні власної національної історії та її збереженні викличе дуже швидко розуміння й повагу тих, хто сьогодні нервує. Світ поважає ті народи, які за будь-яких обставин залишаються самі собою.