Перейти до основного вмісту

Який фільм представлятиме Україну на «Оскарі»?

Експерт: «Плем’я», «Поводир...» та «Трубач», що змагаються у національному відборі, відображають зріз досягнень українського кінематографа за минулий рік
02 вересня, 16:28
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ МИРОСЛАВА СЛАБОШПИЦЬКОГО «ПЛЕМ’Я» / ФОТО З САЙТА KINOPOISK.RU

Український Оскарівський комітет, створений при Асоціації продюсерів України, прийняв три фільми до участі у відборі номінанта від України в 2014 році на премію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук в номінації «Фільм іноземною мовою». Як зазначено на офіційно сайті комітету, це фільми «Плем’я» (режисер Мирослав Слабошпицький), «Поводир, або Квіти мають очі» (режисер Олесь Санін) та «Трубач» (режисер Анатолій Матешко). Всі три картини невдовзі вийдуть у широкий прокат.

Перша стрічка «Плем’я» являє собою інноваційний фільм-експеримент. За сюжетом картини, в якій грають глухонімі й непрофесійні актори, головний герой Сергій потрапляє в спеціалізований інтернат для людей із вадами слуху, де давно діє кримінальна організація. Він намагається зайняти своє місце в ієрархії школи, тому бере участь у кількох пограбуваннях. Невдовзі головний герой закохується в Ганну, одну з наложниць керівника банди, і... йому доводиться порушити неписані закони племені. Ця робота вже встигла вибороти низку престижних кіномистецьких нагород, зокрема на «Тижні критики» Каннського кінофестивалю 2014 р.: Гран-прі Nespresso, премію France 4 Visionary Award, грант Gan Foundation Support for Distribution.

У наступній картині, яка також змагається за право представити Україну на «Оскарі», «Поводир...» режисера Олеся Саніна розповідається про подорож радянською Україною американського хлопчика Пітера та українського сліпого музиканта Івана Кочерги. Події фільму відбуваються на початку 1930-х років у СРСР у драматичні часи колективізації, Голодомору та цілеспрямованого знищення інтелігенції. Пітер приєднується в дорозі до сліпого і стає його поводирем. Разом із кобзарем, подорожуючи Україною, хлопець дуже швидко дорослішає, переживає радість і тугу, знаходить дружбу... Взимку 1934 сліпого Івана Кочергу разом з іншими кобзарями страчують під Харковом. Пітер залишиться єдиним живим свідком тих трагічних подій...

Ще один номінант на «Оскар» — повнометражний фільм «Трубач» режисера Анатолія Матешко, в якому йдеться про музиканта дитячого естрадно-духового оркестру Миколу Шевченка. Він не тільки талановито грає, а й пише власну музику, привертаючи увагу всесвітньо відомого музиканта Юджина Гайсина, який гастролює в місті. Як зазначають творці стрічки, це абсолютно київська історія про суперництво двох дитячих оркестрів. Все як у дорослих — кохання, інтриги, заздрість і, звичайно, добро, яке перемагає зло.

— Три картини, що представлені цього року на національний відбірковий етап до премії «Оскар», до певної міри відображають зріз досягнень українського кінематографа за минулий рік. Більше того — вони репрезентують важливі напрацювання, визначення напрямів для розвитку на майбутнє, — зауважив у коментарі член Українського Оскарівського комітету, кінокритик, автор «Дня» Володимир ВОЙТЕНКО. — Так, фільм «Плем’я» вже отримав гучне міжнародне визнання. Це — експериментальне арт-кіно, яке є пошуком нової кіномови, адже картина виконана у невербальному стилі, там не розмовляють. І це зроблено блискуче. «Поводир...» — вдалий шлях до масового глядача через мистецьку розповідь про долю конкретної людини на тлі історичної драми — трагедії цілого народу. Потенційно цей напрям може бути абсолютно успішною тенденцією в українському кінематографі. Власне «Поводир...» це яскраво доводить наочно. Картина ж «Трубач», передусім, зорієнтована на дитячу аудиторії. Це — спроба прищепити молодим глядачам жанр мюзиклу на українському ґрунті. Глядацька аудиторія в кінотеатрах переважно підліткового віку, і стрічка торує шлях у цей бік. Усі картини по-своєму оригінальні. Але наскільки  популярними вони будуть серед масового глядача, покаже широкий кінопрокат.

Уже у вівторок, 9 вересня, Український Оскарівський комітет обіцяє  оголосити фільм-переможця національного відбору, який офіційно буде номіновано цього року від України на премію «Оскар». Сама ж 87-ма церемонія вручення премії «Оскар» за заслуги в галузі кінематографа за 2014 р. відбудеться 22 лютого 2015 в Лос-Анджелесі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати