Від Джамали до Каравайчука
В Одесі розпочався 7-й міжнародний кінофестиваль![](/sites/default/files/main/articles/18072016/oiff_2016-07-16_oiff-2016_opening_ceremony_20160715_183657_291_1468628800_5520.jpg)
Церемонія відкриття, під час якої були представлені члени журі та фільми-учасники конкурсних програм, проходила в Одеському національному Академічному театрі опери та балету.
Першою нагородою ОМКФ став почесний приз «Золотий Дюк», котрим відзначили голову міжнародного журі - драматурга, сценариста, поета, лауреата «Оскара», премій «Тоні», премій Лоуренса Олів'є, Командора Ордена Британської імперії Крістофера Гемптона. Приймаючи приз, сер Гемптон зазначив: «Зазвичай нагороду за заслуги вручають в кінці кар'єри, але, навіть після 50 років, які пройшли з того часу, як була поставлена моя перша п'єса, я хочу сприймати цю нагороду як заохочення творити далі».
Також на сцену підіймалися чиновники й політики, найбільшим успіхом серед яких користувався Саакашвілі – не просто звітував про свою роботу на посаді, а й зробив невеличкий екскурс у новітню історію міста та назвав Одесу «Сполученими Штатами» України.
Справжнього блиску всій церемонії додала Джамала. Вона виконала власну версію «Summertime» Джорджа Гершвіна, сумістивши знамениту арію з українською колисковою піснею «Ой ходить сон коло вікон», що стало поновленням історичної справедливості, адже Гершвін, батьки якого емігрували з України, почув «Ой ходить сон коло вікон» у Нью-Йорку у виконанні Українського національного хору під керуванням Олександра Кошиця й саме її взяв за основу для «Summertime».
Нарешті, фільм відкриття – мелодраму «Маргарита» французького режисера Ксав'є Джаннолі - представив виконавець головної чоловічої ролі Андре Маркон.
Найпомітніша подія перших днів фестивалю – суботній сеанс німого фільму «Шерлок Холмс» (США, 1916) у супроводі живого оркестру на Потьомкінських сходах у суботу. Тисячі глядачів зійшлися на цей сеанс, і, можливо, дійсно встановили анонсований рекорд у книгу Гіннеса.
Власне покази конкурсних картин почалися в неділю. Поки що найцікавішими роботами здаються французька драма про мандрівний театр «Людожери» (режисерка - Леа Фенер) та бразильсько-португальський роман виховання «Місто, де я дорослішаю» (Марілія Роша).
Водночас доволі ефектно стартував конкурс європейських документальних фільмів. Іспанська стрічка «Олег і рідкісні види мистецтва» (Андрес Дуке) присвячена унікальному митцеві, видатному композитору, піаністу, ексцентрику, автору музики до фільмів Параджанова і Муратової, уродженцю Києва Олегу Каравайчуку (28 грудня 1927, Київ — 13 червня 2016, Санкт-Петербург). Маючи справу з настільки унікальною людиною – адже все життя Каравайчука було, по суті, суцільним спектаклем – Дуке вчинив єдино правильним чином: зняв не біографічний фільм, а свого роду візуальну поему, в який спробував передати особистість героя у всіх можливих, інколи доволі несподіваних амплуа.
Загалом же, в міжнародному конкурсі ОМКФ-2016 представлено 12 картин, до конкурсу європейських документальних фільмів увійшли 6 робіт, а національна програма побила рекорд фестивалю — понад 300 робіт подали заявки на участь, з яких до конкурсу потрапили 5 повнометражних і 21 короткометражна картина.
Володар головного призу буде визначений голосуванням глядачів.