Перейти до основного вмісту

У Вінниці відкрили знайдений сейф, він містить документи 30–40-х років минулого століття

22 серпня, 15:04
Фото Олесі Шуткевич

Сьогодні зранку вінницькі історики, археологи та музейники взялися відкривати сейф, який знайшли учора у котловані теплотраси на вулиці Магістратській, що в центрі Вінниці. На своїй сторінці у «Фейсбук» директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен написав, що металева скриня мала кілька прошарків та була зачинена на літерний код. Коли експерти зняли поржавілу поверхню, всередині виявилися документи, написані російською мовою. Директор Державного архіву у Вінницькій області, доктор історичних наук Юрій Легун каже, що найімовірніше це офіційна документація однієї з радянських установ, яка діяла в місті до початку ІІ Світової війни.

«На жаль, документи не збереглися, частина з них прогнила, і це вже просто шматки паперу, перемішаного з іржею. Тобто точно розібратися про що там йдеться досить складно, але точно ми можемо констатувати, що документи передвоєні, найочевидніше кінця 30–40-х років, які належали радянській установі. Збереглися рештки телеграм, таблиць, звітів, листів. Великої історичної цінності вони не становлять, а тому реставрувати їх немає доцільності. Але сама знахідка цікава і цінна. Найімовірніше вона датується дореволюційним періодом. Припускаю, що спершу сейф був у приватній власності, а пізніше його почали використати в радянській установі, – висловлює припущення Юрій Легун. – Вся ця історія, як на мене, свідчить про те, що нам треба системніше підходить до організації археологічних досліджень на рівні міста та області. На жаль, у нас немає жодної структури, яка б займалася цією діяльністю. І те, ця історія з сейфом викликала бурхливий інтерес у громадськості – це дуже добре, бо такий резонанс підштовхне нас і місцеве керівництво до активніших дій і створення інституцій, які працюватимуть над пошуком і дослідженням артефактів».

На днищі сейфу експерти знайшли напис польською мовою, а отже припущення, що сейф німецький, – вони відкинули. Робота з дослідження знахідки триватиме й надалі. Коли артефакт відреставрують, його представлять в експозиції Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото авторки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати