«Універсальна навігаційна система»
Нові відгуки про Фотовиставку «Дня» в Одеському літературному музеї — англійською та іспанською мовами
Щодня до одеського літературного музею приходять нові відвідувачі, щоб відчути емоції, з якими фотокореспонденти нашу країну побачили протягом року, що минає. Серед гостей нашої Фотовиставки чимало іноземців, а ще... наших постійних читачів, які слідкують за проектами «Дня» вже багато років.
Аспірант Одеського національний університету ім. І.І. Мечникова Максим Кашкаєв розповів нам про свою історію знайомства з газетою «День», поділився власними думками щодо Фотовиставки та враженням іноземних друзів, яких він спеціально привів до Літературного музею.
«Вперше я побачив газету «День» майже 15 років тому. Це відбулося завдяки англомовній версії в кіоску друку в рідній Одесі, коли я ще вчився в школі. Англійську мову я вивчав змалку. Комбінація англійської та незнаних епізодів з історії України, які відкриває газета — вразили мене. Досі маю ті перші примірники «Дня». Мої мама, дідусь і бабуся купували мені газету щотижня, пізніше сам передплачував її зі стипендії. Завжди читав колонку людини з чуйним серцем і справжнім істориком Джеймсом Мейсом, статті та коментарі Станіслава Кульчицького та Юрія Шаповала. Припускаю, що незнані мені сюжети з історії України та нові факти захопили мою увагу та вплинули на остаточний вибір — вступити на історичний факультет ОНУ ім. І.І. Мечникова, — розповідає Максим Кашкаєв. — У лютому 2004 р. до мого університету завітала пані Лариса Івшина та Юрій Шаповал. Була презентація «Дня». Я був щасливий зустрітися з редактором та автором улюбленої газети. Пані Лариса дуже ввічлива, позитивна та професійна людина, а пан Юрій — взірець об’єктивного історика з незліченими фактами з архівних документів. Тоді отримав від пані Лариси альбом зі світлинами «Дня» у подарунок за запитання: «Коли з’явиться «Україна Incognita» англійською, щоб відкрити унікальний доробок дня іноземцям?». Цей альбом я показував друзям з Одеси як ілюстрацію до сучасної історії України. Також світлини допомогли мені в пояснені деяких тем іноземним студентам-медикам із Ізраїлю, Індії, Іраку, Китаю, Молдови та США, яким я викладав історію України та історію української культури англійською мовою в Одесі».
За словами Максима, цьогорічна Фотовиставка дуже вразила його, адже кінець минулого року і цей 2014-й — визначальний час для України. І це можна зрозуміти з представлених світлин без зайвих пояснень. «День» завжди робив усе, щоб українці інтегрувалися в Європу, дізналися більше про європейські цінності, а освітяни та студенти за рівнем знань та вмінь відповідали світовим стандартам; щоб всі ми не загубили свою унікальність, віднайшли втрачені пласти своєї культури та історії, — продовжує Максим. — Треба згадати, що європейська атмосфера та відкритість світу нашого міста — добре знана в Україні та закордоном, напевно тому «День» почуває себе надзвичайно органічно в Одесі та має тут багато прихильників. Виставка має трагічні, філософські та оптимістичні світлини. Вони, ніби хроніка подій від Євромайдану і до сьогодні. Все щиро, без цензури та пропаганди. Обличчя справжніх патріотів, що боронять свою державу. Одеситам важливо не втрачати емоційний і культурний зв’язок з Києвом, Львовом, Донецьком та Харковом. Нам казали, що «кияни пихаті, а львів’яни ніби не наші», що «історія імперії Петра та Катерини — наша історія», казали про «дві країни в одній» та «австрійський штучний проект». Нині, сподіваюся, більшість людей зрозуміла, що такі плітки є підступними та наповнені ненавистю. Україна — це країна, що відбулася та має величезний потенціал. Смуток і біль не здолає нас».
Щоб розповісти більше про Україну, минулої п’ятниці Максим повів на виставку «Дня» своїх друзів із Канади та США. «Замість звичайних туристичних принад у холодну погоду ми відвідали затишну та емоційно теплу виставку «Дня». У кожного з моїх друзів — своя історія та різний рівень знань про українців та її історію країни. Вони отримали надзвичайне задоволення та були вдячні за відвідини виставки. На згадку вони залишили свої записи у книзі відгуків іспанською та англійською. Гектор написав: «Хай мир Христа буде з людьми об’єднаної України». Кайл, Девід, Лу, Рік, Ят, Стейсі, Тоні, Роберт та Біллі побажали перемоги Україні та хай Господь буде з Україною, — каже Максим Кашкаєв. — Багатьох подій та імен мої друзі, на жаль, не знали, але були приємно вражені єднанням представників різних національностей, вір та конфесій в усіх доленосних подіях України. Маю зауважити, що було б украй важко пояснити історичний процес без світлин. Фото — це історичне джерело та можливість зрозуміти все без слів. А Фотовиставка «Дня» — універсальна навігаційна система, яка не дає тобі заблукати і скеровує на просування вперед».