Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«ЛітАкцент року-2012»: герої та антигерой

24 січня, 15:19
У НОМІНАЦІЇ «ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА» ПЕРЕМІГ ОЛЕГ ЛИШЕГА З ПОЕТИЧНОЮ ЗБІРКОЮ «ВЕЛИКИЙ МІСТ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Нещодавно оголосили лауреатів літературного рейтингу «ЛітАкцент року», заснованого інтернет-виданням «ЛітАкцент». Експертна група премії вп’яте підбила книжкові підсумки року, визначивши книжки-досягнення для сучасної української літератури та літературознавства, а крім того, відзначила одну провальну книжку, яка не справдила читацьких очікувань та якій дісталася відзнака «Золота булька».

До журі рейтингу «ЛітАкценту» цьогоріч увійшли відомі українські літературознавці, літературні критики й письменники — Володимир Панченко, Тетяна Трофименко, Євген Нахлік, Григорій Гусейнов, Ірина Шувалова та Ярина Цимбал.

Відкрив церемонію нагородження літературний критик, доктор філологічних наук Володимир Панченко, котрий оголосив дві новини: літературний рік завершився та «цирк поїхав». Під цирком малося на увазі, що на цьогорічній церемонії не буде мімів — вони виїхали за кордон. Отже, все відбувалося без акторів і декорацій, до яких усі вже звикли — обмежилися квітами для переможців. А переможці цьогоріч — це зовсім не випадкові в літературному процесі люди.

У номінації «Художня література» переміг Олег Лишега з поетичною збіркою «Великий міст», яку, як він сам зізнався, пише останні 30 років. Поет є володарем міжнародної нагороди ПЕН-клубу, і премія «ЛітАкцент року» (а це, до речі, п’ять тисяч гривень та диплом) стала першою премією, що він одержав в Україні.

— Це книжка, на яку чекали багато людей, — зазначає учасниця експертної ради рейтигну, поетеса Ірина Шувалова. — Це дуже прозора книжка, яка видається простою, але, на мою думку, говорити про прості речі — чи не найскладніше. Це книжка, яку кожна людина, котрій не байдужа поезія, мала би взяти до рук.

Після нагородження Олег Лишега прочитав власні вірші. До «короткого списку» художньої літератури також потрапив Юрій Винничук з романом «Танго смерті» та Михайло Слабошпицький з виданням «Що записано в книгу життя: Михайло Коцюбинський та інші».

Накращою книжкою в номінації «Літературознавство» стало біографічне дослідження доктора філологічних наук Віри Агеєвої «Мистецтво рівноваги. Максим Рильський на тлі епохи». Ця номінація нещодавно спричинилася навіть до скандалу. Критика Ярину Цимбал у коментарях під експертною думкою на сайті «ЛітАкцент» звинуватили в просуванні колег із Літературного інституту. Це твердження літературознавець спростувала у своєму виступі й запевнила, що до цього дня вона не була знайома з Вірою Агеєвою, а також розповіла докладніше про книжку-переможицю.

— Певна сміливість була в тому, що Віра Павлівна взялася до жанру літературного портрета, — відзначила Ярина Цимбал. — Із радянських часів цей жанр у нас непопулярний, занедбаний. Для авторитетного літературознавця чомусь вважається негідним удаватися до такого жанру, як біографія, особливо стосовно такого поета, як Максим Рильський. Позаяк усі ми вчили Рильського в школі, здається, що ми все про нього знаємо, і тому нічого нового сказати про нього не можна. Книжка Віри Агеєвої «Мистецтво рівноваги» — і нова, і свіжа, і цікава, і захоплива, і ще її величезний плюс — вона всім зрозуміла. На щастя, Віра Павлівна не має звички писати для втаємничених. Будь-яке її дослідження розраховане на широке коло читачів.

До «короткого списку» літературознавства потрапила також книжка Марії Ревакович «Persona non grata. Нариси про Нью-Йоркську групу, модернізм та ідентичність» і книжка Богдана Рубчака «Міти метаморфоз, або Пошуки доброго світу».

Найбільше емоцій традиційно викликала антипремія «Золота булька». Якщо торік це було обурення, бо відзнакою нагородили Юрія Андруховича, то цьогоріч — швидше, радісні вигуки: виграли чиїсь ставки на, так би мовити, «Народному алкототалізаторі». Уперше в соцмережі Facebook приймалися «алкогольні» ставки на антипремію від «ЛітАкценту». Цьогоріч не виправдала жодних сподівань експертного журі книжка Любка Дереша «Голова Якова», і журі пояснило, чому.

— Рішення було практично одностайним, — коментує відзнаку Ірина Шувалова. — Як на мене, роман не тримається купи, книжка перенасичена деталями, там безліч задумок, наміток. Як чернетка це працює, а як цілісна книжка — «Голова Якова» не спрацювала.

Як розповіла в коментарі для газети «День» Ірина Шувалова, цього року переможців було визначено майже одностайно: на фінальному етапі не було таких дискусій, як під час обговорень найкращих книжок кварталу.

Завершенням рейтингу «ЛітАкценту року-2012» розпочався рейтинг 2013 року, для якого експерти продовжать добір новинок, щоб український читач не пропустив якоїсь важливої книжкової події.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати