«Освіта — не товар!»
Цей рік, як і попередній, розпочався для українських студентів акцією протесту під стінами Верховної Ради України![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120111/41-2-2.jpg)
Вчорашня студентська акція протесту під стінами ВР укотре підтвердила: причини тривалого протистояння між студентами та Міністерством освіти України криються не в окремих урядових ініціативах чи законопроектах, а в різних поглядах на сучасну освіту. Як і минулого року, молодь виступила за відкликання законопроекту міністра освіти України Дмитра Табачника та «регіонала» Максима Луцького «Про вищу освіту», який, на думку студентів, містить низку принципових суперечностей, що в майбутньому зіграють проти них. Це і пункт, що дозволить адміністраціям ВНЗ збільшувати плату за навчання для контрактників, і пункт про «академічний плагіат», який не є прописаним, а отже, дає можливості для різних трактувань, а значить — і для використання як репресивного інструменту чи для отримання хабарів, уважають учасники акції. Це й позитивний, на перший погляд, пункт про підвищення стипендій до прожиткового мінімуму, в той час як у бюджеті на 2012 рік не закладено фінансів на ці потреби. Саме тому студенти прийшли під стіни ВР — щоб не допустити законопроект до першого читання та донести до уряду свої вимоги та зауваження.
Близько півсотні студентів зробили спробу прорватися на засідання Погоджувальної ради. Зрештою, до них вийшов голова Комітету ВР із питань науки й освіти Максим Луцький і запросив кількох ініціативних студентів взяти участь у засіданні комітету, де й озвучити свої зауваження та пропозиції. Він пообіцяв прислухатися до вимог молоді, якщо ті справді будуть доречними та влучними. Студентство ж не вірить в успіх такого діалогу з владою.
Михайло ЛЕБІДЬ, активіст Всеукраїнської громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» (ФРІ):
— Зараз є ще два альтернативні законопроекти, які нам, до речі, теж не зовсім подобаються, але законопроект Дмитра Табачника — найгірший. Підвищення стипендій звучить красиво, якщо студентам не пояснювати, що за цим криється. Є два факти. Перший факт: у проекті Табачника справді є пункт щодо підняття стипендій до прожиткового мінімуму. Другий факт — у пояснювальній записці вказано, що додаткових витрат із бюджету це не потребує. Виникає логічне питання: якщо ви піднімаєте стипендії, то звідки братимете на це гроші? Це питання до нас ніхто серйозно не озвучував. Дмитро Табачник запропонував підняти стипендії, Вікторові Януковичу пропозиція сподобалась, адже скоро вибори. Але після виборів постане питання, як це зробити, — чи не за рахунок скорочення виплат якимось іншим бюджетним категоріям?
Максим ЛУЦЬКИЙ, голова Комітету Верховної Ради з питань науки й освіти, народний депутат від Партії регіонів:
— Я запросив представників молоді на засідання комітету, щоб уважно вислухати їхні пропозиції, обмінятися думками та прийняти рішення. Я налаштований на конструктивну роботу й на те, щоб це був такий документ, який би сприймали всі зацікавлені сторони.
Пункт про підвищення вартості навчання для контрактників був вилучений із законопроекту. Але потрібно зважати на те, що контрактне навчання — це є добровільна платна послуга, і той, хто її отримує, має бути готовим до того, що вартість щорічно зростатиме, адже те, що сьогодні коштує гривню, через кілька років коштуватиме вже дорожче. Але ми пішли назустріч і прибрали цей пункт із законопроекту.
Мені нічого невідомо з приводу додаткових критеріїв щодо того, хто буде чи не буде отримувати стипендію. Якщо студент навчається й отримує той середній бал, згідно з яким виплачується стипендія, він її отримуватиме. Студентів також хвилює питання, чи вистачить закладених у бюджеті коштів для забезпечення стипендіального фонду. І це було їхнє припущення, що грошей не вистачить, тому тим, хто навчається на четвірки, не будуть платити стипендію. По-перше, бюджет буде ще переглядатися. На жаль, сьогодні ще є проблеми з переговорами з Російською Федерацією щодо цін на газ, і тому сьогодні в бюджет закладена максимальна вартість.