З ялинкою на роздоріжжі
Яке новорічне дерево обрати, щоб не зашкодити довкіллю
З появою дітей наша родина обзавелась штучною ялинкою. Не впевнена, що це на сто відсотків правильний крок, але принаймні спокійніше від того, що не підтримуємо горе-бізнесменів, котрі зрубують новорічних красунь в обхід закону, що не доєдналися до людей, які наприкінці січня викидають деревце, біля якого раділа вся сім’я, до смітника.
По всій країні вже з’явилися локації, де продаються ялини та сосни. Багато хто знову обирає, якої висоти, ширини, ціни, якості та виробництва купувати деревця. Активісти міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» у розпал ялинково-соснової кампанії підготували просвітницький матеріал про переваги та недоліки як штучних, так і живих новорічних красунь. «День» розбирався з цим «колючим» питанням.
НА ПЕРШОМУ МІСЦІ – БЕЗПЕКА
Обираючи штучну ялинку, екологи радять звертати увагу на якість таких дерев. Вона має підтверджуватися сертифікатом про виробництво, екологічну безпечність і відсутність шкідливих для здоров’я речовин. «Штучну ялинку зручно ставити в громадських місцях. Вона придатна для багаторазового використання. Однак більшість штучних ялинок не мають таких сертифікатів, й їхній склад, безпека для здоров’я, виготовлення, вогнетривкість та утилізація залишаються під питанням», - констатує Катерина Полянська, еколог МБО «Екологія-Право-Людина».
Побутує думка, що від штучних ялинок природа може отримати більше шкоди, ніж від вирубування живих, вирощених на спеціальних плантаціях. Катерина Полянська коментує: «Шкода природним екосистемам наноситься в обох випадках. Вона є різною, залежно від того, чи виготовлені штучні ялинки з екологічно чистих матеріалів, чи навпаки з неякісних, які вже навіть у вигляді готової продукції можуть становити небезпеку для життя та здоров’я людини. Щодо порушення стану природних екосистем плантаціями ялинок, їх площами та обсягами заготівлі продукції, то можна розглядати це питання в ракурсі як факту вирубування одного живого дерева, так і тисяч дерев заради того, щоб їх використали як неодмінний елемент новорічного свята».
ВИРОСТИТИ, ЩОБ ЗРУБАТИ
Щодо живих зелених красунь ніби все зрозуміло. Державне агентство лісових ресурсів України попереджає, що купувати можна лише ту сосну чи ялинку, яка має спеціальний чіп. Це означає, що деревце вирощувалося на спеціальній плантації, не зрубане у непередбачених для цього місцях – отже, шкоди природі від купівлі-продажу практично немає. На сайті Держлісагентства вже з’явилася інформація про старт реалізації новорічних ялинок. Продають ті, що заготовлюються на спеціальних плантаціях, а також такі, що вирубуються під час оздоровлення лісів.
Держлісагентство доволі добре інформує про етапи реалізації новорічних ялин, але все зводиться до даних про місця продажу та звітів про виконання планів, про те, скільки ж дерев зрубали. А от просвітницьких кампаній, на зразок тієї, що започаткували в МБО «Екологія-Право-Людина», не проводить жоден з центральних органів влади. Катерина Полянська вважає, що Міністерство екології та природних ресурсів могло б це зробити у тандемі з Міністерством освіти і науки.
«ЦЕ НЕРАЦІОНАЛЬНА ВИТРАТА РЕСУРСІВ»
Масштаби вирощування ялин під зумисне знищення направду вражають. Плантації займають площу п’ять тисяч гектарів, на них зростає 18 мільйонів хвойних дерев різних порід віком від одного до десяти років. Щороку в грудні під сокиру та пилку потрапляє близько одного мільйона ялинок. Екологи стверджують: це нераціональна витрата природних ресурсів.
«Так, лісгоспи Сумщини вже прозвітували про реалізацію 21 тисячі ялинок. Зрозуміло, що на цьому можна заробити кошти. Однак якщо переводити це в природні ресурси, які витрачаються на те, щоб кожна ялинка могла вирости – а це вода, поживні речовини з ґрунту, кисень та інші речовини, для природних екосистем вкладання коштів у забезпечення новорічної індустрії не має жодного позитивного ефекту, - акцентує Катерина Полянська. – Крім того, на головній площі країни вже міг вирости цілий ліс. У природі ялина має висоту 20-50 метрів і зростає до 150-200 років. У середньому швидкість зростання її дорівнює 10-20 сантиметрам на рік. Замість того, щоб кожного року зрубувати ялинки та привозити їх на головні площі міст, можна було б висадити на них живі дерева, доглядати за ними і таким чином вирішити це питання назавжди».
ЛІС-СВЯТО-СМІТНИК
Екологи зауважують, що для вирощування ялинок на плантаціях використовують пестициди. А це вже питання про те, наскільки безпечне перебування цих дерев у кімнаті, та й наскільки це добре для довкілля. За словами Катерини Полянської, це питання в Україні вивчається мало.
Інша проблема – утилізація новорічних ялин. Експертка зазначає, що в Україні не працює централізована система їх переробки. Щоб ялинка не опинилася на сміттєзвалищі, її слід вивезти до спеціального пункту прийому комунального підприємства «Київзеленбуд». Поки новин про таку роботу в нинішні новорічні свята немає. Можна віддати «відпрацьовані» деревця до місцевих зоопарків – тоді їх отримають «на обід» кози та олені. Проте більшість дерев завершують життя на смітнику.
ІЗ ГОРЩИКА – НА ПОДВІР’Я
А як же ялинки в горщиках? Цей варіант видається чудовою альтернативою, але з ним теж не все так просто. «Ялинки в горщиках мають вижити. При пересаджуванні до горщиків дерева піддаються стресу. Коріння ялини та сосни до 15 років має стрижневу систему і не може вміститися до маленького кімнатного горщика, його обрубують. Це означає, що дерево може протриматися, як зрізана ялинка, ще декілька тижнів, а потім – всохнути та осипатися. У квартирі температурний режим відрізняється від температури, за якої дерево зростало в природних умовах, це може призвести до його всихання або передчасної вегетації та виснаження. Такі деревця не пристосовані до зростання в кімнатних умовах», - запевняє Катерина Полянська.
Якщо дуже хочеться придбати деревце у горщику, варто робити це у спеціалізованих розсадниках і перевозити його додому з грудкою землі, а потім, восени, висаджувати на подвір’ї. Та варто пам’ятати, що ялинки та сосни важко адаптуються.
ХОДІМО ДО ЛІСУ?
У будь-якому дискусійному питанні варто шукати альтернативу. От чому б не змінити традиції і самим вибратися в гості до ялин і сосон? Катерина Полянська перераховує святкові ідеї: «Можна провести Новий рік ближче до природи, за містом, в лісі або в горах, і там насолоджуватися красою живих засніжених ялинок. Або посадити на подвір’ї свою ялинку та доглядати за нею й наряджати її на свята. Робити гарні й добрі справи, щоб свято було, перш за все, на душі та в серці».
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство