Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Розкрити справжню історію України

Таке завдання ставить перед собою «Національна експедиція» з Литви, яка прибула до Дніпра
06 липня, 11:38
ФОТО UREGION.NET

Журналісти, етнографи, етнологи та історики припливли до міста на унікальному дерев’яному кораблі «Вітаутас Дідіс», зробленому за зразком стародавнього судна. До них приєднався міський голова Дніпра Борис Філатов: частину шляху по воді, разом із литовцями, він пройшов на відомому «Русичі» — історичній копії давньослов’янського човна ІХ—ХІ ст. Цей пробіг по воді присвячений сторіччю відродження литовської державності. Експедиція стартувала в Литві, а далі через Польщу — в українські міста. Із західних областей її учасники перебралися до Прип’яті і вже звідти почали подорож на човнах. Судно, на якому вони долають акваторію Дніпра, відновлене за технологіями ХVIII століття і, на думку істориків, не має аналогів. Загалом в експедиції беруть участь 43 людини. Увесь пробіг фільмують литовські телевізійники. Самі ж учасники кажуть: одна з головних цілей — розкрити справжню історію України та розповісти про її вікові традиції вже в себе на батьківщині. 

На Фестивальному причалі в Дніпрі для гостей облаштували майданчик із майстер-класами з петриківського розпису. Візитом до міста литовські делегати залишилися задоволені. «Перша ціль експедиції — розповісти про історію, культуру, природу та традиції України. В Литві ще є люди, що живуть міфами російської історіографії — що Україна не має державницьких традицій. Тож іще одна мета — розказати більше про гетьманат, про боротьбу України за незалежність, інші факти. Щоб довести — ця країна має давні традиції державності. Тут ми почуваємо себе як серед друзів чи братів. Нас чудово зустрічають, навколо прекрасні люди. Це найтепліша з усіх експедицій за чотири роки», — розповів учасник експедиції Едмундас Якілайтес.

Судно «Русич», яке пройшло водну частину шляху поряд із литовським човном, має знакову історію. 2014 року з українським екіпажем на борту воно здійснило майже навколосвітню подорож. «Русич» подолав два океани — Індійський та Тихий. Потім річками Європи рушив до Середземного й Чорного морів. І лише після цього корабель через Одесу повернувся до Дніпра. Нині човен перебуває в акваторії Дніпра й має неабияку популярність серед яхтсменів і спортивної спільноти.

Мер Дніпра Борис Філатов розповів: коли стало відомо, що литовська делегація вирушає в пробіг на історичному судні, одразу вирішили приєднатися до них саме на «Русичі». «Це не лише культурний та політичний обмін, який відбувається під егідою литовського посольства. В нинішніх історичних умовах окупації території та агресії з боку Російської Федерації саме Литовська Республіка є одним із найближчих наших союзників. Вони — наші провайдери в західному світі. Для міста цей пробіг також дуже важливий, адже ми кажемо, що Дніпро — спортивна столиця, і він, зокрема, сприяє відродженню спорту для ентузіастів», — зазначив Борис Філатов.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати