Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Плюс 1% до ВВП...

Світовий банк: в Україні спостерігається повільне економічне пожвавлення
06 жовтня, 12:12
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ

«У третьому кварталі 2015 року ВВП виріс на 1%», — озвучила новий макроекономічний прогноз економіст Світового банку (СБ) в Україні Анастасія Головач. Директор Світового банку з питань Білорусі, Молдови та України Чімяо Фан додав, що за підсумками року загальне падіння становитиме ще 12%. Причини — невизначеність військового конфлікту на сході та погіршення економічної ситуація на зовнішніх сировинних ринках.

У Світовому банку оптимістично дивляться на зростання цін. Досягнувши піку в квітні (61%), інфляція пішла на спад, і в серпні 2015 року зупинилася на позначці 53%. Як пояснила Головач, за підсумками 2015 року очікується 40%, а в 2016-му — 20% інфляції. Відтак, вважає Чімяо, українській владі треба зберігати жорстку фіскальну і монетарну політику, щоб утримувати зростання цін. «Подальші економічні прогнози залежатимуть від продовження владою макроекономічних і структурних реформ», — пояснив Фан. На його думку, уряд має робити головний акцент на податкових реформах. Зокрема, — зменшити кількість податкових преференцій і скоротити кадровий склад. «Запропонована податкова реформа — крок у правильному напрямі. Але вона має відбуватися паралельно зі спрощенням адміністрування податків. Інакше на тлі зниження податкових ставок бюджет ризикує втратити наступного року 2,5% ВВП», — підсумувала Анастасія Головач.

Загалом же Світовий банк радить НБУ та уряду дотримуватися гнучкого валютного курсу та розглянути питання про збереження валютних адміністративних обмежень. Мовляв, НБУ вже має тримісячний запас доларів для покриття критичного імпорту. 

Чи реальні для виконання прогнози Світового банку? Про це «День» запитав головного експерта групи «Податкова реформа» РПР Іллю НЕСХОДОВСЬКОГО:

— Цілком реалістичні прогнози СБ на цей рік. Отримаємо чи ні цифри, закладені СБ на 2016-й, залежить від податкової бази, яку візьмуть за основу для бюджету. За рахунок чого наповнюватимуть бюджет — це головний виклик і ризик на наступний рік. Якщо зіпруться на стару базу, то економіка і далі продовжуватиме падати. Діюча податкова база пригнічує реальний сектор економіки. Відтак зростатиме «тінь» або виробництва зупинятимуться. Потрібно приймати нову податкову базу, інакше економічного прориву не буде. Запропонований Мінфіном варіант податкової реформи дуже консервативний. Наразі парламентський комітет готує свої пропозиції, і цей процес на фінальному етапі. Навряд чи податкові зміни приймуть цього тижня в Раді. Але сам документ обіцяє бути цікавим. Найімовірніше 70% — основа від Мінфіну, а 30% від громадськості і парламентського податкового комітету.

Чи скоротиться інфляція вдвічі наступного року. Думаю, що так. Чому? Щоб відповісти, потрібно подивитися на її природу. Зростання цін спровокувало найперше підвищення тарифів. Наступного року не очікується значного їх підвищення. Крім того, скоротився вплив емісійного чиннику, який сильно підганяв ціни. Девальвація теж очікується в межах. Усі ці три фактори мають не споживчий, а видатковий характер. В українців сьогодні просто немає достатньо коштів, щоби розганяти ціни надмірним попитом. Один приклад на підтвердження цього — падіння роздрібної торгівлі 25%! В Україні спостерігається інфляція видатків. Як її контролювати? Найголовніше зупинити девальвацію і стежити, щоб курсові коливання не перевищували 10%. Не забувати про оптимальні тарифи.

Зараз українська економіка демонструє багато оптимістичних показників, які створюють тло для розвитку. Але нікуди не поділося питання що ж робитиме влада для залучення капітальних інвестицій? На мій погляд, саме Кабмін має здійснювати великі інфраструктурні проекти і вкладати ці гроші, щоби підтримати економіку. Це дасть мультиплікаційний ефект. Україна вигідна для вкладення грошей за низкою показників (вартість трудового ресурсу, прибутковість тощо), але є величезна корупція, яка виступає навіть більшим стримуючим чинником, ніж війна.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати