Обережно: пожежі!
Основна причина — підпали, вважають екологи
За минулий тиждень підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій ліквідували 1389 пожеж і врятували 29 людей, повідомила прес-служба ДСНС. Рятувальники не допустили, щоб вогонь знищив 412 будівель і 26 одиниць техніки. При цьому на пожежах загинуло дев’ять осіб, орієнтовні збитки, за оперативними даними, становлять 4 мільйони 222 тисячі гривень.
Щороку із середини липня до кінця серпня в Україні відбувається багато пожеж, і зазвичай вони трапляються через підпали. Ситуацію коментує заступник голови Національного екологічного центру України Олексій ВАСИЛЮК:
«Кожен рік з другої декади липня по всій Україні відбуваються сезонні пожежі. Наскільки я знаю, ніхто нічого не робить із цього приводу. Наприклад, рятувальники категорично не виїжджають гасити пожежі за межами населених пунктів. Тобто якщо горять не житлові приміщення, ніхто нікуди не їде. ДСНС реагує, лише якщо щось у природі розгориться до неймовірних масштабів, і це набуде масштабів стихійного лиха. При цьому здебільшого пожежі трапляються на природі, а не в населених пунктах, — розповідає еколог. — Але люди мають знати, куди звертатися у разі пожеж на природі. Багато лісосмуг у нас знищені, бо вони горіли й пожежі ніхто не гасив. Як наслідок, в Україні триває опустелювання шляхом вивітрювання родючого шару ґрунту.
Ніхто не шукає винуватців пожеж. Фермери підпалюють стерню на полях, і вогонь перекидається на сусідні ліси. А хтось спеціально підпалює лісосмугу, щоб мати деревину, яка виглядає горілою. Потім дерева пиляють і продають. Вплив природних факторів незначний, зазвичай просто хтось щось підпалює.
Загалом, це вже четверта влада поспіль, до якої я звертався з приводу літніх пожеж, і ніхто цим не зацікавився. Зараз з колегами із Донбасу налагоджуємо контакти з керівниками Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій, бо на сході України так само підпалюють траву, лісосмуги, стерню, що створює додаткові труднощі для наших Збройних сил. Вибухають міни та інші снаряди, вогонь і дим відволікає розвідку. Сподіваюся, так почнемо виправляти ситуацію. Але відгуку від влади Донбасу ще не було... Небезпечний період триває до початку дощів наприкінці серпня».