Кохання на тлі війни...
У жовтні на ТРК «Україна» стартує новий серіал власного виробництва «На лінії життя»Багатосерійний проект, як анонсують на каналі, «розповідає про найяскравіші аспекти людського життя на лінії фронту». Саме так, канал замахнувся на стрічку, події в якій розгортаються в наші дні. Отже, перед глядачем постає Київ (військовий госпіталь, який у мирний час скоріше виконує функцію лікарні для військовослужбовців) і класичний любовний трикутник — двоє провідних хірургів Сергій Задорожний (Ахтем Сеітаблаєв) та Станіслав Величко (В’ячеслав Довженко) змагаються за серце колеги Ольги (Вікторія Литвиненко).
Головна роль — у Сеітаблаєва. Його персонаж взагалі то роботу в госпіталі розглядає лише як певний «перепочинок» між відрядженнями у найбільш гарячі точки планети, де багато років у складі миротворчих місій ООН допомагає пораненим військовим. Однак, повернувшись чергового разу додому «на кілька місяців», герой застав у столиці Майдан, з перших же хвилин першої серії відкрив для себе значення слова «тітушка», та зрозумів суть протистояння мітингувальників з «беркутівцям». А трохи згодом — війна на сході. І саме у цей час у військовому госпіталі починає вирувати «лінія життя» країни — тут без перепочинку працюють лікарі, поранених військових привозять сотнями, кипить волонтерський пункт. А головний акцент — на все тій же «лінії» (в прямому та переносному значенні), котру постійно перетинають головні герої — упродовж дня вони бачать поранених, співчувають їм, намагаються допомогти і розуміють усі страхи війни. Однак після роботи та у вихідні дні — ці ж люди йдуть у ресторани, на дискотеки, феєрично святкують дні народження друзів. І ще — зустрічають десятки інших українців, які комфортно і зручно живуть у столиці. А війна для них десь там далеко, на сході, по «ту лінію».
Чим не реалії наших днів? Тема — надміру актуальна, складна і треба сказати психологічно чутлива для нашої нації. Але оминати її не можна, і тут цілком слушним видається думка актора стрічки Олеся Задніпровського, який зіграв роль вчителя і друга Сергія Задорожного.
«Знаєте, мені здається, що українському кіно та серіалам не треба боятися гострих і актуальних тем. Не треба боятися теми війни. На жаль, це сьогодні невід’ємні реалії нашого життя, — говорить пан Задорожний. — Комусь вигідно знівелювати напругу нерву війни, відвернути від цього увагу. Але насправді війна триває. І якщо ще минулого року ЗМІ показували кожного загиблого в АТО, знімали про нього репортаж, говорили, що ця людина втратила життя недаремно, то сьогодні, на жаль, загиблі люди — це статистика, рухомий рядок у новинах. Ні штаб АТО, ні Адміністрація Президента не дають поіменних даних про втрати. А цей серіал показує, що нічого не може бути забутим. Так, це художня картина, так, тут ключовий акцент — на неймовірних історіях кохання. Але на тлі нинішньої війни. Герої кожного для оперують десятки людей. Але тло роботи — наші дні. Герої йдуть додому і бачать сусідів, знайомих і незнайомих людей, для яких війни немає. Їм спокійно і комфортно. Найбільше мені сподобалося, що ні режисер, ні актори не ставилися до зйомок — як до чергової «халтури», мовляв, просто знімаємо казочку та заробляємо гроші. Ні — стовідсоткова самореалізація акторського складу, прекрасна режисура. Я уже відчуваю, що фільм позитивно відгукнеться у серцях українських глядачів».
Дати оцінку всій картині, безумно, важко, якщо ти її не бачив. Однак, продемонстровані 21 вересня у столичному кінотеатрі «Жовтень» на закритому передпоказі для журналістів дві серії — перша та восьма — залишили приємне враження. У вже звичній манері режисера Антона Гойди (серіали «Сашка», «Жіночий лікар») стрічка переповнена неймовірними столичними пейзажами, сюжетні лінії змінюють динамічно, а актори викладаються на всі 100%. Мови картини — російська та українська. Автори стрічки роблять акцент — такі реалії столиці.
Важливо, що страх перед показом, що ТРК «Україна» тему війни і шаленого прояву українського патріотизму за останні роки може показати дещо брутально, занадто прямолінійно або взагалі знівелювати, — не підтвердився. У побачених епізодах — все передано збалансовано і максимально коректно.
«Це був один із найважчих проектів у моєму житті. Але водночас і один з найцікавіших, — окремо перед показом наголоси режисер картини Антон Гойда. — Цей серіал важливий тим, що відображає події, які відбувалися ще зовсім недавно і які продовжують відбуватися сьогодні. Тому в емоційному плані працювати над картиною було важко нам всім. Як це вийшло — покаже екран та емоції глядачів».
Цю ж тему продовжив і Ахтем Сеітаблаєв, який виконав головну роль: «Для мене робота в цьому серіалі — професійний виклик. Кожна серія — це окрема непроста історія. Часом досить трагічна, інколи — лірична. Але кожна серія — окрема графа, яка могла б бути повноцінним фільмом. Я прошу професійних лікарів не судити надто суворо — ми старалися. А глядачів — спробувати відчути ту емоцію, які відчували ми під час всього знімального процесу».
Свою ж думку про картину українські глядачі зможуть скласти вже у жовтні, коли «На лінії життя» вийде в ефір.