Перейти до основного вмісту

«Нездорова гра»

Експерти називають рішення Харківської облради про «широке святкування» 95-ї річниці ВЛКСМ відродженням тоталітарних тенденцій
26 червня, 09:29

Харківська облрада зробила несподівану заяву. 20 червня на сесії було ухвалено рішення про «широке святкування» 95-ї річниці заснування неіснуючої організації — ВЛКСМ. Точніше, за «комсомольський рух», що з погляду депутатів-ініціаторів звучить, певно, ближче до сучасності. Святкування відбуватимуться на державному і регіональному рівні. На які кошти проводитимуться концерти, змагання, вшанування та інші культурно-масові заходи з нагоди дати, в облраді поки що не кажуть. Проти рішення виступили депутати опозиційних партій, але постанову було ухвалено. Представники творчої і наукової інтелігенції Харкова вважають, що це рішення безпосередньо пов’язане з відродженням прорадянських настроїв, насаджуванням тоталітарних тенденцій і підготовкою ностальгійно і реакційно налаштованого електорату до виборів 2015 року.

КОМЕНТАРІ

Сергій СУТУЛОВ, музикознавець, мистецтвознавець, колишній директор Будинку архітекторів:

— На наших очах відбувається відродження радянського ладу. Услід за Росією, де триває ревізія історії, переписують підручники. За новими уявленнями Сталін — не вбивця народу, а гарний менеджер! Брежнєва понад п’ятдесят відсотків росіян вважають найуспішнішим керівником. У нас йдуть тим самим шляхом. І це триватиме, доки ми самі для себе не визначимо систему цінностей і не покаємося в історичних помилках, як це зробила Європа. Ми маємо самі собі і всьому світові сказати, що в нашій історії була чорна пляма, ми її визнаємо і від неї відмовляємося, як німці відмовилися від фашизму. Я б вітав відновлення Нюрнберзького процесу. Це був унікальний випадок в юриспруденції і світовій практиці, частина юристів світового рівня відмовилася в ньому брати участь, вважаючи, що це нелегітимно. Але ж і випадок був небувалий! Не можна замовчувати злочину сторони, яка перемогла, — Росії і Америки. Нині в нас — суцільна брехня. Ми всі виросли на потрійній моралі — коли людина думає одне, каже друге, а робить третє. Людей просто понівечили, вони ніяк не можуть виплутатися з цієї брехні. І святкування ВЛКСМ — це наслідок! У Львові прибрали всі пам’ятники Леніна, прибрали радянські символи з назв вулиць. А в Харкові нічого подібного не відбувається. Чому? Кернес так любить Леніна? Ні, нічого особистого! За допомогою радянської ідеології з людей роблять рабів, рабами керувати легко.

Володимир ОГЛОБЛІН, фотохудожник:

— Це нездорова гра. На державних посадах перебувають колишні комсомольці, і вони вигадують самі собі таку забаву за рахунок бюджету. Але це дорога розвага. Нехай би святкували на власні кошти чи організували якийсь фонд. Комсомол був кузнею кадрів для майбутніх партійних негідників. І це рішення — частина провладної лінії, загальної тенденції в країні, громадську думку готують до встановлення «твердої руки».

Юлія БІДЕНКО, політолог:

— У Харківському регіоні останнім часом спостерігається апелювання до радянських цінностей. Навіть не до російських чи «неукраїнських», а саме звеличується радянське минуле. Зокрема, навіть в архітектурному і культурному плані ми можемо побачити на прикладі району ХТЗ, що радянська символіка не лише не демонтується, а навпаки, дедалі більше культивується і зростає. Там нещодавно сквер назвали на честь «Радянської України». Радянські символи і культурні моделі в Харкові продовжують жити. І місцева влада розуміє, що люди, які сумують за радянською спадщиною, — це її електорат. Місцева влада свідомо веде такі загравання з історичним минулому, коли люди жили в достатку, бувши робітниками заводів, фабрик. Напередодні 2015 року, коли відбудуться вибори не лише президента, але й місцевих рад, харківські депутати намацають доріжку до електорату, члени якого були комсомольцями, любили цю організацію, відчувають ностальгію за минулим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати