Перейти до основного вмісту

«Випадковість?! Не думаю...»

Експерти — про ймовірність нової «ширки»
22 квітня, 19:00
16 КВІТНЯ 2015 р., НСК «ОЛІМПІЙСЬКИЙ» — МАТЧ 1/4 ЛІГИ ЄВРОПИ «ДИНАМО» (КИЇВ) — «ФІОРЕНТИНА», ІТАЛІЯ. ЗАСТУПНИК ГЛАВИ АДМІНІСТРАЦІЇ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВАЛЕРІЙ ЧАЛИЙ ТА ОДИН ІЗ ЛІДЕРІВ «ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ» СЕРГІЙ ЛЬОВОЧКІН — ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ СПОРТИВНЕ, А Й ПОЛІТИЧНЕ ЯВИЩЕ / ФОТО ДМИТРА ЛАРІНА

«Схоже, коаліція все», — написав учора зранку в ФБ народний депутат Борис Філатов. Правда трохи згодом додав: «Апдейт: Начебто знову передомовилися. Але це не робота!».

Те, що всередині парламентської коаліції існує протистояння, — давно не секрет. З кожним новим витком чвар проблема стає більш явною. Формальними причинами виступають ті чи інші законопроекти, посади, фінанси... Наприклад, в середу представники коаліції зчепилися через депутатів, яких можуть позбавити недоторканності.

Справжні ж причини набагато глибші. І вони стосується не просто протистояння депутатів Президента і прем’єра в Верховній Раді чи незадоволення певними питаннями інших фракцій всередині коаліції. Мова йде про ймовірність домовленостей нинішньої влади з представниками колишнього режиму Януковича, а також «кучмістами». Якщо коротше, то мова йде про реінкарнацію системи Кучми-Януковича.

«Совпадение? Не думаю...» — цей інтернет-мем з’явився завдяки закарпатській медіа-спільноті «Наша файта», яка зробила пародію на Дмитра Кисельова, — ведучого пропагандистської програми на російському ТБ. Він замість «аргументів» часто повторює цю фразу. У соціальних мережах її використовують як жарт щодо певних ситуацій.

22 КВІТНЯ 2015 р. ВЕРХОВНА РАДА. ТАК ДЕПУТАТИ ВІДРЕАГУВАЛИ НА МОЖЛИВІСТЬ ЗНЯТТЯ НЕДОТОРКАННОСТІ З ДЕЯКИХ ІЗ НИХ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

За часів президентства Віктора Ющенка ми вже спостерігали за подібними домовленостями, коли прем’єром став Віктор Янукович. Тоді такий союз отримав назву — «ширка». Чи можлива нова «ширка»? В чому мотив нинішньої влади в домовленостях з представниками минулого?   

«...КОНТРРЕВОЛЮЦІЯ ПІДНІМАЄ ГОЛОВУ»

Олег ЛЯШКО, народний депутат, лідер фракції «Радикальна партія»:

— Хочу попередити українське суспільство про реванш тоталітаризму, який сьогодні намагаються провести через цей парламентський зал. Важко уявити, що після Майдану можливі такі речі. Але ми сьогодні перебуваємо на тому етапі, коли контрреволюція піднімає голову. Коли нинішня влада намагається домовлятися з учорашніми недобитками банди Януковича, а жертвами у цих домовленостях стають українські патріоти — ті, хто був на Майдані і виборював свободу, ті, хто був на фронті і на чиєму горбу нинішня влада прийшла в кабінети. Сьогодні революція намагається пожерти своїх героїв, але поламає зуби. Голосування за продовження «драконівських повноважень» Генпрокуратури, за можливість узурпувати владу Президента у Вищій раді юстиції, а отже, контролювати судову гілку влади, ведуть до реставрації диктатури Януковича... Влада використовує ГПУ в переслідуваннях політичних опонентів, для того, щоб саджати народних депутатів, якими вони не можуть керувати. Досі в Конституційному суду сидять ті, хто допомагав «ґвалтувати» Конституцію в часи Януковича, бо очевидно їхніми послугами знову хочуть скористатися. Я попереджаю про спроби реваншу, який ховається під благими намірами.

«МИ НЕ ОБГОВОРЮВАЛИ ПИТАННЯ ПРО ПРИЄДНАННЯ ДО КОАЛІЦІЇ...»

Дмитро ШПЕНОВ, народний депутат, фракція «Опозиційний блок»:

— Моє бачення ситуації з боку: у залі засідань Верховної Ради в середовищі коаліції абсолютно нездорова обстановка. Її члени не можуть домовитися з жодного питання, їм бракує голосів. Депутати, перебуваючи в залі, не голосують або голосують у різнобій. На мою думку, сьогоднішні процеси усередині коаліції на 90% в дуже хворому стані — їм потрібне термінове лікування. Якщо відбуватиметься переформатування коаліції, ми не розглядаємо питання про приєднання до неї. Хоча я не можу відповідати за всю фракцію. Вважаю, у нас абсолютно інші ідеологічні принципи, цілі, завдання. Принаймні ми не обговорювали ці питання на засіданні фракції і ніхто подібних пропозицій нам не робив.

«ПОРОШЕНКО ДОМОВИВСЯ З ПРЕДСТАВНИКАМИ КОЛИШНЬОГО РЕЖИМУ ТА КУЧМІСТАМИ»

Віталій КУПРІЙ, народний депутат, позафракційний:

— В коаліції зараз відбувається конфлікт, в тому числі через те, що з’явилась інформація, що з декількох депутатів з її складу хочуть зняти депутатську недоторканність. Зараз спротив цьому чинить в першу чергу «Радикальна партія Олега Ляшка». Ми підтримуємо його спротив. Трохи повільніше чинить спротив «Самопоміч». А от фракція «Батьківщина» стала абсолютним колаборантом з Петром Порошенком. Можливо, Тимошенко готується бути кандидатом на посаду прем’єр-міністра після можливого переформатування коаліції.

Зараз я збираюсь їхати до Євросоюзу, де у мене будуть зустрічі з відомими представниками цієї структури, і вкажу їм на узурпацію влади, порушення прав людей та на згортання демократичних процесів в Україні. На жаль, лише тиск міжнародної спільноти може зупинити перетворення Порошенка на Януковича-2.

Щодо союзу Порошенка та «Опозиційного блоку». Порошенко домовився з олігархом Ахметовим. Головне для Президента — не боротися з тими, хто розікрав країну та фактично довів її до війни. Люди в «Опозиційному блоці» є злочинцями, на них є кримінальні провадження, тому ними можна легко маніпулювати. А от щодо тих, хто реально бореться за Україну, немає таких справ, тому проти них застосовується залякування. Ці люди — представники добровольчих батальйонів, правозахисники та ін. Порошенко ніяк не може утриматись від спокуси узурпувати владу. Тому, можливо, нам варто скасувати інститут президентства та перейти до парламентської форми правління?

Представники колишнього режиму та кучмісти фактично існують в політичній площині України, тому по «договорняках» за наказами ГПУ зупинені розслідування злочинів проти Революції Гідності — генеральний прокурор абсолютно залежний від Петра Порошенка. Ще минулого року я був у Генпрокуратурі і знаю, що вже повністю сформовані справи проти Юрія Бойка, але вони не передаються до суду. Тому однозначно там є домовленості.

«УЧАСТЬ «ОПОЗИЦІЙНОГО БЛОКУ» У ПЕРЕФОРМАТОВАНІЙ КОАЛІЦІЇ, Я ВВАЖАЮ МАЛОЙМОВІРНОЮ»

Анатолій МАТВІЄНКО, заступник голови парламентскьої фракції «Блок Петра Порошенка»:

— Щодо розпаду та переформатування коаліції, то в теорії все можливо. Але все залежить від мотивації. Якщо вона щира, то коаліція існуватиме довго, якщо кон’юнктурна, то такі коаліції довго не живуть. Не можна спекулювати на «золотій акції» коаліції — це не акціонерне товариство. Тому треба мати абсолютно чітку основу, спільний знаменник — національний інтерес. Якщо замість нього керуються майбутніми виборами та рейтингами, тоді коаліції не буде.

Я вважаю, що ГПУ має діяти за законом, і всі, хто його порушує, мають бути притягнути до відповідальності. Не має бути індульгенцій нікому, в інакшому разі ми рухатимемось по колу взаємної помсти. Не можна захищати себе — треба захищати законність. Окрім цього, ніхто ні на кого не подав щодо зняття недоторканності, а вже почались крики. Якщо ж з боку цих людей немає ніяких порушень, то я буду першим, хто стоятиме на їх захисті. А якщо є, то не треба сперечатися та кричати. І якщо порушники є в «БПП» або іншій фракції, їх так само треба притягати до відповідальності. Тим більше вчорашніх регіоналів.

Що ж до варіантів участі «Опозиційного блоку» у переформатованій коаліції, то я вважаю це малоймовірним. Він вважає себе «опозиційним», то як він може брати на себе відповідальність? Життя за правилами треба застосовувати до всіх — депутатів, урядовців, Президента. Лише тоді цей принцип дасть результат.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати