«Бути носіями нового стилю»
Традиційна після презентації фотовиставки «Дня» зустріч відбувається вже чимало років у тій же залі бібліотеки університету. Місце зустрічі, звісно, змінити можна, але не можна змінити великого інтересу до такого спілкування, і цей інтерес, без сумніву, обопільний. Молоді волиняни отримують можливість почути відповіді на питання, на які їм, напевне, більше ніхто з такої точки зору і не відповів би. Головний редактор газети «День» (видання, що, як зазначають, вже давно стала більше, ніж газетою) завжди цікава своїм юним співрозмовникам поглядом на проблеми всієї нашої держави і тим, що бачить і пропонує шляхи виходу із них. А Ларисі Івшиній цікавий світогляд і знання покоління, котре не хоче виростати у, за її словами, «стані варварства, в якому багато років утримували наше суспільство».
Модератором зустрічі була доцент, проректор з науково-педагогічної роботи, євроінтеграції та роботи зі студентами СНУ Анна ЛЕВЧУК. Найперше вона представила присутнім невеликий за обсягом, але емоційний сюжет – «День «Дня», який зробили Максим Тарківський, Назар Дубина і студентська рада університету. У ньому відобразили своє бачення того, як можна поширювати газету «День», шукати потенційних читачів, а завершили його флеш-мобом у цифрі 20: саме стільки років виповнюється «Дню» цього року.
«День» – 20 років якісної альтернативи» – такою була тема розмови зі студентами. Головний редактор «Дня» подякувала за багаторічну підтримку в університеті та загалом на Волині ініціатив «Дня»:
– У країні, яка 25 років була в режимі деінтелектуалізації, молоде покоління, яке скаже: «Ні! Ми не будемо в інерції, перемкнемо «рубильник» на якісне читання, будемо ігнорувати інформаційні «смітники», читатимемо, ми будемо носіями нового стилю!», зможе стати замовником абсолютно іншої політики, – говорила Лариса Івшина. – Потрібне масове читання і масове просвітництво. Нас чекають непрості часи, і запасом стійкості може бути лише людина в «бронежилеті знань». Нас не буде штормити, якщо ми знатимемо свою історію та розумітимемо, яку цінність вона має. Ніякий агресивний сусід не забере тоді нашу автентичність.
Відкриттям для аудиторії, причому відкриттям у стані шоку стало повідомлення головного редаткора «Дня» про те, що у Москві відбулося загальноросійське зібрання вчителів історії, на якому були внесені серйозні зміни у шкільні програми, котрі безпосередньо стосуються й України. Замість словосполучення Київська Русь рекомендовано вживати слова «древнерусское государство», що загалом ставить всю історію з ніг на голову, і безпосередньо стосується України.
Чому стратегія «Дня» – не говорити суспільству солодких речей, а говорити правду? Чому існує необхідність нам самим написати істинну історію Росії? Чому несприйняття Росії, яке в українців сьогодні емоційно вразливе, повинне викликати реакцію більш сильного і розумного? Чому українці недостатньо користуються своєю ідентичністю? На ці та багато інших злободенних питань аудиторія отримала вичерпну відповідь головного редактора «Дня».
Також під час розмови Лариса Івшина представила останні книжкові новинки газети, зокрема «публіцистичний триптих», та двох із його авторів – упорядника видання «Котел, або Справа без терміну давності», редактора відділу політики Івана Капсамуна та оглядача відділу політики Валентина Торбу, автора видання «Я – свідок. Записки з окупованого Луганська».
Про деталі розмови і цікаві запитання аудиторії – у наступних текстах. А зараз – кілька вражень від зустрічі, відкриття фотовиставки і газети «День» загалом.
Антон ЄВТУШОК, магістрант факультету міжнародних відносин, голова Волинського осередку Федерації дебатів України:
- Читаю газету «День» тому, що, як зауважив, чимало матеріалів у ній подається, образно кажучи, «без соусу», максимально об’єктивно. Це круто. Тому, що доводиться перелопатити масу видань, аби докопатися до правди. А «День» дає інформацію, можливо, більш прісно, але для аналізу це набагато краще.
Катерина ШКЛЯРУК, третьокурсниця Інституту філології та журналістики:
– Український інформаційний простір нинідуже широкий. Усе частіше постає питання про отримання якісного журналістського продукту, де подається конкретна, об’єктивна і, головне, правдива інформація, яку ми не ставимо під сумнів. Під час пошуків оптимального для себе варіанта щоденного джерела інформації я зробила свідомий вибір на користь газети «День». Для мене важливий і людський чинник. Колись мені трапилася нагода почути Ларису Івшину не лише з телеекрану, а й на зустрічі зі студентами нашого інституту. Вона мене приємно вразила, примусила замислитися над багатьма речами, правильно визначити пріоритети, і тоді я переконалася, що це видання у надійних руках. Я люблю газету «День» за те, що журналісти у своїх матеріалах намагаються згуртувати народ. Запам’ятала одну фразу Івшиної: «Незнання дає ілюзії». Хіба ж не так? За ілюзії сьогодні доводиться дорого платити, тому їх потрібно негайно і правильно позбуватися. Я поважаю колектив газети за вміння просто і дохідливо подати найскладніше, адже це знімає вікові обмеження і дозволяє читати газету у будь-якому віці. Щорічний міжнародний фотоконкурс – теж велика перевага цієї газети. Фотознімки часто більш промовисті, ніж слова. Усі багаторічні надбання редакції, як і вдячні відгуки читачів, створюють їй незаперечний атворитет в українському інформаційному просторі.
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк,
фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»