Коротко / КУЛЬТУРА
«Портал з лiта в осiнь»
Так називається виставка п’яти молодих київських художників, що відкрилася у Будинку актора. Гранична неконкретність і неясність «заданої теми» дозволила кожному з них створити в експозиції свій індивідуальний живописний простір. Натюрморти Валерія Хадеєва — дещо парадоксальне поєднання соковитих, темпераментних мазків з ніжними, майже прозорими «перламутровими» фарбами, що відтворюють фарфор, пелюстки квітів і м’яке, розсіяне світло («Холостяцький натюрморт», «Букет з сусіднього саду»). Київські пейзажі Анатолія Деменка (він єдиний з п’яти учасників виставки експонує також акварелі) поєднують величний і урочистий, «вічний» мотив з враженням миті, прекрасної і цінної саме в своїй скороминучості («Києво-Печерська Лавра. Весна», «Хмари над Софією»). У картинах Евеліни Бекетової постає інший Київ — гротескове й казкове, строкате, галасливе і вражаюче місто, повне, серед іншого, каштанів і котів («Чистий четвер», «Сон програміста про Херсонес»). Коти у всіляких іпостасях надихають також Олега Комарова («Кіт-охоронець», «Кіт-споглядальник»). Картини ж Анастасії Сахалтуєвої — про інший, дивовижний світ мрії та сну, тиші та краси, де снуються власні сюжети («Гра»), але який цілком здатний «просотитися» в реальність, змінюючи її мешканців («Юдиф», «Кіт Шапка») і навіть предмети («Рибка Амелі», «Не думай про слона»), повідомляє Оксана ЛАМОНОВА.
Фільм про Політковську здобув приз у Монреалі
Російсько-шведський фільм Марини Голдовської та Малькольма Дикселіуса «Гіркий смак свободи», присвячений Анні Політковській, було нагороджено як кращий документальний проект на фестивалі фільмів світу (World Film Festival) у Монреалі, що проходив з 18 по 28 серпня, повідомляє РІА «Новости». Як розповів агентству Дикселіус, у картині історію життя Політковської змальовано від самого початку, раннього дитинства, до кінця — тобто до загибелі 2006 року. Ні вбивства, ні його розслідування у фільмі немає, а героїню представлено як персонаж грецької трагедії, який йде назустріч долі з розплющеними очима. «Гіркий смак свободи» розділив документальний приз із словацько-чеською картиною «Родина Нікі» (Nickyho Rodina) Матея Мінача. Це історія англійця, який під час Другої світової переправив 669 дітей із захопленої гітлерівськими військами Праги до Великої Британії та протягом півстоліття приховував їх походження. Головний приз фестивалю журі на чолі з іспанським режисером Вісенте Арандою присудило бельгійській трагікомедії «Приходь який ти є» (Come As You Are або Hasta la Vista) Джеффрі Ентховена. Ця історія про трьох молодих людей, які обожнюють вино й красиве життя, але жодного разу не спали з жінкою, бо один з них сліпий, другий пересувається на візку, а третій узагалі паралізований. У пошуках жіночої ласки вони втрьох вирушають до Іспанії — звідси друга назва картини, що також отримала приз симпатій глядачів і особливу відзнаку екуменічного журі. Режисер зізнався, що сюжет частково ґрунтується на біографії американського борця за права інвалідів на ім’я Аста Філпот, якому було присвячено документальне дослідження Бі-Бі-Сі, повідомляє www.newsru.com.
ЮНЕСКО закликала захистити культурну спадщину Лівії
Захистити культурну спадщину Лівії від розграбування, крадіжок і незаконного обігу цінностей закликала генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова. «Я закликаю лівійський народ, громадян сусідніх держав і всіх, хто має відношення до міжнародної торгівлі витворами мистецтва й антикваріатом, зробити все можливе, щоб захистити безцінну культурну спадщину Лівії», — цитує ІТАР-ТАРС заяву Бокової, розміщену на сайті ЮНЕСКО. Вона запропонувала владі Лівії допомогу ЮНЕСКО в оцінці збитків, завданих, згідно з інформацією, що надійшла до організації, кільком з п’яти пам’яток Усесвітньої спадщини на території Лівії, і в підготовці планів щодо гарантування їхньої безпеки, щойно це стане можливим. Під охороною ЮНЕСКО в Лівії перебувають археологічні пам’ятки Кирени, Лептіс-Магни та Сабрати, старе місто в Гадамесі й наскальний живопис у горах Тадрарт-Акакус.
Завтра у МХАТі Москва прощатиметься з Iєю Саввіною
Прощання з народною артисткою СРСР Ією Саввіною, яка померла в суботу на 76-му році життя, відбудеться у четвер у Московському художньому театрі (МХАТ). Як передають агентства, поховають артистку того ж дня на Новодівичому кладовищі Москви. Ія Саввіна в 1950-х роках грала на сцені студентського театру МДУ, потім у театрі імені Моссовета й у МХАТі. У Московському художньому театрі вона працювала понад 30 років. Широко відомі також фільми за участю Саввіної —«Дама з собачкою», «Історія Асі Клячиної», «Гараж» та інші, повідомляє www.svobodanews.ru.
Випуск газети №:
№153, (2011)Рубрика
Культура